• Scenariusz lekcji języka niemieckiego w związku z nadaniem Gimnazjum nr 3 imienia Feliksa Stamma
            • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w związku z nadaniem Gimnazjum nr 3 imienia Feliksa Stamma

            • 11.10.2015 22:33














            • Scenariusz lekcji języka niemieckiego
              w związku z nadaniem Gimnazjum nr 3 imienia Feliksa Stamma
               
              Cele:   Przypomnienie uczniom najważniejszych faktów z życie Feliksa Stamma
              Kształcenie umiejętności zadawania pytań w formie grzecznościowej w czasie  przeszłym Perfekt
              Kształcenie umiejętności przetwarzania treści tekstu przeczytanego w języku polskim i jego zwięzłego wyrażania w języku niemieckim
              Kształcenie umiejętności korzystania ze słowników językowych oraz internetowych
               
              Pomoce: Teksty i  prezentacje przedstawiające życie i  osiągnięcia Feliksa   Stamma
                          7 arkuszy dużego sztywnego papieru, kolorowe pisaki
               
               
              Przebieg lekcji:
              1. Uczniowie we własnym zakresie  jako zadanie domowe przypomnieli sobie  biografię Stamma oraz prezentacje multimedialne wykonane na informatyce
              2. Burza mózgów : Przypomnienie pytań oraz słownictwo związane ze Stammem
              Nauczyciel zapisuje na tablicy: np. wann, Medaille, Olympiade, gewinnen
              1. Jeden z uczniów wciela się w rolę Feliksa Stamma, pozostali uczniowie zadają mu pytania w formie grzecznościowej np.Wann sind Sie geboren? Uczeń odpowiada na pytania
              2. Uczniowie zostają podzieleni na 7 grup (po 3 osoby ) i wykonują asocjogram dotyczący Feliksa Stamma jako  podsumowanie informacji z życia patrona
              ( korzystają przy tym z tekstów polskich przyniesionych przez siebie oraz słowników polsko-niemieckich i słowników on-line)
               
               
            • więcej
            • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w gimnazjum  w ramach interdyscyplinarnego konkursu „Kropelka do kropelki” Temat – „ Ochrona wód i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi”
            • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w gimnazjum w ramach interdyscyplinarnego konkursu „Kropelka do kropelki” Temat – „ Ochrona wód i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi”

            • 11.10.2015 22:31













            • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w gimnazjum

              w ramach interdyscyplinarnego konkursu „Kropelka do kropelki”

              Temat – „ Ochrona wód i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi”

               
              Przedmiot: Język niemiecki
               
              Temat: Wasser ist wichtig.
               
              Autor: Anetta Majewska
              nauczyciel języka niemieckiego
               Zespół Szkół nr 3 – Gimnazjum nr3
              64-000 Kościan
              ul. Wyzwolenia 24
              Czas trwania zajęć : 45 minut
               
              Cele:
              • Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów gimnazjów w zakresie racjonalnego  gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych
              • Zachęcenie uczniów do oszczędzania wody podczas podstawowych czynności domowych
              • Zapoznanie uczniów ze słownictwem związanym z podstawowymi czynnościami domowymi dotyczących gospodarowania wodą oraz jej oszczędzaniem
              • Kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji na mapie niemieckojęzycznej oraz utrwalenie niemieckich nazw rzek, jezior oraz mórz
              • Kształcenie umiejętności mówienia z użyciem   struktur gramatyczno-leksykalnych  man kann  oraz trybu rozkazującego
               
              Metody pracy:
              • problemowa
              • metody aktywizujące wymagające od ucznia zaangażowania oraz podejmowania   decyzji i  branie odpowiedzialności za swoją naukę – burza mózgów, runda bez przymusu, zadanie domowe do wyboru
               
               
               
              Formy pracy:
              • praca indywidualna
              • praca w parach
              • praca i prezentacja na forum klasy
               
              Środki dydaktyczne:
              • karta pracy „Was passt zusammen?”
              • karta pracy „Wasserverbrauch zu Hause”
              • mapka Niemiec dla każdego ucznia
              • duża  mapa fizyczna Niemiec
               
              Bibliografia:
              • Elżbieta Tyralska –Wojtycza: Woda, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Kraków 1994
              • Siegfried Büttner, Gabrielle Kopp, Josef Alberti :Tamburin 3 Deutsch für Kinder, Max HueberVerlag, Ismaning 1997
              • Giorgo Motta: Magnet1, Wydawnictwo LektorKlett, Poznań 2011
               
               
               
               
              Tok lekcji:
              1. Wprowadzenie do tematu- rozgrzewka językowa.
              Nauczyciel zadaje pytania dotyczące spędzania wolnego czasu na łonie natury.
              Wanderst du gern?
              Fährst du gern ins Grüne?
              Fährst du gern ans Meer?
              Fotografierst du gern die Natur?
              Liebst du die Natur?
               
               
              1. Podanie tematu i celu lekcji .
               Heute sprechen wir von…… H2O
               Dzisiaj będziemy mówić o …..  nauczyciel pisze na tablicy symbol chemiczny wody H2O
               
              H2O
               
              i pyta uczniów:   Was bedeutet das?
              Po usłyszeniu odpowiedzi:  Wasser,     nauczyciel pyta:   Ist Wasser wichtig?
              Po uzyskaniu odpowiedzi:   Ja, Wasser ist wichtig  uczniowie zapisują temat lekcji.
              Nauczyciel ustala z  uczniami dla kogo i gdzie jest ważna woda.
               
              Für wen ist Wasser wichtig?  Uczniowie odpowiadają, podchodzą do tablicy i zapisują
               
              H2O
              Tiere
               
              Pflanzen
               
              Menschen
               
               
              < >Zebranie wiadomości na temat zasobów wody w Niemczech.der Fluss
              der See
              die See
              der Rhein
              Bodensee
              Nordsee
              die Donau
              Chiemsee
              Ostsee
              die Weser
              Mürtiz
               
              die Saale
              Schweriner See
               
               
               
              < >Zwrócenie uwagi uczniów na fakt, iż bez wody nie można wykonywać podstawowych czynności w domu.Uświadomienie uczniom ile wody i na co zużywa na dobę statystyczny mieszkaniec Polski.Zachęcenie uczniów do oszczędzanie wody – formułowanie zdań w trybie rozkazującym:Runda bez przymusu – podsumowanie.  Nauczyciel zachęca uczniów do krótkiego zastanowienia się i wybrania jednego sposobu oszczędzania wody w domu, który może wprowadzić od dzisiaj. Następnie uczniowie mówią krótko o swoich postanowieniach.  Praca domowa do wyboru:Używając słownictwa poznanego na dzisiejszej lekcji wykonam plakat zachęcający do racjonalnego gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych. Używając słownictwa poznanego na dzisiejszej lekcji umiem uzasadnić, dlaczego woda jest ważna w naszym życiu oraz umiem podać sposoby  racjonalnego jej wykorzystania w moim domu.

              Załącznik nr 1


              Załącznik nr 2


              Załącznik nr 3


              Załącznik nr 4

            • więcej
            • Lekcja z internetem - unsere Klassenfahrt
            • Lekcja z internetem - unsere Klassenfahrt

            • 11.10.2015 22:21














            •  

              KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

               
              Temat: Unsere Klassenfahrt nach Wien
              Prowadząca: Anetta Majewska
              Data: 2003-04-24
              Klasa: III e gimnazjum
               
              Cele:
              • uczniowie potrafią odszukać w Internecie informacje na niemieckich stronach  na zadany temat
              • uczniowie doskonalą umiejętność selektywnego czytania
              • uczniowie poszerzają wiadomości kulturoznawcze nt. Wiednia i Austrii
              • uczniowie doskonalą umiejętność wyrażania swoich opinii i propozycji z użyciem czasowników modalnych
              • uczniowie doskonalą umiejętność pracy w grupie
              • uczniowie doskonalą umiejętność obsługi komputera
               
              Formy pracy: grupowa i na forum klasy
               
              Pomoce: komputer i stałe łącze z Internetem
              • karta pracy w formie dokumentu PDF z hiperłączami do wybranych stron WWW
               
               
              Tok lekcji:
              1. Wprowadzenie do tematu: nauczyciel zadaje pytania dotyczące Wiednia
              • Wie heißt die Hauptstadt von Österreich?
              • Warst du schon mal in Wien?
              • Möchtest du nach Wien fahren?
              1. Utrwalenie znaczeń i odmian czasowników modalnych w oparciu o  tablicę gramatyczną
              2. Objaśnienie zadań z karty pracy zamieszczonej w komputerze, wyjaśnienie słowa Fiakerfahrt
              3. Praca grupowa - ćwiczenie 1, przedstawienie zebranych wiadomości na forum klasy
              4. Praca grupowa – ćwiczenie 2, każda grupa dostaje inne zadanie z ćw. 2 – prezentacja wyszukanych informacji na forum klasy
              5. Nasze propozycje - zaplanowanie jednego dnia w Wiedniu - ćwiczenie 3
              6. Praca domowa – Napiszę kartkę z pozdrowieniami z Wiednia
               
            • więcej
            • SCHÜLERBLATT : UNSERE KLASSENFAHRT NACH WIEN
            • SCHÜLERBLATT : UNSERE KLASSENFAHRT NACH WIEN

            • 11.10.2015 22:23
            •  













               

               
               

              SCHÜLERBLATT : UNSERE KLASSENFAHRT NACH WIEN

               
              1. Was machen wir am Vormittag?
               
              Geh im Internet zu http://www.wienerleben.de/
              • Klick auf romantisch (links auf der Seite)
              • Klick auf Fiakerfahrt – Teil I, II, III (rechts in der Mitte)
              • Schau dir alles genau an
              • Wähle 5 Sehenswürdigkeiten und schreib sie unten
               
              Am Vormittag machen wir eine Fiakerfahrt. Dabei können wir folgende Sehenswürdigkeiten bewundern:
              •   
              •  
              •  
              •  
              •   
               
               
              1. Was können wir am Nachmittag unternehmen?
               
              Vielleicht Schloss Schönbrunn?
              Geh im Internet zu http://www.schoenbrunn.at//
              • Wähle die Sprache – klick auf Deutsch
              • Klick auf Rundgänge (oben)
              • Klick auf Imperial Tour (Besichtigungen)
                                                      Grand Tour (Besichtigungen)
                                                      Kinder Tour (Besichtigungen)
              und wähle eine Tour
              • Klick dann auf die gewählte Tour (Reservierung) und suche nach dem Preis
               
              Schreib folgende Informationen:
              Schloss Schönbrunn
              Öffnungszeiten:
              Ich habe ........................................gewählt.
              Preis:
                         
               
                          Vielleicht Donauschiffahrt?
                          Geh im Internet zu http://www.donauschiffahrtwien.at//
              • Wähle die Sprache -  klick auf Deutsch
              • Klick auf virtuelle Rundfahrt(oben) und schau dir alles genau an
              • Klick auf Fahrplan (oben)
              • Klick auf Preise (oben)
               
               
               
               
              Schreib folgende Informationen:
              Donauschiffahrt
              Während der Donauschiffahrt können wir folgendes bewundern:
              •  
              •  
              •  
              •   
              •  
              Abfahrt:
              Preis:
               
              Vielleicht ein Konzert?
              Geh im Internet zu http://www.strauss-konzerte.at//
              • Wähle eine Sprache – klick auf Deutsch
              • Klick auf Mozart &Strauss Konzerte
              • Klick auf Ort (links)
              • Klick auf Programm (links)
              • Kilck auf Reservierung (links)
               
              Schreibe folgende Informationen:
              Mozart & Strauss Konzerte
              Beginn:
              Ort:
              Preis:
              Programm:
              •  
              •  
              •  
              •  
              •  
               
              Vielleicht ein gutes Essen?
              Geh im Internet zu http://www.info.wien.at//
              • Wähle die Sprache – klick auf Deutsch
              • Klick auf Essen & Trinken (links)
              und schau dir den aktuellen Lokaltipp an und wähle etwas Gutes zum Essen aus
               
              Schreib folgende Informationen:
              Gastwirtschaft heißt:
              Adresse:
              Öffnungszeiten:
              Ausgewählte Speise:
              Preis:
               
               
               
               
               
              1. Unsere Vorschläge:

               
              Ich glaube, wir können in Wien ........................................................................................
              ...............................................................................................................................................
              Ich meine, wir sollten unbedingt .......................................................................................
              ...............................................................................................................................................
              Ich bin der Meinung, wir müssen .....................................................................................
              ...............................................................................................................................................
              Meiner Meinung nach, wir können  noch in Wien ............................................................
              ...............................................................................................................................................
               
               
               
               
               
               
               

            • więcej
          • Kontakty

              brak danych
      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie
        • (065) 512 12 34
          (065) 511 73 41
        • Kościan, ul. Wyzwolenia 24

          Poland
        • https://uonetplus.vulcan.net.pl/koscian/?logout=true
        • /ZS3/SkrytkaESP
      • Logowanie