Wymagania edukacyjne
Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych wynikających z realizowanego programu
język niemiecki
I.
Celem kontroli i oceniania na lekcjach języka obcego jest dostarczenie uczniowi i nauczycielowi niezbędnych informacji na temat osiągniętego poziomu językowo-komunikacyjnego.
II.
Kontroli i ocenie poddawane są umiejętności słuchania, mówienia, czytania i pisania w zakresie danego języka.
III.
Podstawowym kryterium oceny jest osiągnięcie przez ucznia efektu komunikacyjnego zgodnego z intencją komunikacyjną i sytuacją.
- Oceniając WYPOWIEDŹ USTNĄ nauczyciel bierze pod uwagę płynność i skuteczność komunikacji, poprawność fonetyczną, dobór materiału językowego (leksykalnego i gramatycznego), poprawność gramatyczną.
- Oceniając WYPOWIEDŹ PISEMNĄ nauczyciel bierze pod uwagę:
skuteczność komunikacyjną i przystawalność tekstu do tematu, poprawność ortograficzną
i interpunkcyjną, dobór materiału językowego (leksykalnego i gramatycznego),
poprawność gramatyczną
IV.
Istotną rolę w kontroli i ocenianiu postępów ucznia odgrywają sprawdziany i testy językowe.
- Terminy przeprowadzenia pisemnych sprawdzianów i testów powinny być omówione z uczniami co najmniej z TYGODNIOWYM wyprzedzeniem.
- Uczeń ma prawo poprawić ocenę negatywną (tj. dopuszczającą i niedostateczną) ze sprawdzianów (z wyjątkiem kartkówek) w terminie 2 tygodni od dnia oddania sprawdzianu.
Uczeń nieobecny w szkole krócej niż 5 dni zobowiązany jest do napisania ZAPOWIEDZIANYCH WCZEŚNIEJ wcześniej prac pisemnych w najbliższym terminie wyznaczonym przez nauczyciela. UCZEŃ NIEOBECNY DŁUŻEJ NIŻ 5 DNI ZOBOWIĄZANY JEST NAPISAĆ PRACĘ PISEMNĄ W CIĄGU 7 DNI.
- W stosunku do osób postępujących nieuczciwie podczas pisania sprawdzianów, testów, kartkówek i innych prac pisemnych wyciągane są stosowne konsekwencje:
- Rozglądanie się, zakłócanie porządku, odpisywanie od kolegi/koleżanki itp. – PIERWSZE upomnienie – USTNE i obniżenie oceny o jeden stopień, DRUGIE upomnienie- odebranie pracy z oceną niedostateczną
- Ściąganie – NATYCHMIASTOWE odebranie pracy i ocena niedostateczna
W powyższych przypadkach NIE MA MOŻLIWOŚCI poprawy oceny niedostatecznej.
- Kryteria oceniania – skala procentowa dla oceny sprawdzianów, testów i prac klasowych
0% - 34% - ocena niedostateczna
powyżej 34% - 49% - ocena dopuszczająca
powyżej 50% - 74% - ocena dostateczna
powyżej 75% - 90% - ocena dobra
powyżej 89% - 98% - ocena bardzo dobra
powyżej 98% - 100 %– ocena celująca
Uczniowie z opiniami i orzeczeniami oceniani są zgodnie z zaleceniami PPP oraz według indywidualnych potrzeb edukacyjnych ucznia.
V.
W przypadku nieobecności uczeń zobowiązany jest uzupełnić lekcje (notatki, ćwiczenia, podręcznik, materiał ustny):
- W przypadku nieobecności krótszej niż 5 dni uczeń uzupełnia materiał na bieżąco
- W przypadku nieobecności powyżej 5 dni uczeń uzupełnia materiał w ciągu 1 tygodnia
W obu przypadkach uczeń pokazuje nadrobiony materiał nauczycielowi.
VI.
Ważną rolę w nauczaniu języków obcych pełnią różnorodne zadnia domowe. Ich celem jest motywowanie ucznia do systematycznej pracy prowadzącej do utrwalenia umiejętności językowych na bazie przerobionego materiału leksykalnego i gramatycznego. Brak zadania domowego zobowiązuje ucznia do uzupełnienia go na następną lekcję (adnotacja w dzienniku)
- SZKOŁA PODSTAWOWA: Każdy brak zadania domowego odnotowany jest w dzienniku minusem. 3 minusy powodują ocenę niedostateczną.
- GIMNAZJUM: Uczeń może 1 raz nie odrobić zadania domowego. KAŻDY KOLEJNY brak zadania domowego powoduje wpisanie OCENY NIEDOSTATECZNEJ.
Zadania domowe uczeń zobowiązany jest odrabiać w domu (a nie w szkole przed lekcją)
Przy odrabianiu zadań domowych zabrania się korzystania z gotowych wzorów zadań domowych (np. odpisanych od koleżanki lub kolegi lub ściągniętych np. z Internetu. W przypadku odpisania lub skopiowania zadania domowego uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
VII.
W ocenianiu ucznia na lekcjach języka obcego jest brana pod uwagę także jego aktywność. Uczeń może być oceniany za aktywny udział na jednej lekcji, bądź też za pracę w ciągu tematycznym kilku lekcji. Aktywność ucznia może być oceniona adnotacją w dzienniku (trzy adnotacje powodują ocenę bardzo dobrą lub celującą).
VIII.
Uczeń może być oceniony za „Brak aktywności” i uzyskać ocenę niedostateczną w przypadku, gdy nauczyciel zorientuje się, że uczeń nie uczestniczy w lekcji (np. nie wie, które ćwiczenie jest aktualnie wykonywane) lub zajmuje się czymś innym (np. podczas słuchania nagrań).
IX.
W ciągu semestru można być tylko 1 raz nieprzygotowanym do zajęć lekcyjnych. Nieprzygotowanie do zajęć NIE JEST równoznaczne z brakiem zadania domowego.
X.
Wszystkie oceny jawnie wystawione przekazane będą rodzicom przez dzienniczek lub informację w zeszycie. W zawiązku ze specyfiką przedmiotu nauczyciel języka obcego jest zobowiązany do pełnego wyjaśnienia rodzicom trudności, na jakie napotkało ich dziecko.
XI.
Informacja zwrotna dla uczniów i rodziców o postępach w nauce:
- Informacja zwrotna jest przekazywana zawsze w formie ustnej, a 2 razy w roku szkolnym w formie pisemnej
- Wszystkie prace pisemne uczeń zapisuje w specjalnym zeszycie do kartkówek i prac pisemnych. Ocenione prace pisemne przekazywane są do podpisu rodziców. Uczeń musi zwrócić zeszyt z podpisaną oceną nauczycielowi na następnej lekcji.