• 25 lat minęło...

• 1 września 2010 r.

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 w Kościanie na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości… Dlaczego? Otóż 1 września 2010 roku minęło ćwierć wieku istnienia placówki. Przez 25 lat szkoła rozwinęła się, jest widoczna w mieście i nie tylko, a jej absolwenci stają się prawdziwą wizytówką szkoły. Z tej okazji, na płycie lodowiska przy Miejskiej Pływalni, o godz. 11:00, nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego. Pani dyrektor – Izabela Korzeniowska przypomniała wszystkim najważniejsze momenty z życia szkoły, przybyli goście składali szczere życzenia i kwiaty, a absolwentki m.in. Zosia Nowakowska umiliły ten czas śpiewem. Dodatkowo obecni uczniowie „Trójki” zaprezentowali swoje talenty aktorskie i zebrali gromkie brawa. Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, a wspomnieniom nie było końca.  Miejmy nadzieję, że kolejne 25 lat szkoły będzie tak owocne jak dotychczasowe!
          Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

ZARYS HISTORII SZKOŁY

1.09.1985r.Pierwszy dzwonek.Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1985/86
          1986r.nadanie Szkole Podstawowej nr 6 imienia  Feliksa Stamma, otwarcie Izby Patrona
          1988r. powołanie Klubu Olimpijczyka

1988r.Szkoła w Klubie Szkół Przodujących w kraju

1988r.nadanie szkole prawa posiadania godła

1989r.wręczenie szkole sztandaru
          1990r. tytuł Mistrza Polski w Piłce Ręcznej Chłopców
          1991r. Nagroda Twórcza Miasta Kościana
          1995r.realizacja projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”
          1997r. i 1998r. II miejsce na szczeblu centralnym w konkursie "Go! Environmental Competion”
          1997r.
          czołowe miejsce w Polsce pod względem liczby  laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych

1.09.1999r.powstanie Zespołu Szkół nr 3
          2000r.realizacja programów CEO "Standardy pracy   szkoły” i "Szkoła ucząca się”
          2001r. nagroda Ministra Edukacji Narodowej w konkursie "Europa w szkole”
          2001r.obchody 100 rocznicy urodzin Feliksa Stamma, I Wieczorny Bieg Stammowski

2001r.IV miejsce w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Dziecięcej w Złotych Piaskach w Bułgarii
          2002r. i 2003r.IV miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu interdyscyplinarnego "LIGA XXI WIEKU"
          1.09.2003r.utworzenie I klasy integracyjnej
          2003r.uzyskanie certyfikatu "Szkoła z klasą" przez szkołę podstawową i gimnazjum
          2003r.i 2004r. Szkołalaureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Mój szkolny kolega z Afryki"
          2004r.uzyskanie tytułulaureata Międzynarodowego Konkursu  "Attaturk and Child" 2004r.

2004r.pilotaż "eksperymentu” Oceniania  Kształtującego (jako  jednej z dwóch szkół w kraju)

30.04.2004r.w wyniku realizacji ogólnoszkolnego projektu  edukacyjnego „Sławni Europejczycy minionegotysiąclecia” uczniowie nadali swoim salom lekcyjnym imiona sławnych ludzi; dużą aktywnością zaznaczył się Szkolny Klub Europejski

10.2004r. Szkoła zorganizowała I Dni Integracji

09.2006r. reaktywowano  chór szkolny „Muza”

10.2006r. 11 zespołów uczniowskich otrzymało certyfikat  „Uczeń z klasą”

1.09.2009r.utworzono Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi

W Zespole Szkół nr 3 w Kościanie uczy się obecnie (2010r.) 743 uczniów. Funkcjonują tu  2 oddziały przedszkolne, do których uczęszcza 49 dzieci.W szkole podstawowej uczy się 454 uczniów w 20 oddziałach, w tym w 3 integracyjnych, a w gimnazjum 240 uczniów w 11 oddziałach (w tym 2 integracyjne). W związku  z   istnieniem oddziałów integracyjnych, w budynku szkolnym sukcesywnie likwiduje się bariery architektoniczne.

Zespół Szkół nr 3 posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która zapewnia wysoki poziom kształcenia i realizacji założeń programowych szkoły. W chwili obecnej w Szkole pracuje 63 nauczycieli w tym 33 dyplomowanych. Na przestrzeni 25 lat istnienia szkoły, mimo zmian organizacyjnych i metodycznych, niezmienione pozostały jej cele: wszechstronne wykształcenie i przygotowanie uczniów do zadań, jakie będą podejmowali w przyszłości. Poza działalnością edukacyjną Szkoła sprzyja rozwojowi uczniów organizując liczne zajęcia pozalekcyjne. Swoją wiedzę i umiejętności uczniowie mogą pogłębiać na zajęciach kół, m.in. jęz. angielskiego i niemieckiego,    matematycznego, teatralnego, informatycznego, KOSS,religijnego, biologicznego, przyrodniczego, plastycznego, tanecznego, turystycznego, oraz różnorodnych zajęciach sportowych. Uczniowie z wieloma sukcesami reprezentują szkołęw konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych.

Praca w Samorządzie Szkolnym daje młodzieży możliwość wprowadzania w życie zasad samorządności i demokracji. Szkolni samorządowcy współorganizują uroczystości szkolne oraz realizują projekty interdyscyplinarne. Są też organizatorami wielu akcji charytatywnych wspomagających potrzebujące dzieci. Od 9 lat nieprzerwanie pomagają szkole misyjnej na Madagaskarze. Uczniowie zgłębiają tajemnice przedsiębiorczości pracując w Spółdzielni Uczniowskiej „Sezamek”. Z gorącym przyjęciem na wielu scenach spotyka się zespół wokalny „Drops” oraz 40 osobowy Szkolny Chór „Muza”, który w krótkim czasie  stał się wspaniałą wizytówką szkoły. Wieści z życia szkoły odnaleźć możnaw redagowanej przez uczniów gazetce szkolnej „Nasza  Teczka” oraz na stronie internetowej.

Szkoła jest organizatorem różnych imprez środowiskowych i konkursów. Cyklicznie odbywają się „Dni Integracji”, Wieczorny Bieg Stammowski oraz Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyzny i Powiatowy Konkurs Matematyczny.

Szkoła posiada sztandar, godło, hymn szkolny, które są elementami Ceremoniału Szkolnego.