Anetta Majewska

        • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w gimnazjum  w ramach interdyscyplinarnego konkursu „Kropelka do kropelki” Temat – „ Ochrona wód i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi”
          • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w gimnazjum w ramach interdyscyplinarnego konkursu „Kropelka do kropelki” Temat – „ Ochrona wód i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi”

          • 11.10.2015 22:31













          • Scenariusz lekcji języka niemieckiego w gimnazjum

            w ramach interdyscyplinarnego konkursu „Kropelka do kropelki”

            Temat – „ Ochrona wód i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi”

             
            Przedmiot: Język niemiecki
             
            Temat: Wasser ist wichtig.
             
            Autor: Anetta Majewska
            nauczyciel języka niemieckiego
             Zespół Szkół nr 3 – Gimnazjum nr3
            64-000 Kościan
            ul. Wyzwolenia 24
            Czas trwania zajęć : 45 minut
             
            Cele:
            • Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów gimnazjów w zakresie racjonalnego  gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych
            • Zachęcenie uczniów do oszczędzania wody podczas podstawowych czynności domowych
            • Zapoznanie uczniów ze słownictwem związanym z podstawowymi czynnościami domowymi dotyczących gospodarowania wodą oraz jej oszczędzaniem
            • Kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji na mapie niemieckojęzycznej oraz utrwalenie niemieckich nazw rzek, jezior oraz mórz
            • Kształcenie umiejętności mówienia z użyciem   struktur gramatyczno-leksykalnych  man kann  oraz trybu rozkazującego
             
            Metody pracy:
            • problemowa
            • metody aktywizujące wymagające od ucznia zaangażowania oraz podejmowania   decyzji i  branie odpowiedzialności za swoją naukę – burza mózgów, runda bez przymusu, zadanie domowe do wyboru
             
             
             
            Formy pracy:
            • praca indywidualna
            • praca w parach
            • praca i prezentacja na forum klasy
             
            Środki dydaktyczne:
            • karta pracy „Was passt zusammen?”
            • karta pracy „Wasserverbrauch zu Hause”
            • mapka Niemiec dla każdego ucznia
            • duża  mapa fizyczna Niemiec
             
            Bibliografia:
            • Elżbieta Tyralska –Wojtycza: Woda, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Kraków 1994
            • Siegfried Büttner, Gabrielle Kopp, Josef Alberti :Tamburin 3 Deutsch für Kinder, Max HueberVerlag, Ismaning 1997
            • Giorgo Motta: Magnet1, Wydawnictwo LektorKlett, Poznań 2011
             
             
             
             
            Tok lekcji:
            1. Wprowadzenie do tematu- rozgrzewka językowa.
            Nauczyciel zadaje pytania dotyczące spędzania wolnego czasu na łonie natury.
            Wanderst du gern?
            Fährst du gern ins Grüne?
            Fährst du gern ans Meer?
            Fotografierst du gern die Natur?
            Liebst du die Natur?
             
             
            1. Podanie tematu i celu lekcji .
             Heute sprechen wir von…… H2O
             Dzisiaj będziemy mówić o …..  nauczyciel pisze na tablicy symbol chemiczny wody H2O
             
            H2O
             
            i pyta uczniów:   Was bedeutet das?
            Po usłyszeniu odpowiedzi:  Wasser,     nauczyciel pyta:   Ist Wasser wichtig?
            Po uzyskaniu odpowiedzi:   Ja, Wasser ist wichtig  uczniowie zapisują temat lekcji.
            Nauczyciel ustala z  uczniami dla kogo i gdzie jest ważna woda.
             
            Für wen ist Wasser wichtig?  Uczniowie odpowiadają, podchodzą do tablicy i zapisują
             
            H2O
            Tiere
             
            Pflanzen
             
            Menschen
             
             
            < >Zebranie wiadomości na temat zasobów wody w Niemczech.der Fluss
            der See
            die See
            der Rhein
            Bodensee
            Nordsee
            die Donau
            Chiemsee
            Ostsee
            die Weser
            Mürtiz
             
            die Saale
            Schweriner See
             
             
             
            < >Zwrócenie uwagi uczniów na fakt, iż bez wody nie można wykonywać podstawowych czynności w domu.Uświadomienie uczniom ile wody i na co zużywa na dobę statystyczny mieszkaniec Polski.Zachęcenie uczniów do oszczędzanie wody – formułowanie zdań w trybie rozkazującym:Runda bez przymusu – podsumowanie.  Nauczyciel zachęca uczniów do krótkiego zastanowienia się i wybrania jednego sposobu oszczędzania wody w domu, który może wprowadzić od dzisiaj. Następnie uczniowie mówią krótko o swoich postanowieniach.  Praca domowa do wyboru:Używając słownictwa poznanego na dzisiejszej lekcji wykonam plakat zachęcający do racjonalnego gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych. Używając słownictwa poznanego na dzisiejszej lekcji umiem uzasadnić, dlaczego woda jest ważna w naszym życiu oraz umiem podać sposoby  racjonalnego jej wykorzystania w moim domu.

            Załącznik nr 1


            Załącznik nr 2


            Załącznik nr 3


            Załącznik nr 4

          • Wróć do listy artykułów
        • Kontakty

          • brak danych
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie
      • (065) 512 12 34
        (065) 511 73 41
      • Kościan, ul. Wyzwolenia 24

        Poland
      • https://uonetplus.vulcan.net.pl/koscian/?logout=true
      • /ZS3/SkrytkaESP
    • Logowanie