• Monografia szkoły przygotowana dla potrzeb konkursu "Wielkopolska Szkoła Roku"

        • Informacja dotycząca działalności szkoły

           

           

          Modelowanie wzorca osobowego (punktualność, pracowitość, zaangażowanie, współpraca), budowanie postaw patriotyzmu (w tym patriotyzmu lokalnego)

           

          1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma jest szkołą promującą system wartości respektujący dobro, prawdę, poszanowanie dla drugiego człowieka, traktującą podmiotowo uczniów i rodziców, otwartą na inicjatywy, kreującą mądrych, zdrowych młodych Polaków, którzy są otwarci na świat. Uczniowie uczęszczający do naszej szkoły otrzymują rzetelną edukację umożliwiającą rozwój ich osobowości. Nabywają w niej umiejętności pozwalające sprostać różnorodnym wyzwaniom. W szkole odbywają się zajęcia, które prowadzone są na wysokim poziomie, przez doświadczoną kadrę pedagogiczną.

          W latach 2013 do 2017 nauczyciele ukończyli następujące studia podyplomowe:

          - terapia pedagogiczna – 5 nauczycieli;

          - biologia – 1 nauczyciel;

          - oligofrenopedagogika – 14 nauczycieli;

          - surdopedagogika – 2 nauczycieli;

          - logopedia – 1 nauczyciel;

          - terapia i edukacja osób z autyzmem – 5 nauczycieli;

          - zarządzanie oświatą – 1 nauczyciel;

          - zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy – 1 nauczyciel;

          - wychowanie przedszkolne i kształcenie zintegrowane – 2 nauczycieli;

          - etyka – kurs kwalifikacyjny – 1 nauczyciel.

          1. Wzbogacanie warsztatu pracy nauczyciela poprzez stosowanie różnorodnych metod aktywizujących, a także tych, które są niezbędne w pracy z uczniem niepełnosprawnym: wspierających, stymulujących rozwój dziecka, korygujących czy usprawniających, zapewniających wszechstronny rozwój na różnych płaszczyznach, rozwijających zainteresowania i umiejętność współpracy w grupie.
          2. Uczniowie mają możliwość wyrażania opinii, zgłaszania inicjatyw, a także podejmowania działań zmierzających do ich realizacji:
          • zaangażowanie uczniów w przygotowanie i organizowanie okolicznościowych imprez klasowych oraz szkolnych, które służą integracji zespołu klasowego oraz społeczności szkolnej: Dzień Chłopca, andrzejki, mikołajki, wigilia klasowa, Dzień Kobiet, zajączek, Dzień Dziecka, Dzień Matki i Ojca, Dzień Życzliwości, dyskoteki, bale karnawałowe, przedstawienia teatralne,
          • organizowanie konkursów plastycznych, wykonanie dekoracji sal, przygotowanie gazetek klasowych.
          1. Szkoła jest organizatorem Dni Integracji, projektu szkolnego z udziałem szerokiej społeczności lokalnej. Celem projektu jest przede wszystkim:
          • integracja dzieci pełnosprawnych z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami,
          • integracja środowiska osób niepełnosprawnych z ich  pełnosprawnymi rówieśnikami,
          • rozwijanie autonomii ucznia niepełnosprawnego i jego uczestniczenie w różnych formach życia społecznego,
          • budzenie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka,
          • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

          W ramach projektu organizowane są spotkania z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Kościanie, uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej z miasta Kościana i Krzywinia. Odbywa się również festyn, któremu towarzyszą liczne atrakcje, np. loteria fantowa, kiermasz, kawiarenki. Podczas Dni Integracji uczniowie mają również możliwość zaprezentowania swoich zdolności wokalno-muzycznych w pokazie talentów Pokaż, na co Cię stać.

          Z loterii fantowej pozyskiwane są fundusze na leczenie uczniów klas integracyjnych – dzieci niepełnosprawnych oraz najuboższych mieszkańców czerwonej wyspy – Madagaskaru.

          1. Podczas  Dni Integracji w szkole organizowana jest Paraolimpiada z udziałem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i klas integracyjnych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3  integrują się z gośćmi poprzez wspólne gry i zabawy sportowe.

          Dzięki naszej determinacji i przychylności władz miasta, instytucji, firm i osób prywatnych realizowany projekt przyczynił się do otwarcia szkoły na współpracę  z różnymi podmiotami, propagowanie idei integracji i tolerancji. Coroczne spotkania podczas Paraolimpiady uczą szacunku i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych.                                                                                                                                              

          Celem tej sportowej imprezy jest możliwość wykazania się sprawnością ruchową i koleżeńską rywalizacją osób z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi, podnoszenie poziomu samoakceptacji społecznej osób niepełnosprawnych oraz aktywność fizyczna połączona z dobrą zabawą.

          1. W ramach działań edukacyjnych uczniowie nabywają umiejętności społeczne, rozwijają indywidualny wzorzec osobowy przez podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych:
          • realizacja projektów edukacyjnych mających przede wszystkim na celu podjęcie działań i zaangażowanie się w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz kształtowanie właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych:

           Integracji Świat (2014 r.), Kawiarenka integracyjna (2015 r.);

          • udział w projekcie Olimpiada bez granic;
          • udział w obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej oraz w konkursach plastycznych i literackich towarzyszących tej imprezie.
          1. Zaangażowanie młodzieży w pomoc malgaskim dzieciom.

          W roku szkolnym 2001/2002 Zespół Szkół nr 3 w Kościanie nawiązał kontakt z siostrą Władysławą Piróg FMM prowadzącą szkołę misyjną na Madagaskarze. Siostra opisała warunki życia malgaskich dzieci, prosząc o pomoc. W odpowiedzi na list zorganizowaliśmy pomoc dla  dzieci z Madagaskaru. Akcja pomocy dzieciom malgaskim spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Już od 15  lat pomagamy dzieciom ze szkoły misyjnej na Madagaskarze.  Uczniowie zbierają pieniądze co miesiąc po to, aby ich kolega z Madagaskaru mógł się uczyć i aby nie był głodny. Uczniowie z naszej szkoły, odkładając 1 zł miesięcznie, uczą się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

          Podejmowanych było wiele  działań w celu pomocy malgaskim dzieciom:

          • były to zbiórki maskotek, mundurków szkolnych, szczoteczek i past do zębów, które przeprowadziliśmy na terenie szkoły; wysłaliśmy malgaskim dzieciom około 200 pluszowych zabawek;
          • zorganizowany został „Dzień afrykański”. Tego dnia wszystkie klasy gimnazjalne wzięły udział w „Turnieju wiedzy o Afryce”,
          • sprzedaż kartek świątecznych z napisem informującym o tym, że dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla małych mieszkańców Madagaskaru,
          • zorganizowanie w auli Kolegium UAM w Kościanie sympozjum naukowego Problemy dzieci we współczesnym świecie,
          • zorganizowanie zbiórki pieniędzy m.in. na festynie pływackim na Pływalni Akwawit w Lesznie oraz w kościańskich parafiach.

          Szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z Afryki”, którego organizatorem była Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Odbywał się on pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Rywalizacja odbywała się w kilku kategoriach: charytatywnej, dramatycznej, muzycznej, literackiej, informatycznej oraz w kategorii scenariuszy. Nauczyciele i uczniowie zadecydowali, że przystąpią do konkursu we wszystkich kategoriach. Nasza szkoła znalazła się wśród pięciu najlepszych szkół spośród trzech tysięcy czterystu zespołów, które przystąpiły do konkursu. Udział w finale ogólnopolskim konkursu  był dla uczniów wielkim przeżyciem i dostarczył im wielu cennych i niezapomnianych wrażeń.

          Działania nasze mają na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka. Poznawanie problemów dzieci na świecie pozwala zrozumieć sytuację innych oraz wyzwala chęć niesienia im pomocy, a wspólne działanie pozwala nieść realną pomoc. Wiemy, że dzięki naszemu wsparciu materialnemu wiele dzieci ze szkoły na Madagaskarze może się uczyć, a także ma zapewniony codzienny posiłek. W naszą działalność z roku na rok angażuje się coraz więcej osób.

          1. Z działalnością charytatywną na rzecz dzieci z Madagaskaru wiąże się powstanie Stowarzyszenia „Sursum Corda”, które  zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 15.05.2007 r. Jego członkami są w większości nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Kościanie przy ul. Wyzwolenia 24. Głównym celem działania Stowarzyszenia jest: gromadzenie środków na dofinansowanie dożywiania dzieci w Polsce i za granicą; prowadzenie działalności dobroczynnej na rzecz dzieci potrzebujących pomocy, niesienie wszechstronnej pomocy we wszystkich dziedzinach życia osobom potrzebującym w szczególności zagrożonym marginalizacją społeczną oraz ich rodzinom w Polsce i za granicą.
          2. Umożliwianie uczniom podejmowanie własnych inicjatyw na rzecz osób potrzebujących oraz bezdomnych zwierząt:
          • zorganizowanie zbiórek zabawek, produktów spożywczych dla rodzin
            znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej (2013 r.);
          • przeprowadzenie przez uczniów klasy integracyjnej (2014 r.) akcji charytatywnej
            I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem, której organizatorami i pomysłodawcami byli sami uczniowie we współpracy z ich rodzicami; zebrane w akcji gry, zabawki, produkty spożywcze zostały przekazane dzieciom z Centrum Kryzysowego
            w Kościanie;
          • zachęcanie uczniów do udziału w organizowanych na terenie szkoły akcjach charytatywnych, takich jak: Góra Grosza, Kup Pan szczoteczkę, Pomoc dla dzieci z Madagaskaru, Opatrunek na ratunek, zbiórka nakrętek, zakup kalendarzyków, kartek okolicznościowych; kształtowanie postawy życzliwości, empatii i wrażliwości na los innych ludzi;
          • zaangażowanie uczniów w zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt do:
          • Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gaju,
          • Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, oddział w Kościanie,
          • Przytuliska w Koszanowie koło Śmigla; od 2014 roku dzięki rodzicom i uczniom naszej szkoły udało się zebrać 1242 kg karmy, koce, poduszki, ręczniki, kołdry, środki opatrunkowe, zabawki, miseczki, smycze;
          • wykonywanie przez uczniów kartek i ozdób świątecznych oraz sprzedawanie ich na kiermaszu szkolnym. Dochód uzyskany ze sprzedaży przekazany zostaje na pomoc dzieciom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej;
          • organizowanie turniejów charytatywnych Gramy dla…. W turniejach biorą udział gwiazdy sportu i estrady. Przekazują nam gadżety, które podlegają licytacji. Uzyskane pieniądze przekazywane są na leczenie chorych dzieci.
          1. Modelowanie wzorca osobowego i rozwijanie umiejętności zespołowej współpracy,

          podejmowania zbiorowego wysiłku i sprawnej organizacji działania poprzez:

          • organizowanie zajęć pozalekcyjnych;
          • przygotowanie przez uczniów klasy integracyjnej (2014 r.) przedstawienia teatralnego dla rodziców Razem przez wieki;
          • zorganizowanie wystawy prac plastycznych – dekoracje przestrzenne korytarzy szkolnych oraz konkursy plastyczne;
          • organizowanie w szkole podczas ferii letnich i zimowych zajęć sportowo-rekreacyjnych z elementami profilaktyki uzależnień.
          1.  W klasach I-III corocznie organizuje się cztery konkursy plastyczne, jeden na każdą porę roku. Poza tym nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej organizują także inne konkursy klasowe: np. matematyczne, komputerowe, plastyczno-techniczne. Konkursy umożliwiają nie tylko rozwój zainteresowań, ale także kształtują nawyki punktualności, pracowitości, współpracy i zaangażowania.
          2. Umiejętne budowanie poczucia własnej wartości oraz wspomaganie procesu uczenia się uczniów poprzez:
          • stosowanie elementów oceniania kształtującego - dostarczanie dziecku informacji pomagających mu się uczyć: uświadomienie, co robi dobrze, zrozumienie istoty popełnianych błędów, wskazywanie drogi poprawy, wskazywanie, co dziecko osiągnęło dzięki swojemu wysiłkowi. Istotne w ocenianiu kształtującym były takie elementy, jak: ustalenie kryteriów sukcesu (nacobezu), stosowanie informacji zwrotnej (graficznej oraz opisowej);
          • stosowanie zróżnicowanych metod i form pracy, takich jak: metody skutecznego porozumiewania się, np. kula śnieżna, turnieje zespołowe, quizy, dyskusje i debaty uczniowskie, gry edukacyjne i symulacje, rozwiązywanie problemów, analiza przypadku, odgrywanie ról i dramy, wywiady i badania terenowe, eksperymenty i obserwacje, praca w grupach, METAPLAN, SWOT.
          1. W celu modelowania postawy kreatywności, zaangażowania i pracowitości oraz odkrywania i rozwijania talentów prowadzone są z uczniami tzw. lekcje odwrócone, podczas których stwarza się uczniom możliwości pokazania kreatywności i twórczości poprzez np. nagrywanie autorskich filmów, tworzenie prezentacji multimedialnych oraz przedstawień teatralnych. Organizowane są koła zainteresowań, projekty edukacyjne, indywidualne konsultacje, konkursy tematyczne w różnych dziedzinach (na różnych szczeblach: szkolne, międzyszkolne, powiatowe). Ponadto stworzono różnorodne przedsięwzięcia szkolne, np. Europejski Dzień Języków Obcych, Dzień Świętego Patryka, warsztaty kulinarno–kulturowe, gazetkę szkolną, blogi internetowe, Dzień Europy, prowadzone są warsztaty językowo czytelnicze (Magiczny Wieczór z Harrym Potterem). Uczniowie wdrażani są do udziału w Debatach Oksfordzkich. Prowadzone są zajęcia pozalekcyjne - śpiew i gra na instrumentach utworów jednogłosowych i trzygłosowych, w tym kanony. Organizacja imprezy Mam  talent, w czasie której wszyscy chętni uczniowie mogą zaprezentować różne zdolności.
          2. Ważnym elementem mającym wpływ na modelowanie wzorca osobowego jest rozwijanie zainteresowania uczniów teatrem i językiem polskim. Dbałość o kulturę języka ojczystego jest niezwykle istotna w kształtowaniu charakteru i osobowości młodego człowieka, a także w budowaniu postaw patriotycznych:
          • korzystanie z metody dramy podczas lekcji; przygotowanie przedstawień teatralnych oraz lekcji teatralnych, podczas których uczniowie wystawiają przygotowane przez siebie przedstawienia, scenki lub inscenizowane dialogi; ważne wtedy jest, aby w działania była zaangażowana cała klasa, wtedy również uczniowie słabsi mogą wykazać się aktywnością. Wkład pracy dzieci w przygotowanie podobnych działań podczas lekcji jest ogromny. Sami wykonują dekoracje, dopasowują muzykę, wymyślają kostiumy, a nawet efekty specjalne. Ważne jest to, iż wszystkie dzieci są zaangażowane w tworzenie teatru. Ponadto lekcje teatralne są również doskonałym sposobem na integrację klasy;
          • udział uczniów w konkursach: Międzyszkolnym Konkursie Języka Polskiego Potyczki z językiem polskim (zajęcia I i II miejsca); Konkursie Literackim Młodych Piór, w konkursie o tytuł Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Kościan; Ogólnopolskim i Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA, Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Kolberga, Małych Konfrontacjach –Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym, Wojewódzkim Turnieju Białych Piór i innych konkursach tematycznych;
          • organizowanie w naszej szkole powiatowego konkursu czytelniczego Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa; odbyły się już cztery edycje tego konkursu, którego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz motywowanie do czytania książek.
          1. Działania służące modelowaniu wzorca osobowego (punktualność, zaangażowanie, umiejętność współpracy) w pracy dydaktyczno-wychowawczej w bibliotece:
          • zaangażowanie uczniów w przygotowanie i realizację projektów, konkursów i akcji czytelniczych:
          • Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP, wrzesień, od 2014/2015,
          • Dzień Języków, konkurs czytelniczy; wrzesień; od 2014/2015,
          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, październik,
          • Dzień Pluszowego Misia, 24 listopada; od 2015/2016,
          • Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych;
          • Dzień Kota, 17 lutego; od 2015/2016,
          • Magiczny Wieczór z Harrym Potterem; od 2014/2015,
          • Szkolny Konkurs Who is Harry Potter?; od 2014/2015,
          • Międzyszkolny Konkurs Who is Harry Potter?; od 2016/2017,
          • Kształcenie umiejętności współpracy podczas realizacji konkursów, projektów oraz akcji czytelniczych, np. Dzień Książki dla dzieci, Mikołajkowe wypożyczanie z niespodzianką.
          1. Od 2006 r. prowadzone są zajęcia pozalekcyjne z chórem MUZA, zespołami wokalnymi i instrumentalnymi –  przygotowanie dzieci i udział w koncertach, konkursach, próbach;
          • stosowanie form wychowania muzycznego na lekcji: gra na instrumentach, śpiew, tworzenie muzyki zespołami wokalnymi i instrumentalnymi –  przygotowanie uczniów oraz ich udział w koncertach, konkursach, próbach;
          • stosowanie form wychowania muzycznego na lekcji: gra na instrumentach, śpiew,  tworzenie muzyki.
          1. Inicjowanie i realizowanie przez uczniów działań ekologicznych na rzecz środowiska lokalnego:
          • organizowanie zbiórki nakrętek, surowców wtórnych, elektroodpadów i puszek w ramach przedsięwzięcia Chcesz być Eko - segreguj odpady,
          • włączanie się w akcję Sprzątanie świata,  Dzień Ziemi,
          • realizowanie projektów ekologicznych Edueko,
          • udział w konkursach: Nasz pomysł na ochronę środowiska, Oszczędzając energię - chronisz środowisko,
          • udział uczniów w widowisku propagującym postawy proekologiczne w środowisku lokalnym, współpraca z Kościańską Spółdzielnią Mieszkaniową, Nadleśnictwem Kościan,
          • coroczna prezentacja plakatów o tematyce ekologicznej w szkole oraz na boisku szkolnym.
          1. Ważną rolę w budowaniu systemu wartości pełnią działania podejmowane przez uczniów w celu kultywowania tradycji świątecznych:
          • apele W świątecznym nastroju, Tradycje i zwyczaje świąt bożonarodzeniowych w krajach europejskich, przedstawienia jasełkowe dla rodziców i dziadków,
          • zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których wspólnie z dziećmi wykonują ozdoby świąteczne, dekorują pierniki, uczestniczą w konkursie na szopki bożonarodzeniowe;
          •  zaangażowanie dzieci w pracę nad projektami przybliżającymi tradycje świąt, organizowanie konkursów oraz udział w nich: Portret św. Mikołaja, Kartka świąteczna, Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa, Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna;
          • zaangażowanie uczniów podczas przygotowania imprez oraz udziału w nich:  koncerty z okazji Dnia Matki i Ojca, programy artystyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka, spotkania integracyjne rodziców i dzieci, wspólne imprezy sportowe.

          Działania te mają na celu wzmacnianie więzi rodzinnych.

          1. Zaangażowanie uczniów w działania, których celem jest propagowanie wartości chrześcijańskich. Uczniowie wspólnie z nauczycielami biorą udział w Rajdach Papieskich, współorganizują konkursy religijno-historyczne oraz uczestniczą w konkursach plastycznych, np. Najpiękniejszy różaniec.
          2. Kreowanie właściwego wzorca osobowego ucznia odbywa się również poprzez propagowanie zdrowego stylu życia:
          • udział  w zawodach sportowych, w mistrzostwach miasta i powiatu w grach i zabawach ruchowych,
          • udział w programach szklanka mleka, owoce w szkole, Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa,
          • pogadanki na temat zagrożeń, uzależnień, dopalaczy, agresji, przemocy, tolerancji oraz działania wychowawcze wzmacniające poczucie własnej wartości, otwartości, umiejętności poproszenia o pomoc w sytuacjach trudnych,
          • udział dzieci i młodzieży w spektaklach wychowawczych i profilaktycznych oraz w  konkursach i projektach dotyczących rozwoju fizycznego, dbania o zdrowie, właściwe odżywianie, np. projekt: Wiem co jem - moja kanapka,
          • przygotowanie apeli, np. Żyj zdrowo, Radosny uśmiech, konkursów plastycznych W zdrowym ciele zdrowy duch, Talerze zdrowia,
          • realizacja  programu promocji zdrowia psychicznego - Przyjaciele Zippiego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu,
          • zaangażowanie uczniów w działania dotyczące reagowania na przejawy przemocy i przeciwstawiania się jej, np. udział w akcji Otwórz oczy, stop przemocy, Bezpieczny Internet,
          • realizacja programu Ratujemy i Uczymy Ratować - dzieci na każdym etapie edukacji uczą się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Realizowane działania wychowawcze i profilaktyczne są adekwatne do zdiagnozowanych potrzeb uczniów i dostosowane do specyfiki środowiska. Rozwijają talenty i zainteresowania, uczą organizacji pracy, odpowiedzialności, samodzielności, współpracy w grupie, rozwijają wyobraźnię, rozbudzają wrażliwość, inspirują, budują poczucie własnej wartości, sprawiają, że uczniowie są bardziej aktywni i zaangażowani w życie szkoły.
          1. Problematykę patriotyczną przybliża się uczniom poprzez słuchanie i śpiewanie piosenek oraz pieśni o tematyce patriotycznej, naukę tańców narodowych i ludowych, słuchanie utworów muzyki patriotycznej wybitnych polskich kompozytorów. Obraz ojczyzny kształtuje się również poprzez: działalność plastyczną, urządzania kącików regionalnych, patriotycznych, kontakty z twórcami ludowymi, przybliżanie  sylwetek wielkich Polaków. Dzieci poznają swoją ojczyznę poprzez czytanie mapy Polski przy różnych okazjach. Najmłodsi określają położenie Warszawy, Krakowa, rozpoznają Wisłę, morze, góry, ważniejsze rzeki, regiony polski - Śląsk, Mazowsze, Kaszuby. Zapoznają się z przeszłością własnej ojczyzny poprzez czytanie baśni i legend. To one właśnie w sposób poetycki, fantastyczny i barwny przybliżają dzieciom przeszłość ojczyzny, a w ich treściach zawarte są nieprzemijające idee patriotyzmu.
          2. Kształtowanie postaw patriotyzmu odbywa się podczas realizacji podstawy programowej na lekcjach, m. in.: nauka hymnów (Mazurek   Dąbrowskiego, Rota, Warszawianka, Hymn szkolny, Hymn harcerski); zapoznanie z twórczością F. Chopina i St. Moniuszko; prezentacja postaci patrona Feliksa Stamma; polskie tańce narodowe i wielkopolskie, wskazywanie wzorców osobowych, wartości na przykładzie bohaterów literackich, rozwijanie poczucia więzi narodowej i szacunku do tradycji oraz symboli narodowych podczas lekcji oraz w czasie udziału uczniów w zawodach sportowych.
          3. Rozwijanie postaw patriotycznych poprzez udział uczniów w różnych koncertach, konkursach, przedsięwzięciach:
          • udział chóru MUZA w V Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan w czerwcu 2016 r.; z uwagi na przypadającą w tym roku doniosłą rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski gala poświęcona była temu wydarzeniu powiązanemu z historią początków Państwa Polskiego;
          • udział chóru MUZA w koncercie chórów pt.: „Kościańskie zegary – wspólne  
            kościaniaków śpiewanie” (14. 09. 2014 r.),
          • udział chóru MUZA w widowisku kościańskim pt.: ”Kościan. Pokażę ci miasto piękne” w KOK (11. 10. 2014r.),
          • udział zespołu LEJDIS w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej —  Leszno 2014 (18. 10. 2014r.).
          1. Rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich przez nauczycieli biblioteki szkolnej:
          • szacunek do symboli narodowych i lokalnych poprzez przekazywanie dzieciom informacji na ten temat, organizowanie konkursów i wystaw o polskich autorach książek dla dzieci, przyłączanie się do akcji czytelniczych, np. Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP,
          • kształtowanie poczucia więzi z krajem i regionem poprzez wystawy i gazetki tematyczne,
          • przygotowanie do samodzielnego zdobywania informacji, jak też świadomego ich wyboru poprzez uzupełnianie pozycji książkowych dotyczących kraju, regionu, miasta,
          • budzenie odpowiedzialności uczniów za siebie i środowisko, w którym żyją, uzupełnianie księgozbioru o pozycje dotyczące przyrody i ekologii, prowadzenie pogadanek i zajęć na tematy związane z postawą patriotyzmu.
          1. Organizowanie konkursów i koncertów o tematyce patriotycznej, np. Jestem Polakiem i jestem z tego dumny, Polskie Symbole Narodowe, Koncert piosenki i pieśni patriotycznej dla uczniów klas I-III, Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas drugich szkoły podstawowej propagującego twórczość polskich poetów.
          2. Kształtowanie postawy patriotyzmu (w tym patriotyzmu lokalnego) odbywa się poprzez:
          • udział w konkursach: ogólnopolski konkurs Polskie symbole narodowe, Polska i Polacy w czasie II wojny światowej, konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, powiatowy konkurs Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich, Niezłomny Żołnierz Kościoła – arcybiskup Antoni Baraniak, konkurs Dezydery Chłapowski życie i dzieło; Powiatowy Konkurs Gwary Wielkopolskiej, Powiatowy Konkurs Recytatorski o Tematyce Olimpijskiej, Henryk Sienkiewicz – nasz noblista, pisarz, który poruszał naszą wyobraźnię, ogólnopolski konkurs literacki Weterani 1953-2015
          • organizowanie apeli i wieczornic: Narodowe Święto Niepodległości, Rocznica wyzwolenia Kościana, apel – lekcja 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas tego typu uroczystości szkolnych młodzież ma okazję zapoznać się z historią i tradycją swojej ojczyzny;
          • zaangażowanie dzieci w przygotowanie apeli dla całej społeczności szkolnej (praca z chórem MUZA, solistami – pieśni patriotyczne, montaż słowno-muzyczny, przedstawienia teatralne, recytacja);
          • przygotowanie wystaw: Polskie Państwo Podziemne, Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej, Powstanie Wielkopolskie, Żołnierze Wyklęci, Grody i grodziska ziemi kościańskiej;
          • udział dzieci i młodzieży w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez władze miasta Kościana: 11 listopada, 27 grudnia, 1 marca, 3 maja;
          • udział uczniów w kolejnych sześciu edycjach gry miejskiej Kryptonim wolność mającej na celu upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego i walk, które toczyły się w Kościanie;
          • udział  w rajdzie rowerowym Zapal znicz;
          •  organizowanie spotkań z rodzicami, podczas których wspólnie z uczniami wykonywali biało-czerwone kotyliony z okazji Narodowego Święta Niepodległości;
          • udział uczniów w konkursach propagujących piękno ojczystego kraju, np.  Polskie krajobrazy;
          • organizowanie spacerów i wycieczek, których celem jest zaznajomienie najmłodszych dzieci z najbliższym środowiskiem, np. poznanie usytuowania miejscowych instytucji użyteczności społecznej (szkoły, przychodnie, apteka, poczta, domy i instytucje  kultury,  straż pożarna).
          1. Kształtowanie postawy patriotyzmu lokalnego uczniów poprzez:
          • zachęcanie do uczestnictwa w uroczystościach miejskich z okazji rocznic związanych z regionem, np. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego,
          • poznawanie historii miasta i okolic podczas wycieczek szkolnych,
          • organizowanie wycieczek do miejsc pamięci narodowej znajdujących się w naszym regionie oraz do Muzeum Regionalnego w Kościanie,
          • udział dzieci i młodzieży w lekcjach wychowawczych – prezentacje multimedialne z uwzględnieniem legend związanych z regionem, prezentacja dokonań ludzi zasłużonych dla naszego regionu, np. Słynni kościaniacy; zapoznanie się z tradycją i historią, np. Mój region – prezentacje regionu pod względem przyrodniczym i kulturowym; Cudze chwalicie, swego nie znacie – moja okolica też jest piękna.
          1. Propagowanie wiedzy na temat patrona szkoły:
          • coroczne realizowanie projektu Wieczorny Bieg Stammowski,
          • zorganizowanie przez Samorząd Uczniowski konkursów na temat patrona szkoły – Feliksa Stamma. Ich celem było przybliżenie postaci wielkiego kościaniaka. Przygotowano szereg zadań związanych z Feliksem Stammem, a następnie przeprowadzono trzy konkursy:  plastyczny polegający na wykonaniu portretu naszego patrona bądź ukazaniu wybranej sceny z jego życia, literacki  związany z napisaniem wiersza inspirowanego życiem i działalnością Papy oraz krzyżówka mająca na celu rozwiązanie haseł związanych z życiem patrona. Widoczne było ogromne zaangażowanie uczniów w pracę oraz ich duża wiedza na temat patrona szkoły.
          1. Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów regionem i gwarą wielkopolską:

          poznawanie piękna i zabytków naszego regionu; organizowanie wycieczek po regionie wielkopolskim, zapoznanie dzieci i młodzieży z bogactwem przyrody oraz  z dziedzictwem kulturowym naszego regionu:

          • udział w rajdach po ziemi kościańskiej (Turew, Bieżyń, Lubiń),
          • organizowanie rajdów rowerowych mających na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń w historii Polski, np. Sadzimy świerki na rocznicę Chrztu Polski,
          • wycieczka do Manieczek, zapoznanie się z miejscem, w którym żył i tworzył Józef Wybicki – twórca Mazurka Dąbrowskiego,
          • wycieczkę do Kórnika i Rogalina; zwiedzenie zamku związanego z historią Wielkopolski,
          • zwiedzenie Biskupina, który jest głównym źródłem informacji o kulturze łużyckiej,
          • wycieczka do Szreniawy, zwiedzenie ekspozycji Muzeum Rolnictwa,
          • wycieczka do Poznania do Muzeum Archeologicznego, zapoznanie się z wystawą Pradzieje Wielkopolski,
          • wycieczka do Gniezna i Lednicy, zapoznanie z interesującymi eksponatami mającymi związek z historią i kulturą nie tylko naszego regionu, ale całej Polski;
          • wprowadzenie treści ponadprogramowych dotyczących historii regionalnej, np. Wycieczka po XIX-wiecznym Poznaniu (o śladach germanizacji i walki z nią w architekturze współczesnego Poznania),
          • zachęcanie uczniów do udziału w konkursie gwary wielkopolskiej; przygotowanie ich do konkursu; wprowadzenie elementów edukacji regionalnej przez przybliżanie uczniom gwary wielkopolskiej, analizowanie tekstów zawartych m.in. w „Blubrach starego Marycha”, których autorem jest M. Kubel, oraz w „Słowniku gwary miejskiej Poznania” pod redakcją M. Gruchmanowej i B. Walczaka. Dzięki tym zajęciom uczniowie mają możliwość zapoznać się z kulturą regionu, dostrzec jej specyfikę oraz docenić jej znaczenie w życiu każdego Wielkopolanina. W efekcie tych działań w roku szkolnym 2013/2014 uczennica naszej szkoły zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Gwary Wielkopolskiej, w roku 2014/2015 dwoje uczniów zostało laureatami tego konkursu; zajęli oni I i III miejsce; w roku 2017/2018 uczeń naszej szkoły zajął VI miejsce; uczniowie naszej szkoły zdobyli też I, III miejsce oraz wyróżnienie w XXVII Konkursie Literackim Młodych Piór - Ciemno jak w miechu, czyli w gwarze wielkopolskiej o Kościanie (2015/2016). Świadczy to o dużym zainteresowaniu uczniów gwarą wielkopolską i kulturą naszego regionu.

           

          Krzewienie tradycji patriotycznych i lokalnych, działania na rzecz poznawania i poszerzania wiedzy o Wielkopolsce; promowanie Wielkopolski

           

          Wychowanie patriotyczne jest jednym z działów celowego i świadomego kształtowania osobowości młodego pokolenia. Posiada własną problematykę, która stanowi poczucie przynależności do określonej grupy narodowej, wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji własnego narodu, jego osiągnięć, kultury, języka kraju ojczystego i ludzi, którzy go zamieszkują.

          Jednym z głównych celów naszej szkoły jest kształtowanie u uczniów poczucia przynależności do społeczności szkolnej, środowiska lokalnego, regionu, kraju. Najważniejszym zadaniem w tym zakresie jest uświadomienie uczniom, że wspólnoty takie jak: rodzina, środowisko lokalne i ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu każdego człowieka i że każdy ma wobec tych wspólnot obowiązki.

          W związku z tym w szkole podejmowane są różnorakie działania zmierzające do realizacji powyższego celu.

          Nauczyciele angażują się w organizowanie konkursów na etapie szkolnym i powiatowym w celu propagowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

          Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzech edycjach konkursu

          • Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowanym przez Towarzystwo Samorządowe z Konina. Konkurs jest objęty patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

          Celem konkursu jest:

          -propagowanie idei budowania społeczeństwa obywatelskiego

          -upowszechniania wiedzy o funkcjonowaniu samorządu,

          -znaczenia samorządu dla życia lokalnych społeczności.

          Do etapu szkolnego przygotowywaliśmy test, który obejmował wiedzę dotycząca samorządu lokalnego, np. struktury władzy w gminie, powiecie, województwie, zadań poszczególnych szczebli samorządowych. W 2011 roku uczeń trzeciej klasy gimnazjum przeszedł do etapu wojewódzkiego.

          • Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polskie symbole narodowe” organizowanym przez Centrum Edukacji Historycznej „KLIO”.

          Celem konkursu jest:

          -propagowanie postaw patriotycznych,

          -szerzenie wiedzy na temat polskich symboli narodowych

          Prace uczniów z klas IV –VI zostały wyróżnione

          • Konkursie Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

          Celem konkursu jest:

          -poszerzenie wiadomości, rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw w zakresie kompetencji kluczowych: umiejętności samodzielnego uczenia się, kompetencji społecznych i obywatelskich oraz inicjatywności i przedsiębiorczości

          -wyłanianie i promowanie młodzieży o ponadprzeciętnej wiedzy i umiejętnościach,

          -wyposażanie nauczycieli w narzędzia wspomagające rozwój ucznia.

          Konkurs składa się z trzech etapów : szkolnego, rejonowego, wojewódzkiego. Oprócz testu sprawdzającego wiedzę ucznia o świecie przewidziane jest wykonanie projektu, który może dotyczyć spraw społecznych lub gospodarczych.

          Nauczyciele byli odpowiedzialny za przygotowanie etapu rejonowego.  Uczniowie naszej szkoły w roku 2015 i 2016 przeszli do etapu wojewódzkiego.

          • Konkursie historycznym „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej” organizowanym przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej pod patronatem Burmistrza Miasta Lubonia.

          Celem konkursu jest :

          -wzbudzanie zainteresowania najnowszą historią Polski,

          -poszerzanie wiedzy uczniów o historii Polski z lat 1939- 1945,

          -kształtowanie postaw patriotycznych

          W naszej szkole organizowany był etap szkolny. W 2013 roku uczeń klasy czwartej zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego i był najmłodszym uczestnikiem konkursu.  Natomiast w 2014 roku ten sam uczeń zajął drugie miejsce na etapie wojewódzkim, a w roku następnym uczniowie klasy szóstej zajęli drugie i trzecie miejsce.

          • Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej…” którego organizatorem jest Ośrodek Dokształcania Nauczycieli w Poznaniu.

          Celem konkursu jest:

          -popularyzacja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim,

          -rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją,

          -ukazanie wkładu Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości.

          Nasza szkoła uczestniczy w konkursie od 2014 roku. W 2016 roku uczniowie gimnazjum odnieśli sukces na etapie wojewódzkim

          - uczennica klasy trzeciej gimnazjum zajęła drugie miejsce i tytuł finalisty,

          -trzech kolejnych uczniów otrzymało tytuł laureata.

          W celu upamiętnienia ważnych postaci i rocznic w historii naszej Ojczyzny organizowaliśmy konkursy na szczeblu powiatowym. Wśród nich :

          • XIII Powiatowy Konkurs  Religijno-Historycznym „Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich.”

          Celem konkursu jest:

          -popularyzowanie wiedzy dotyczącej początków państwa polskiego,

          -popularyzowanie wiedzy o początkach organizacji kościelnej na ziemiach polskich.

          Nauczyciele opracowali regulamin konkursu oraz przygotowali materiały źródłowe i zadania. Wzięło w nim udział kilkanaście szkól z powiatu kościańskiego. Drużyna z naszego gimnazjum zajęła pierwsze miejsce.

          • XIV Powiatowy Konkurs Religijno- Historycznym „Niezłomny Żołnierz Kościoła- arcybiskup Antoni Baraniak”.

          Celem konkursu jest:

          -popularyzacja wiedzy o arcybiskupie Antonim Baraniaku,

          -upowszechnianie wiedzy na temat sytuacji Kościoła w czasach Polski Ludowej.

          Konkurs przyczynił się do przybliżenia młodzieży nieznanej dotąd tematyki dotyczącej sytuacji Kościoła w czasach PRL-u w okresie stalinowskim. Drużyna z naszego gimnazjum zajęła drugie miejsce.

          XV Powiatowy Konkurs Religijno- Historyczny „Dobry dla bliźniego patriota dla kraju”

          Celem konkursu jest:

          -upamiętnienie 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego,

          -pogłębienie wiedzy i kształtowanie zainteresowań historią Ojczyzny,

          -kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego,

          -pogłębienie wiedzy dotyczącej życia Adama Chmielowskiego

          W konkursie wzięło udział trzynaście drużyn z powiatu kościańskiego. Uczniowie musieli rozwiązać sześć zadań przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły. Musieli wykazać się umiejętnościami korzystania z różnych źródeł, w tym filmowych.

          Uczniowie naszej szkoły z chęcią uczestniczą w Zawodach Szkolnej Ligi Strzeleckiej organizowanych przez Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju

          Celem konkursu strzeleckiego jest:

          -przygotowanie obronne społeczeństwa,

          -wychowanie patriotyczne.

          Konkurs ten cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. W październiku 2013 roku, na etapie powiatowym ,reprezentacja naszej szkoły złożona z pięciu dziewcząt i pięciu chłopców zajęła pierwsze miejsce pokonując przy tym drużyny szkół ponadgimnazjalnych i faworytów z klasy policyjnej ze szkoły w Nietążkowie. Sukces ten udało się powtórzyć w 2015 r. W roku 2017 zajęliśmy miejsce drugie.

          Bardzo ważną rolę w krzewieniu tradycji patriotycznych i lokalnych odgrywają organizowane w naszej szkole uroczystości oraz wystawy okolicznościowe. Wśród nich można wymienić:

          -  akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W przygotowanie tej  

             imprezy zaangażowanych jest z reguły kilku nauczycieli (polonista, plastyk, muzyk,

             historyk). Obchody Święta Niepodległości wspiera chór szkolny. Przedstawienie  

                      przeznaczone są dla uczniów klas IV- VI oraz gimnazjum. .

          -wieczornicę z okazji wyzwolenia miasta Kościana, w której uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i nauczyciele. Gościem honorowym był znany kościański dziennikarz i regionalista, znawca dziejów Kościana. Na wieczornicę przygotowano prezentację dotyczącą okupacji i wyzwolenia miasta w 1945 roku. W znalezienie materiałów do prezentacji zaangażowałem byli uczniowie. Z tym wydarzeniem związana była również wystawa dotycząca zbrodni nazistowskich na ziemiach polskich, która cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, nauczycieli, rodziców.

           

          • audycję mająca na celu upamiętnienie trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W przygotowanie słuchowiska zaangażowani byli uczniowie drugiej klasy gimnazjum.
          • apel - 75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

          W uroczystości wzięli udział gimnazjaliści i nauczyciele. Uczniowie mogli zapoznać się z historią powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jego strukturą, przywódcami i rolą jaką odegrało w czasie II wojny światowej.

          • apel-lekcja upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          Uroczystości związane z tym tematem organizowane są w naszej szkole od czterech lat. W apelu biorą udział uczniowie klas gimnazjalnych. Na każdym poziomie edukacyjnym staramy się przybliżyć losy wybranych bohaterów i w ten sposób oddać cześć ich pamięci. Do uroczystości przygotowujemy   biografie bohaterów oraz  prezentacje z archiwalnymi zdjęciami, filmami i muzyką.

          Organizowane apele uzupełniamy okolicznościowymi wystawami. W ten sposób popularyzujemy wiedzę historyczną wśród młodzieży i kształtujemy postawy patriotyczne. Wystawy dotyczą wydarzeń lokalnych oraz naszej Dużej Ojczyzny. W ich przygotowanie angażowani są uczniowie, którzy często udostępniają rodzinne pamiątki, zbiory.

          W naszej szkole odbyły się następujące wystawy:

          -archeologiczna pt. „Grody i grodziska”. Celem wystawy było przybliżenie uczniom tematyki dotyczącej życia ludzi we wczesnym średniowieczu na ziemi kościańskiej. Zrobiliśmy to poprzez ekspozycję opisów, zdjęć , ilustracji, rysunków przedstawiających życie w grodzie. Główną atrakcją wystawy były anterfakty, znaleziska, które nauczyciele historii zebrali  z uczniami w czasie naszych wyjazdów rowerowych. Były to m.in. fragmenty ceramiki średniowiecznej: wylewki, ścianki, dna naczyń glinianych,  oraz kute przez kowala gwoździe. Wszystko to zostało we właściwy sposób pokazane. Wystawa posłużyła w przygotowaniu uczniów do szkolnego konkursu o tej samej tematyce.

          -fotograficzną „Czar starych zdjęć”. Do przygotowania tej wystawy wykorzystaliśmy zbiory prywatne oraz zdjęcia udostępnione przez uczniów klas czwartych i piątych. Najstarsze zdjęcia pochodziły z lat 90 tych XIX wieku. Jednak dominowały zdjęcia z czasów I wojny światowej oraz okresu międzywojnia. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z techniką wykonywania zdjęć na początku XX wieku, strojami ludzi żyjących w tamtych czasach.

          - rocznicowąPowstanie Wielkopolskie”. Celem wystawy jest upamiętnienie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W przygotowanie wystawy zaangażowani byli  uczniowie klas piątych , którzy wykonali w zespołach piękne albumy poświęcone walkom powstańczym w Kościanie oraz w innych frontach Wielkopolski.

          -rocznicowa „Żołnierze Wyklęci”. Poświęcona naszym niezłomnym bohaterom walczącym z komunistycznym totalitaryzmem. W przygotowaniu wystawy wykorzystujemy materiały z własnych zbiorów oraz otrzymane z Instytutu Pamięci Narodowej.

          -tematyczna „ Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Wystawę przygotowujemy dzięki materiałom uzyskanym z Instytutu Pamięci Narodowej. Celem jest przybliżenie tematyki dotyczącej Holocaustu, sytuacji Polaków i Żydów pod okupacją niemiecką. Przybliżenie uczniom biografii Polaków, którzy ratowali Żydów, a nawet poświęcili życie swoje i najbliższych.

          -tematyczna „Życie codzienne w PRL”. Wystawa powstała z bogatych zbiorów ucznia klasy trzeciej gimnazjum, którego zaangażowaliśmy w to przedsięwzięcie. Wśród wyeksponowanych przedmiotów znalazły się : kartki żywnościowe, aparaty telefoniczne, komiksy, płyty analogowe, plakaty propagandowe, stare radia, gramofon, sztućce, banknoty, kasety magnetofonowe, magnetofon szpulowy, ordery, statut PZPR oraz egzemplarz konstytucji z 1952 roku. Wystawa cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów.

          Organizowane przez nauczycieli naszej szkoły wystawy pozwalają uczniom poznać historię Małej Ojczyzny oraz naszego kraju. W ten sposób rozwijamy zainteresowanie historią. Dzięki takiej działalności na lekcjach oraz zajęciach dodatkowych pojawiają się pytania wykraczające poza omawianą tematykę.

          W celu popularyzacji historii regionalnej od siedmiu lat uczestniczymy w grze miejskiej „Kryptonim Wolność”. Celem zabawy jest upamiętnienie rozejmu w Trewirze, który kończy sukcesem Powstanie Wielkopolskie.

           Każdego roku w lutym miasto Kościan zmienia swe oblicze w miasto powstańcze sprzed stu lat. Ożywiają koszary 37 pułku fizylierów.  Na ulicach pojawiają się patrole pruskiego zaborcy, które przejmują kontrolę nad miastem. Do Kościana przyjeżdżają dziesiątki rekonstruktorów, aktorów po to, aby przypomnieć życie z początku XX wieku. O bruk stukają końskie kopyta ciągnące dorożki, a drezyna wraca na tory żelaznego mostu.

          Drużyna, którą kompletujemy na grę oprócz dobrej zabawy ma okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną dotyczącą powstania, szczególnie walk na terenie miasta Kościana. Ponadto zapoznać się z uzbrojeniem powstańców, oddziałów niemieckich, francuskich. W trakcie gry zespoły mają do wykonania wiele ciekawych zadań w różnych częściach miasta. Od uczniów wymaga się kreatywności i przebiegłości.

          Od 2014 roku zaangażowaliśmy uczniów klasy drugiej gimnazjum w akcję „Młodzi głosują”. Przedsięwzięcie realizowane było przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i polegało na przeprowadzeniu w szkole, wśród gimnazjalistów, wyborów do parlamentu europejskiego. Zanim jednak do tego doszło uczniowie musieli przeprowadzić ankietę wśród osób dorosłych, którzy mieli odpowiedzieć na pytanie: „ Czy wezmą udział w zbliżających się  wyborach?”.  Z kolei nauczyciel prowadzący przedsięwzięcie musiał koordynować realizowane przez uczniów zadań oraz przedstawić młodzieży na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, jak ważny jest udział obywateli w głosowaniu, jak liczy się każdy głos. Ponadto przybliżyliśmy kompetencje Parlamentu Europejskiego.

          Uczestnicząc w projekcie „Młodzi głosują” w naszej szkole odbyły się również wybory prezydenckie i parlamentarne oraz samorządowe. Kompetencje poszczególnych organów władzy przedstawiali nauczyciele  na lekcjach WOSu. W komisjach wyborczych zasiadali uczniowie, którzy wydawali karty do głosowania oraz przeliczali głosy. Wyniki wyborów były publikowane na stronie internetowej szkoły.

          Spośród różnorodnych form działalności dydaktyczno- wychowawczej w naszej szkole ważne miejsce zajmuje działalność turystyczno- krajoznawcza, której celem jest łączenie przekazywanej wiedzy teoretycznej z praktyką oraz krzewienie patriotyzmu lokalnego.

          Zadanie to realizowane jest w czasie zajęć pozalekcyjnych w ramach koła historycznego. Jest taka grupa młodzieży, która oczekuje czegoś więcej niż wiadomości i umiejętności przekazywanych na lekcji. W związku z tym staramy się rozwijać ich zainteresowania historią na zajęciach dodatkowych.

          Uważamy, że jest to taka dziedzina działalności, w której mogą wykazać się wszyscy chętni do dodatkowej pracy, a nie tylko uczniowie zdobywający najlepsze wyniki w nauce. Celem podjęcia tego typu działalności jest zachęcenie uczniów do prezentowania swoich umiejętności podczas działań dodatkowych związanych z historią. Ponadto zależy nam na tym, aby wzmocnić w niektórych dzieciach poczucie własnej wartości oraz pewności siebie i przekonanie, że mogą wiele zdziałać. Ważne tutaj było uświadomienie uczniom, że najlepsze efekty osiąga się współpracując ze sobą. Podczas zajęć koła historycznego uczniowie byli systematycznie przygotowywani do różnego typu konkursów historycznych, w których odnosili sukcesy.

          Ponadto staramy się zapoznać uczniów z historią i kulturą regionu; omówione zostały zabytki i ich lokalizacja. W ramach koła historycznego zorganizowane zostały wycieczki rowerowe do Turwi, Rogaczewa Wielkiego, Starego Białcza, Kotusza, Kurzej Góry. Młodzież gimnazjalna, ale również uczniowie szkoły podstawowej z chęcią uczestniczą w tych wyprawach, ponieważ mogą zobaczyć na żywo pozostałości średniowiecznych grodów. W 2011 roku wspólnie z grupą uczniów z klasy I gimnazjum dokonaliśmy pomiarów grodziska w Białczu Starym oraz zebraliśmy w „kretowinach” fragmenty ceramiki. Uczniowie mieli zadanie oczyścić w domu znalezione artefakty i wykonać zdjęcia Skutkiem tych wypraw była wystawa archeologiczna pt. „Grody i grodziska” oraz zdjęcia na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 3, a w kwietniu 2014 roku konkurs o tej samej nazwie przeznaczony dla uczniów klas czwartych.

          Na zajęciach koła historycznego uczniowie mają możliwość zapoznania się z warsztatem archeologa oraz prahistorią Ziemi Kościańskiej. Biorąc udział w organizowanych wyjściach do Muzeum Regionalnego mogą zapoznać się z efektami badań archeologicznych w naszej gminie.

          Omawiane tematy nie ograniczamy tylko do historii lokalnej. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się zajęcia na których była omawiana II wojna światowa. Efektem tego był udział uczniów w szkolnym konkursie „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej” oraz sukces uczniów na etapie wojewódzkim.

          By propagować lokalny patriotyzm w ramach koła historycznego organizujemy rajdy rowerowe. Mają one na celu poznanie Małej Ojczyzny oraz uświetnienie ważnych rocznic w historii naszego Kraju.

          Uczniowie brali udział w rajdach :

          * „Drzewa o historii, ptaki o współczesności”. Celem rajdu było poznanie flory i fauny Ziemi Kościańskiej. Uczniowie dowiedzieli się o działalności generała Dezyderego Chłapowskiego, który był właścicielem majątku w Turwi. Generał, którego działalność przypada na XIX wiek zasłynął m.in. książką pt. „O rólnictwie” (oryginalna pisownia). To z jego inicjatywy w Wielkopolsce stosowano zadrzewienia śródpolne, które miały na celu ochronę ziemi uprawnej przed wyjałowieniem.

          * wyprawie do Turwi, Rogaczewa. Uczestnicy mogli zobaczyć i poznać historię grodziska znajdującego się między Turwią a Rogaczewem, a zamieszkałego ponad tysiąc lat temu przez plemię Obrzan.

          * rajdzie do Kotusza, gdzie uczniowie mogli poznać historię grodziska sprzed dwóch tysięcy lat,

          * rajdzie do Wonieścia, którego celem było poznanie lokalnych legend m. in. o „Brzozie gryżyńskiej” i „Czarcim kamieniu”

          * rajdzie upamiętniającym 1050 rocznice Chrztu Polski „Sadzimy Świerki na rocznicę Chrztu Polski”.  Uczniowie zasadzili 1050 drzewek w okolicach Tamborowa. Połączyliśmy tutaj ekologię z upamiętnieniem ważnego wydarzenia historycznego w dziejach naszej Ojczyzny.

          * dwudniowym rajdzie do Wrześni. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić jeden z największych wczesnośredniowiecznych grodów, jakie powstały w okresie formownia się państwa Piastów. Jego początki można określić na lata 20. i 30. X wieku. Ślady pobytu człowieka w Grzybowie sięgają okresu mezolitu. Szczegółowe badania wykopaliskowe rozpoczęto dopiero w 1988 roku. W czasie prac archeologicznych znaleziono m.in. dużą liczbę zabytków krzemiennych mezolitycznych i neolitycznych sprzed ok. 8000 -1000 lat p.n.e. Największe osadnictwo istniało tu w X wieku. Dużą atrakcją cieszą się grupy rekonstrukcyjne średniowiecznych wojów, a odbywające się walki mieli okazję zobaczyć uczniowie biorący udział w rajdzie.

          * rajdzie „Łosiecka rowerówka” (nr IX, X ) Uczniowie- mieli okazję poznać walory turystyczne gminy Osieczna. Trasa rajdu przebiegała dawnym, dziewiętnastowiecznym (1830 r.) traktem pocztowym. Uczniowie mogli poznać historię miejscowości leżących w gminie m. in. Osiecznej, Wojnowic, Świerczyny, Miąskowa. W Świerczynie na uczestników rowerówki czekała miła niespodzianka. Na terenie łowiska wędkarskiego uczestnicy posilili się ciepłym posiłkiem i smakowitym chlebem ze smalcem.

          * trzydniowym rajdzie , którego celem było wyznaczenie nowego szlaku rowerowego ku pamięci Edmunda Bojanowskiego.

          Poznanie najbliższego regionu i rozwijanie więzi uczuciowej ze swoją miejscowością to jedno z zadań nauczycieli naszej szkoły. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Regionalnym w Kościanie. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spacerach po Kościanie poznając historię miasta oraz mieli okazję obejrzeć wystawy organizowane przez placówkę. Wśród nich:

          • "Pieniądz na ziemiach polskich od X do XX wieku" jest nową ofertą wystawienniczą. Na ekspozycji znajduje się ponad 650 eksponatów banknoty, monety. Wystawa ma na celu przybliżenie dziejów pieniądza będącego w obiegu na ziemiach polskich od początków państwa do końca XX wieku.
          •  „Królewskie miasto Kościan". Głównym jej punktem jest "Diorama miasta Kościana z początków XVII wieku". Uczniowie mogli podziwiać makietę przedstawiającą znajdujące się w obrębach murów miasto Kościan oraz przedmieścia: poznańskie i głogowskie. Ekspozycja zawierała również znalezione na terenie Kościana przedmioty związane z życiem codziennym, zamkiem starościńskim, rzemieślnikami  oraz kościołami. Wśród ciekawych eksponatów zobaczyć można było znalezioną w czasie prac kanalizacyjnych drewnianą rurę wodociągową, którą w dawnym Kościanie dostarczano wodę pitną z pobliskich łąk.
          • „Prahistoria ziemi kościańskiej”. Wystawa przybliża dzieje najstarszych kultur występujących na terenie Ziemi Kościańskiej. Na ekspozycji prezentowane były znaleziska archeologiczne z tych terenów, nazywanych przez badaczy „archeologicznym Eldorado”. Uczniowie mogli doświadczyć wrażenia, że przenoszą się w czasie do starej, zbudowanej z drzewa chaty, pokrytej strzechą z drewniano glinianym klepiskiem. Natomiast w gablotach mogli zobaczyć znalezione na terenie Ziemi Kościańskiej najstarsze narzędzia z kamienia, zwierzęcych rogów i kości, brązowe ozdoby oraz fragment poroża wymarłego tura. Uczniowie mieli też okazję do sprawdzenia swoich umiejętności na kilku interaktywnych urządzeniach: kamiennych żarnach do wyrabiania mąki, pionowym warsztacie tkackim oraz wiertarce do kamienia.

          Spotkania muzealne były dla dzieci dużą atrakcją dzięki oglądaniu zgromadzonych tam  

          bardzo ciekawych eksponatów:

          • liczących nawet kilka tysięcy lat w dziale archeologii,
          • związanych z kulturą materialną mieszkańców wsi Ziemi Kościańskiej w zbiorze etnograficznym,
          • elementy umundurowania od połowy XIX wieku do 1945 r., wyposażenie (plecaki, chlebaki, manierki) i uzbrojenie (karabiny, pistolety, szable i bagnety) – w dziale militarnym.

          Podejmowane działania miały na celu wyposażenie naszych wychowanków w wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w grupie oraz ukazanie różnych sposobów nabywania tej wiedzy. Poprzez współpracę z muzeum budziliśmy pasję i zainteresowania historyczne naszych podopiecznych oraz pokazywaliśmy uczniom, jak można wykorzystać zbiory muzealne jako źródło informacji o dziejach naszego regionu.

           

          Kreatywność i innowacyjność (nieszablonowe rozwiązania, unikatowe działania) oraz wysoka jakość nauczania (wyniki nauczania, przykłady dobrych praktyk edukacyjnych)

           

          Wyniki egzaminów zewnętrznych  przeprowadzonych w naszej szkole wskazują na wysoką jakość nauczania. Traktujemy je jako szansę rozwoju uczniów, nauczycieli i szkoły. Włączenie wyników egzaminów zewnętrznych do samooceny pracy szkoły służy jej rozwojowi. Stanowią one dla nas źródło zmian w doskonaleniu pracy szkoły i poszczególnych nauczycieli, w szczególności w zakresie: jakości procesu nauczania, w tym wyboru celów nauczania, doboru programów, treści, metod, form i środków nauczania, wewnętrznego systemu oceniania, jakości procesu uczenia się, w tym świadomości celów uczenia się, motywacji i zaangażowania uczniów, współpracy z rodzicami w obszarze osiągania celów kształcenia.

           

          W naszej szkole podjęto następujące  działania wpływające na wysoką jakość nauczania:

          1. a) 15 lat temu nasza szkoła jako jedna z dwóch w Polsce przystąpiła do pilotażu wdrażania elementów oceniania kształtującego. Od tej pory staramy się wdrażać kolejne jego elementy. Wszystkie klasy mają podawane cele sformułowane w języku ucznia na każdej lekcji. Nauczyciele podają Nacobezu. Uczniowie otrzymują prawidłową informację zwrotną – wiedzą, co już umieją, nad czym muszą popracować i w jaki sposób. Stosujemy również samoocenę i ocenę koleżeńską uczą współodpowiedzialności za proces uczenia się.
          1. Uczniowie naszej szkoły prowadzą kroniki klasowe (obecnie blogi na stronie internetowej szkoły) zapisując swoją najnowszą historię uwzględniającą Święta Narodowe, kultywującą tradycje, itp.
          1. a)  Przez szesnaście lat organizowaliśmy Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas pierwszych gimnazjum, który w tym roku został przekształcony i nosi nazwę: I Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas siódmych. Konkurs od lat objęty jest honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie „królowej nauk” wśród uczniów oraz integracja młodzieży z różnych środowisk. Stanowi on również  swoistą „przymiarkę” do  konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty.

          b) Nasi uczniowie zawsze mieli możliwość rozwijania  swoich pasji i zainteresowań dzięki różnorodnym działaniom, których inicjatorami byli nauczyciele. Wielu z nich realizowało projekty edukacyjne i otrzymało tytuł „Uczeń z klasą”. Projekty były różnorodne: matematyczny: „Niezapominajki matematyczne”, fotograficzny: „Kościan wczoraj i dziś”, socjologiczny „Lista autorytetów”, dziennikarski:  „Nasza Teczka” oraz charytatywne: „Pomóż koledze”, „Pomoc dzieciom z Madagaskaru”.

          c) Jako szkoła wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z Afryki”, gdzie uzyskaliśmy V, III, a w końcu I miejsce. Od 2002 r. pomagamy naszym kolegom na Madagaskarze poprzez zbiórkę środków finansowych. Udało nam się również wysłać paczki z maskotkami i przyborami szkolnymi. Nasza pomoc malgaskim dzieciom byłaby niemożliwa bez zaangażowania mieszkańców Kościana, którzy okazali hojność, wspierając nasze akcje charytatywne. Dzięki naszej pomocy materialnej dzieci ze szkoły na Madagaskarze mogą się uczyć, a także mają zapewniony codzienny posiłek. Nasze akcje podsumowaliśmy organizując sympozjum naukowe, koncert charytatywny w Kościańskim Ośrodku Kultury oraz zbiórkę funduszy w kościańskich parafiach.

          c) Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym „Liga XXI wieku”, gdzie dwukrotnie otrzymaliśmy wyróżnienie, a nasi uczniowie nawiązali liczne kontakty w całej Polsce.

          d) Byliśmy inicjatorami miejskiego konkursu „Najlepszy z najlepszych” skierowanego do uczniów ostatnich klas gimnazjum. Konkurs daje im możliwość konfrontacji  wiedzy nie tylko szkolnej, ale również  tej, którą czerpią z różnych dodatkowych źródeł (Internet, prasa, telewizja). 

          e) Zostaliśmy laureatem konkursu „Szkoła przyjazna dla każdego” w kategorii „Razem dla dobra dziecka” jako szkoła, w której praca z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest efektem zgodnej współpracy pedagogów, specjalistów, poradni, a także innych podmiotów, np. organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.

          f) Priorytetem w naszej szkole jest integracja. Staramy się  likwidować  nie tylko bariery architektoniczne, ale także, a nawet przede wszystkim bariery społeczne, zakorzenione wewnątrz społeczeństwa. "Prawdziwa integracja zaczyna się w sercu każdego człowieka" to motto naszej szkoły. Tworzenie oddziałów integracyjnych ma na celu naukę tolerancji już od najmłodszych lat. Celem integracji jest stworzenie dzieciom niepełnosprawnym jednakowych możliwości kształcenia – takich  jakie mają dzieci zdrowe i w pełni sprawne. Tworzenie odpowiedniej atmosfery oraz sprzyjającego otoczenia wpływa na wszechstronny i harmonijny rozwój osobowości dzieci, krzewiąc już od lat najmłodszych idee równości, zwalczając bariery społeczne. Od 16 lat w  naszej szkole odbywają się Dni Integracji, które mają na celu przybliżenie problemów dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych szerszemu społeczeństwu. Pomysłodawcą tej imprezy jest pani dyrektor Izabela Korzeniowska. W ramach Dni Integracji  w naszej szkole odbywa się paraolimpiada, na festynie można kupić książki, puzzle, kwiaty doniczkowe, itp., zjeść małe „co nieco” w kawiarenkach, obejrzeć przedstawienia teatralne i wziąć udział w wielkiej loterii fantowej. Na wszystkich czeka  co roku  moc atrakcji. Zebrane pieniądze przeznaczone są na pomoc uczniom klas integracyjnych, a także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i likwidację barier architektonicznych.

          1. a) Od lat uczestniczymy w programie „Lepsza szkoła”, dzięki któremu mamy okazję śledzić osiągnięcia naszych uczniów i porównywać ich umiejętności z wiedzą ich rówieśników z całej Polski.
          1. Dokonujemy analizy egzaminów zewnętrznych, wdrażamy programy naprawcze. Przeprowadzamy egzaminy próbne, pracujemy nad poprawą osiągnięć uczniów.
          2. Udzielamy pomocy psychologiczno-pedagogicznej z uwagą pochylając się nad każdym uczniem.
          3. Stosujemy ocenianie kształtujące.
          4. Stosujemy  metody aktywizujące i mobilizujące uczniów do pracy.
          5. Bierzemy udział w licznych kursach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje w celu jak najlepszego przygotowania się do zajęć z uczniami. Nauczyciele współpracują ze sobą w ramach zespołów samokształceniowych oraz dokształcają się podnosząc i rozszerzając swoje umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe. Wielu nauczycieli swoje ciekawe doświadczenia w pracy z uczniami opublikowało w czasopismach dla nauczycieli (Problemy Oświaty i Wychowania”, „Matematyka w Szkole”, „Biblioteka w Szkole” itp.), na stronach internetowych i wydanych przez CEO książkach.
          6. W szkole działa wolontariat. Nasi uczniowie są również wolontariuszami Centrum Wolontariatu – Pogotowie Szkolne.

          Wysokie wyniki nauczania udało nam się osiągnąć stosując następujące dobre praktyki edukacyjne:

          • testowanie podręczników do edukacji wczesnoszkolnej „Przygoda z klasą” – książki

          testowało 30 nauczycieli w Polsce, uczniowie opanowywali podstawę programową realizując 32 projekty. Nauczanie matematyki było oparte na doświadczeniu
          i działaniu,

          •  stosowanie elementów oceniania kształtującego- dzieci na podstawie materiałów do wklejania przygotowanych przez nauczyciela samodzielnie gromadziły wiadomości na dany temat i zapisywały je w formie graficznej w zeszycie,
          • współpracę z rodzicami- opracowanie wraz z rodzicami słów i muzyki do „Hymnu Integracji” wykonanego przez uczniów w czasie Dni Integracji”- nagranie płyty w Kościańskim Ośrodku Kultury, organizowanie imprez integracyjnych- „Na dobry początek”, „Święto pieczonego ziemniaka, „Nasz klasowy wieczorek- Humorek”, przedstawienie „Razem przez wieki”, zajęcia plastyczno-techniczne- wykonywanie wraz z dziećmi ozdób świątecznych, pakowanie prezentów, dekoracja świątecznych pierników, występy dla rodziców okazji Dnia Mamy i Taty,
          • wykonywanie samodzielnie pomocy dydaktycznych dostosowanych do potrzeb uczniów, nagrywanie filmów, tworzenie prezentacji multimedialnych,
          • przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli: m.in.:„Gry i zabawy ruchowe”, „Tajemnice decoupage”,
          • wykorzystanie gier do nauczania matematyki: „Liczmany”, ‘Supermatematyk”, tangramy,
          • udział w różnego rodzaju projektach i programach: realizowanie programu promocji zdrowia psychicznego  „Przyjaciele Zippiego”, który zachęca dzieci do zastanawiania się nad sobą i znalezienia własnych rozwiązań problemów, dzieci uczą się dobierać takie rozwiązania, które nie tylko im pomagają, ale również nie krzywdzą innych, „Umiem pływać”, „Szkolny Klub Sportowy”, „Zielono mi”, „Narody świata”, „Piramida zdrowia”, „Wielkanocne jaja”, „Dzień Kota”, „Wiem co jem. Moja kanapka”, „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, „Żyj bezpiecznie i zdrowo”, „Bądźmy zdrowi – wiemy więc działamy”, „Skarby jesieni”, „Kościan- moje miasto”, „Twórczość Danuty Wawiłow”, „Szewczyk Dratewka”, „Piernikowe tradycje”, „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, „Zachowaj trzeźwy umysł”,
          • organizowanie zajęć w terenie, wycieczek edukacyjnych, udział w warsztatach m.in. „Od ziarenka do bochenka”,  w zajęciach bibliotecznych,
          • przeprowadzenie zajęć dla uczniów kl. I-III z zakresu pierwszej pomocy: ”Ratujemy i uczymy ratować”,
          • prowadzenie lekcji wychowania fizycznego na basenie oraz na lodowisku,
          • przygotowywanie i organizowanie etapów szkolnych i powiatowych konkursów, pozyskanie sponsorów,
          • organizowanie i uczestniczenie w akcjach charytatywnych: zbiórka słodyczy, upominków dla dzieci z Domu Dziecka we Wschowie, udział w Dniach Integracji, pomoc dla dzieci z Madagaskaru, „Góra grosza”, udział w przedstawieni „Tu radio Korczak” (dochód przeznaczony na poszkodowanych w powodziach), zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska, zbiórka nakrętek od butelek (na wózek inwalidzki), zbiórka darów dla dzieci z Domu Dziecka w Poznaniu, udział w akcji „Opatrunek na ratunek”,
          • organizowanie pomocy dla zwierząt ze schroniska w Gaju,
          • cykliczne organizowanie przedsięwzięć szkolnych np. Europejski Dzień Języków Obcych, Dzień Świętego Patryka – warsztaty tańca irlandzkiego, redagowanie gazetki szkolnej – w czasie tych działań uczniowie mają okazję wykorzystywać zróżnicowane źródła informacji,
          • uwrażliwienie na różnorodne aspekty szeroko pojętej sztuki: muzyka, plastyka, teatr, literatura poprzez organizację różnorodnych konkursów, warsztatów, plenerów i wyjazdów edukacyjnych. rozbudzenie potrzeby samodzielnego kreowania otaczającego świata poprzez udział i prezentację swoich umiejętności na imprezach szkolnych i środowiskowych,
          • publikowanie najciekawszych prac uczniowskich na szkolnych stronach www, organizowanie wystaw prac plastycznych, występów artystycznych,  projektów, organizowanie licznych konkursów, prowadzenie zajęć z chórem szkolnym oraz zespołami wokalnymi, udział w muzycznych projektach miejskich, koncertach szkolnych oraz festiwalach piosenki. Stworzenie możliwości systematycznego spotykania się podczas zajęć  koła teatralnego „Masło  maślane”, realizacja projektów scenicznych – Dzień pięknego słowa, podczas którego uczniowie wystawili sztukę własnego pomysłu- satyra na dzisiejsze  czasy pt. „O Jesus czyli narodziny w Karaluchu”, projekt „Wernisaż 2014” drama na temat sztuki malarskiej  XIX w . we współpracy z plastykiem ,  spotkania poetycko- literackie mające na celu analizowanie treści i formy utworów literackich. Konkurs  ” Papieski Anioł Talentów” , którego ideą jest wyłonienie i nagrodzenie tych uczniów, którzy wykazali się swoimi zdolnościami, osiągając znaczące sukcesy, Gala  „Feliksy”, w czasie której wyróżniającym się uczniom klas szóstych i trzecich gimnazjum naszej szkoły  zostały  wręczone statuetki – „Feliksy”. Nazwa statuetki pochodzi od imienia patrona naszej szkoły. Nagrody  zostały przyznane w 4 kategoriach: Naukowiec Roku, Społecznik Roku, Artysta Roku, Sportowiec Roku. Organizacja imprezy „Mam talent”, w czasie której wszyscy chętni uczniowie mogą zaprezentować różne zdolności.
          •   organizowanie anglojęzycznych przedstawień teatralnych „Mały Książę” i  „Czerwony Kapturek”, tworzenie gazetki szkolnej „Wuzzup”  z artykułami uczniów, eksponowanie wyników konkursów na stronie internetowej szkoły,
          • przeprowadzenie happeningu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu., przygotowanie scenografii do przedstawień szkolnych, klasowy „Master Chef”
          • indywidualizacja nauki na lekcjach - zaprezentowanie i wykonanie przepisów kulinarnych,  projekty indywidualne i zbiorowe nad wybranymi zagadnieniami, np. Parki Narodowe w Polsce, Warszawa – nasza stolica, Kanada – kraj, który należy odwiedzić,  artykuły uczniów opublikowane w gazetce szkolnej,
          • motywowanie uczniów do uczestnictwa w zawodach, olimpiadach, konkursach oraz dodatkowych zajęciach dających możliwość  rozwoju zainteresowań i odkrycia talentów,
          • indywidualne podejście do ucznia – możliwość wyboru: instrumentu, formy aktywności na lekcji,
          • poszukiwanie zdolnych uczniów  - praca pozalekcyjna z zespołami wokalnymi,   fletowymi, instrumentalnymi, przygotowanie do koncertów i konkursów; kontakt
            z  absolwentami, którzy osiągnęli sukces muzyczny (m.in. Zosia Nowakowska, Asia Kwaśnik-Zalewska, Izabela Książyk-Guzewicz, Klaudia Woźniak), poszukiwanie
            i stosowanie nowych form aktywności na lekcjach i poza lekcjami –   swobodne tworzenie muzyki, prezentacja swoich talentów, rozwiązywanie quizów  internetowych, kontakt z uczniem przez komunikator internetowy – przesyłanie próbnych utworów do nauki,  możliwość prezentacji swoich zainteresowań muzycznych i pasji – praca nad   tolerancją wobec odmiennych upodobań muzycznych, prezentacje multimedialne, gra na wybranych przez ucznia ulubionych instrumentach,
          • udział klas gimnazjalnych w konkursie muzycznym – „Muzyka poważna na rockowo” organizowanym przez Zespół Szkół Gimnazjalnych nr 2 w Kościanie,
          • praca z chórem szkolnym MUZA i udział w Ogólnopolskim  Programie Rozwoju Chórów    Szkolnych „Śpiewająca Polska”,
          • wspólne śpiewanie pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza, tzw. Wielkopolskie Śpiewanie; fragmenty występu i wywiadu ze Starego Browaru ukazały się w regionalnej TVP 3,
          • udział w warsztatach dyrygenckich w Akademii Muzycznej  w Poznaniu,
          • udział z chórem w II Festiwalu Śpiewającej Polski „Kocham Cię, Polsko…”
            w Filharmonii Narodowej w Warszawie,
          • udział w konkursach piosenki – m.in.: Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej;
               Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żołnierskiej w Lesznie; FESTIWAL PIOSENKI         
               RELIGIJNEJ im. JANA PAWŁA II w Świętnie; Wielkopolski Konkurs Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu; Wielkopolski Przegląd Chórów Szkolnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu; Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży w Chodzieży oraz w Koninie,
          •  udział z dziećmi w warsztatach gospel w Poznaniu,
          • koncert w kościańskiej Farze poświęcony pamięci św. Jana Pawła II w 10 rocznicę Jego  śmierci,
          • koncert chóru MUZA z warszawską Królewską Orkiestrą Symfoniczną,,
          •  koncert chóru MUZA oraz zespołu fletowego podczas festynu profilaktycznego w ramach akcji programu „PaT” (Profilaktyka a Ty) organizowanego pod patronatem Komendanta Głównego Policji,
          • udział chóru MUZA w miejskim projekcie  świątecznym – piosenka świąteczna
              „Święty dzień” z zespołem OGIEŃ, nagranie wokalu i teledysku promującego Kościan,
          • udział zespołu wokalnego klas IV w warsztatach muzycznych w Akademii Muzycznej  w Poznaniu oraz w nagraniach wokali i teledysku do piosenki  „Mama” wspólnie z basistką Joanną Dudkowską,
          • koncert chóru MUZA w V Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan w Poznaniu,
          • koncert chóru MUZA w spektaklu przygotowanym z okazji promocji książki
               M. Morawskiego w KOK,
          • przygotowanie zajęć muzycznych dla dzieci i rodziców podczas szkolnych „Drzwi
               Otwartych”,
          • organizacja koncertów talentów z ok. szkolnych Dni Integracji,
          • prezentacje artystyczne uczniów podczas WOŚP w KOK,
          • koncert zaduszkowy pt.: „Pamiętamy o nieobecnych”; koncert dla „przyjaciół szkoły” z autorskim scenariuszem i występem gościnnym Zosi Nowakowskiej; koncerty charytatywne na rzecz dzieci chorych (cyklicznie od 2015r.) i dla dzieci z Madagaskaru; koncert wiosenny pt.: „Rynek chóralny”, koncert chórów pt.: „Kościańskie zegary – wspólne   kościaniaków śpiewanie”; widowisko kościańskie pt.: ”Kościan. Pokażę ci miasto piękne”,
          •  organizacja spotkań świątecznych dla dzieci z Domu dziecka w Bodzewie,
          • organizacja koncertów świątecznych w Parafii pw. Św. Brata Alberta w Kościanie
          • koncert piosenek i pieśni patriotycznych chóru MUZA  dla chorych pacjentów Szpitala ZOZ w Kościanie,
          • organizacja koncertu chóru MUZA z  ok. Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej w Szkołe Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kościanie,
          • współpraca z Chórem męskim ARION - koncert na powitanie lata; koncert jubileuszowy   ARIONu,
          • zachęcanie do pisania blogów internetowych, powieści, poezji, opowiadań – drukowanie ich w prasie dla nastolatków i stronach internetowych,
          • przedstawianie zagadnień lekcyjnych (np. gramatycznych) w formie rapu lub dramy,
          • wystawianie sztuk teatralnych napisanych przez uczniów,
          •  Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa”,
          • przeprowadzenie w klasie 3 gimnazjum autorskiego cyklu lekcji warsztatowych pt. „Ja + inny= my. Wybieram różnorodność”. (Działanie zainspirowane udziałem w kursie CEO „Szkoła Tolerancji”),
          •  wdrożenie zajęć pod nazwą „trening kreatywności na lekcjach historii” ,
          • Debaty Oksfordzkie – nauka kulturalnej wymiany poglądów – nauka słuchania drugiego człowieka,
          • indukcyjne podejście nauczyciela do nauczania gramatyki języka angielskiego – to uczeń odkrywa, wnioskuje zasady gramatyki przez analizę odpowiednich przykładów zdań. Sposób tez pozwala na lepsze zrozumienie i przetwarzanie przyswajanego materiału,
          • szerokie zastosowanie TIK na lekcji – aktywizowanie wszystkich uczniów poprzez użycie gry edukacyjnej KAHOOT (aplikacja używana podczas przez uczniów na smartphonach),
          • zastosowanie TIK na lekcjach – ćwiczenia dostępne on-line (agendweb.org),
          • sprawdzanie opanowanych umiejętności, użycie formy zabawy (ruchowej, kalambury, quizy),
          • praca w grupie w myśl zasady „Uczymy  się od siebie nawzajem”
          • prezentacja sylwetek ludzi zasłużonych dla polskiego Kościoła, których życie było świadectwem wiary,
          • wskazywanie na związek wiary z życiem narodu,
          • przygotowanie i prowadzenie oprawy liturgicznej do Eucharystii, niesienie darów (przygotowanie do wystąpień publicznych)
          •  tworzenie przez uczniów prezentacji multimedialnych na różne tematy,
          • łączenie aktywności ruchowej z techniką, zajęcia z wykorzystaniem pulsometru, aplikacji na smartphonach ( Endomondo, Health),
          • ciekawe metody pracy: „Dziecięca matematyka”, aktywne słuchanie muzyki wg Batti Strauss, kinezjologia edukacyjna wg Dennissona, pedagogika zabawy KLANZA, zabawy relaksacyjne, elementy nauki czytania – „Cała Polska czyta dzieciom”,
          • udział uczniów w projekcie „Szkoła demokracji”, gdzie mogli zdobyć informacje o społeczeństwie obywatelskim,
          • wprowadzanie nietypowych form prowadzenia zajęć, np. tory przeszkód, obwody stacyjne,
          • zadawanie kilku wariantów zadań domowych do wyboru – uczeń sam decyduje, jaki rodzaj zad. dom. wybiera i na jaką ocenę,
          • stosowanie gier i zabaw, w których każdy sobie poradzi bez względu na prezentowaną sprawność fizyczną,
          • prowadzenie zajęć w terenie w formie rajdów rowerowych lub „wykopalisk archeologicznych”,
          • udział z uczniami w grze miejskiej „Kryptonim Wolność”,
          • gromadzenie wiedzy – prezentacje, opisy, historie – przed ważnymi wydarzeniami klasowymi takimi jak: wycieczki szkolne, imprezy typu Walentynki, święta na świecie, tradycje innych narodów,
          • korzystanie z aplikacji mobilnych podczas lekcji wf – system Garmin, który monitoruje tętno w danym momencie,
          • udział w konferencjach organizowanych przez IPN,
          • motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego  poprzez nawiązanie kontaktów z uczniami w Roskilde (Dania) i prowadzenie przez uczniów korespondencji z duńskimi uczniami w języku niemieckim,
          • wykonywanie ćwiczeń dodatkowych na stronie www.learningapps.org,
          • korzystanie z programu „quizalize” do układania testów i quizów,
          • wykorzystanie map myśli,
          • wykorzystanie Google drive do przygotowania ankiet, opisu zdjęć,
          • tworzenie przez uczniów własnych kart pracy i tekstów w programach i aplikacjach komputerowych – news paper.jaguarpaw.co.uk,
          • udział w akcji „Otwórz oczy – Stop przemocy”.
          • rozszerzanie materiału z podręcznika o dodatkowe ćwiczenia i filmy,
          • wskazywanie narzędzi mobilnych, które uczeń może wykorzystać,
          • organizowanie pracy metodą projektu,
          • sprawdzanie rozumienia przez uczniów celów lekcji poprzez podnoszenie przez dzieci lizaków zrozumienia (Zrozumiałem, Nie zrozumiałem, Nie wszystko rozumiem),
          • przydzielanie motywek sukcesu, zastosowanie formy „sprawdzam ciebie a ty mnie” (dzieci wymieniają się pracami w parach i sprawdzają poprawność danego kryterium),
          • stosowanie na zakończenie lekcji Studni zdobytej wiedzy, czyli 3 pudełka z napisem Płytka (słabo rozumiem), Głęboka (wszystko dobrze rozumiem), Pływak (jeszcze nie wszystko zrozumiałem, nie zawsze sobie umiem poradzić) – dzieci wrzucają koralik do odpowiedniego pudełka,
          • stosowanie metod gier i zabaw sytuacyjnych i inscenizacyjnych – stawienie uczniów w sytuacjach w których mają odegrać role rzeczywistych postaci,
          • organizowanie spotkań z książką czytaną przez ciekawych ludzi,
          • utworzenie w klasie „kącika wymiany książek” – wypożyczanie polega na zamianie własnej książeczki dziecka na inną znajdującą się w kąciku,
          • motywowanie uczniów do czytania poprzez krzyżówki, rebusy, prace w grupach poprzez tworzenie plakatów reklamujących ciekawą książkę,
          • wykorzystywanie wiedzy i uzdolnień rodziców  poprzez prowadzenie tzw. „lekcji zawodoznawczych”,
          • wycieczki do miejsc pracy rodziców – wizyta w drukarni zaowocowała wydaniem klasowej gazetki,
          • badanie wyników nauczania poprzez analizę sprawdzianów i testów „małe co nieco”;
          • organizowanie dodatkowych spotkań z rodzicami – nawiązanie współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i psychologiem zajmującym się mutyzmem.
          • wykorzystanie serwisu You – Tube do nauki różnych tańców towarzyskich, układów tanecznych i gimnastycznych, nagrywanie własnych układów, poszukiwanie odpowiedniej muzyki do ćwiczeń,
          • organizowanie zajęć w terenie podczas „zielonej lub białej szkoły”;
          • wyjazdy na warsztaty z zakresu ceramiki oraz filcowania,
          • zabawa w teatr we współpracy z aktorami,
          • łączenie nauczania języka z uwrażliwieniem na kulturę np. francuską;
          • przygotowanie do występów artystycznych na Dni Kościana, dla Klubu Seniora, Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach,
          • przygotowywanie apeli oraz koncertów piosenki patriotycznej,
          • prowadzenie drużyny zuchowej „Leśne Bractwo” – przygotowanie przedstawień dla Nauczycieli Klubu Szkół Przodujących, (zdobycie I miejsca w Hufcowym Przeglądzie Teatrzyków Zuchowych),
          • dostosowywanie form i metod pracy dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i trudnościami w nauce,
          • dokonywanie diagnozy początkowej uczniów niepełnosprawnych uczących się w klasie integracyjnej w oparciu o opinie specjalistów i  własną metodologię,
          • modyfikowanie programów nauczania poprzez dostosowanie ich do potrzeb uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
          • organizowanie „Drzwi otwartych” dla przyszłorocznych  uczniów klas pierwszych,
          • ocenianie własnej pracy oraz sprawdzanie realizacji założonych celów,
          • organizowanie konkursów czytelniczych: m.in. „Z gwarą za pan brat”,  „Jeden z dwudziestu”, „Who is Harry Potter?”;
          • organizowanie imprez czytelniczych: akcje czytelnicze dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz grup „0” z zaproszonymi gośćmi (przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej, dyrektor szkoły, pedagog: Burmistrz, vice Burmistrz, Przewodniczący Rady Miasta, Naczelnik Wydziału Oświaty, Strażnik miejski, policjant, strażak, Dyrektor Muzeum Regionalnego, Dyrektor KOK, kierownik Publicznej Biblioteki Miejskiej, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, vice Kurator Oświaty itp.), zajęcia biblioteczne dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej w formie zabawy (gry, kalambury, słuchowiska, wierszyki, fragmenty książek, zabawy ruchowe itp.), Dzień Książki dla dzieci: celem akcji zapoznanie uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej i grup „0” z ciekawymi książkami dla dzieci czytanymi przez uczniów klas gimnazjalnych, Mikołajkowe wypożyczanie z niespodzianką, celem akcji zachęcenie uczniów do czytania, utworzenie bloga bibliotecznego w celu publikacji nowości wydawniczych oraz interesujących książek znajdujących się w bibliotece, informacji o ciekawych zajęciach, konkursach i akcjach czytelniczych oraz publikacji konkursów czytelniczych dla uczniów naszej szkoły,
          • współpraca z Wydawnictwem Media Rodzina poprzez realizację projektów edukacyjnych promujących czytelnictwo i nowości wydawnicze -Magiczny Wieczór z Harrym Potterem, Gra w bibliotece „Bractwo PAX”,„Ja detektyw. Pakiet Operacja”
          • wyjazd z uczniami klasy 3 gimnazjum do Leszna do PWSZ na wykłady i warsztaty z okazji Dni Książki i Praw Autorskich,
          • przeprowadzenie następujących ciekawych  zajęć czytelniczych m.in.:
            • Klasy 1: Tradycje Świąt Bożego Narodzenia – zajęcia z wierszykami, prezentacją multimedialną o tradycjach, nagrodami i konkursem na najpiękniejszy portret św. Mikołaja;
            • Klasy 2: Każdy z nas jest inny – zajęcia czytelnicze z prezentacją multimedialną na podstawie książek „Zuzia Rewelka mała inżynierka”, „Ignaś Kitek mały inżynier” oraz przygotowaniem plakatu o zainteresowaniach uczniów,
            • Klasy 3: Komiks – zajęcia czytelnicze promujące komiks jako ciekawą formę przekazu, rozrywki na podstawie komiksu „Mama Mu”. Przygotowanie przez uczniów wspólnie komiksu o tematyce zimowej,
            • Klasy 4 i 5: Książka nie gryzie – zajęcia czytelnicze z prezentacją promujące pozytywną postawę dobrego czytelnika, przygotowanie przez uczniów plakatu „Moja ulubiona książka”,
            • Klasy 6 i 7: „Tek nowoczesny jaskiniowiec” – zajęcia czytelnicze na podstawie książki „Tek nowoczesny jaskiniowiec” ukazujący problemy wynikające z przyzwyczajenia (uzależnienia) od nowoczesnych gadżetów połączone z konkursem na najlepsze zdjęcie z książką,
            • Klasy 2 G : „Książki biograficzne” – zajęcia czytelnicze z prezentacją ukazującą wybitne postaci z różnych dziedzin życia i przykłady ich biografii z Internetu, z czasopism, z książek, stworzenie przez uczniów prezentacji multimedialnej wybranej sławnej osoby (m.in. patrona szkoły, sportowca, pisarza, naukowca, aktora itp.),
            • Klasy 3 G – „Książka i Ja” – zalety czytania książek, zapoznanie z  wartościowymi książkami wartymi przeczytania i nowościami wydawniczymi. Przygotowanie przez klasę filmu lub prezentacji multimedialnej „Dlaczego warto czytać książki?”,
            • Dobro i zło. Co to takiego?”, zajęcia czytelniczo-etyczne z prezentacją multimedialną na podstawie książki Dzieci Filozofują „Dobro i zło. Co to takiego?” O.Brenifiera z nauczycielem etyki ukazujące dzieciom z klas 4 właściwe postępowanie w różnych sytuacjach.

           

          Najważniejsze osiągnięcia uczniów w latach 2013-2017:

           

          1. Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2013/2014:

           

          • Finalistka Wojewódzkiego Konkursu języka polskiego dla uczniów gimnazjum organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
          • 2 Finalistki Wojewódzkiego Konkursu języka polskiego dla uczniów szkoły podstawowej organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
          • II miejsce  w Powiatowym konkursie Plastycznym „Nie daj szansy AIDS”,
          • Wyróżnienie w Powiatowym konkursie Plastycznym „Bądźmy zdrowi”,
          • I Nagroda w II Wojewódzkim Konkursie na Lalkę Teatralną,
          • pięć wyróżnień w XIII Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno – Plastycznym,
          • I miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów kl. IV „Co dwie głowy to nie jedna”,
          • I miejsce i IV miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów kl. I gimnazjum,
          • II miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów kl. II gimnazjum „Igrzyska olimpijskie w matematyce”.
          • klasy piąte -  3 miejsce i wyróżnienie w II Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego „How do youspellit?
          • klasy szóste – 2 wyróżnienia w II Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego „How do youspellit?,
          • II miejsce dla zespołu KWARTET i III miejsce dla LEJDIS w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej —  Leszno 2013,
          • Nagroda publiczności dla chóru szkolnego MUZA podczas koncertu chórów z cyklu "Śpiewamy kolędy i pastorałki",
          • I miejsce „Super Karolek” dla zespołu KWARTET w XVIII  Festiwalu Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II w Świętnie,

           

          1. Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2014/2015:

           

          • Laureat Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego,
          • 2 Finalistki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
          • I m.  w Powiatowym Konkursie Recytatorskim o Tematyce Olimpijskiej ,
          • wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie literackim Weterani 1953-2015,
          • I m.  w Małych Konfrontacjach –XIV Wojewódzki Konkurs Literacko-Plastyczno Fotograficzny,
          • I  m., II m. oraz dwa wyróżnienia w Wojewódzkim Turnieju Białych Piór – Poznań,
          • I i III m. w Powiatowym Konkursie Gwary Wielkopolskiej,
          • I i II m. w powiatowym Konkursie Literackim Młodych Piór,
          • Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „… ta dziwna kraina jest niedaleko miejsca gdzie mieszkam”
          • II miejsce w Powiatowym  Konkursie Plastycznym „Znam Miasto Królewskie Kościan”,
          • wyróżnienie w III Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego „How do youspellit?
          • 1 miejsce w III Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego „How do youspellit?
          • II miejsce w Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego „Gimnazjada” w piłce ręcznej,
          • I miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas I gimnazjum
          • I i II miejsce w I Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas trzecich gimnazjalnych  „Matematyka w zastosowaniach”,
          • III miejsce w Półfinale Województwa Wielkopolskiego w piłce ręcznej chłopców „Gimnazjada”,
          •     I miejsce w 1 Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa- Magiczny świat Tolkiena” ,
          • II miejsce w Powiatowym Konkursie Biologicznym ,, Z Biologią za Pan Brat” .

           

          1. Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2015/2016:

           

          • I m. w Debatach Oxfordzkich w ramach projektu „Liga Sprawiedliwych” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
          • Laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów gimnazjum,
          • Finalista Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego,
          • III m. w Powiatowym Konkursie Matematycznym „Co dwie głowy, to nie jedna”,
          • I m. w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów  klas III gimnazjum,
          • Laureaci (3 uczniów) Powiatowego Konkursu „Watykan i Jan Paweł II” ,
          • Laureaci Powiatowego Konkursu „Początki Chrześcijaństwa na ziemiach Polski”,
          • I m. w Powiatowym Konkursie Chemicznym „Ciekawe życie twórców chemii”
            w Kościanie – 3 uczennice,
          • III m. w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V w biegu na 60 m,
          • II m.  w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V w rzucie piłeczką palantową,
          • I m. w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V w  skoku w dal,
          • III m.  w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V w biegu na 60 m,
          • II m.  w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V  w rzucie piłeczką palantową,
          • III m.  w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V w skoku w dal,
          • II m.  w Mistrzostwach Powiatu w LA klas V w biegu na 600 m,
          • II m.  w Mistrzostwach Powiatu w LA Gimnazjum  w biegu na 1000 m dziewcząt,
          • III m.  w Mistrzostwach Powiatu Gimnazjum w Sztafetowych Biegach Przełajowych chłopców,  
          • III m.  w Mistrzostwach Powiatu Gimnazjum w Siatkówce Plażowej chłopców,
          • III m. w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego Gimnazjum w Tenisie Stołowym Dziewcząt,
          • I  m.  w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu  Szkół Podstawowych w Pływaniu,
          • I m. w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Gimnazjum w Pływaniu,
          • III m. w konkursie zorganizowanych z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej,
          • wyróżnienie w konkursie gwarowym,
          • I m .w konkursie literackim o Małym Księciu,
          • udział chóru MUZA w V Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan
              w Poznaniu (14. 06. 2016 r.),
          • udział chóru MUZA w miejskim projekcie  świątecznym – nagranie wokalu i
              teledysku do piosenki świątecznej promującego Kościan,
          • przygotowanie, prezentacja i degustacja potraw irlandzkich,
          • prezentacja ‘doświadczeń magicznych’ w czasie „Nocy z Harrym Potterem”,
          • udział chóru MUZA w świątecznym koncercie charytatywnym w KOK
              „Podaruj serce Nikosiowi”.

           

          1. Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2016/2017:

           

          • finalistka Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów  gimnazjum,
          •  finalista Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów  gimnazjum,
          • finalista Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego dla uczniów  gimnazjum,
          • finaliści III Otwartych Mistrzostw Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania
          • Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  „Architektura z Duszą”
          • SREBRNY DYPLOM w II Wielkopolskim Konkursie Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dla solistów chóru MUZA,
          • SREBRNY DYPLOM dla chóru MUZA w VI Wielkopolskim Przeglądzie Chórów Szkolnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu,
          • finalista etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkoły podstawowej,
          • klasy piąte - wyróżnienie w V Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego „How do youspellit?,
          • -klasy szóste –wyróżnienie w V Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Angielskiego „How do youspellit?,
          • zdobywcy 1,2 i 3 miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Językowo-Czytelniczym „Whois Harry Potter?”,
          • liczne sukcesy sportowe w zawodach powiatowych.

           

          1. Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2017/2018:
          • laureat Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego,
          • laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego,
          • finalista Wojewódzkiego XII Konkursu Wiedzy o Antyku,
          • nominacja do wystaw krajowych i międzynarodowych - zdjęcie pt. Kryształowe wielokąty-VIII Międzynarodowy Konkurs Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”,
          • II miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii showcasescontenporary powyżej 15 lat,

          II miejsce w Ogólnopolskim  Turnieju Tańca o Puchar Burmistrza m. Kościana, 

          • I i II miejsce w Ogólnopolskich mistrzostwach piłki nożnej kobiet – JUNA CUP,
          • III miejsce w XXXVII Wojewódzkim Turnieju Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej w kat. Prozy,
          • III miejsce w ¼ Finału Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej ID 2017/18 w piłce ręcznej mężczyzn,
          • III miejsce Finał Wielkopolski w Piłce Ręcznej Dzieci o Puchar Prezesa WZPR,
          • I miejsce w Powiatowym Konkursie J. angielskiego "How do you spell it?",
          •  I miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym,
          • I miejsce w IV Powiatowym Konkursie Czytelniczym Czytanie książek to najciekawsza przygoda,
          • I miejsce w Miejskim Konkursie Recytatorskim. Z prozą Adama Tomaszewskiego,
          • III miejsce w Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego Szkół Podstawowych w piłce ręcznej chłopców,
          •  III miejsce w Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego Szkół Podstawowych w piłce ręcznej dziewcząt,
          •   II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w unihokeju chłopców,
          •   II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w unihokeju dziewcząt,
          •  II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w piłce siatkowej dziewcząt,
          •  II miejsce w rozgrywkach Orlik CUP Powiatu Szkół Podstawowych w piłce nożnej,
          • II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Gimnazjum w piłce plażowej,
          • II miejsce w Powiecie w biegu na 1000 metrów,
          • II miejsce w Powiecie w biegu na 1000 metrów,
          •  II miejsce w Powiecie w biegu na 60 metrów,
          • I i II miejsce w Powiecie w rzucie piłeczką palantową,
          • III miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas piątych szkoły podstawowej „Mój region w matematyce”,
          • I i III miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej „Jestem mistrzem matematyki”,
          • III miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas siódmych szkoły podstawowej,
          • II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego „Igrzyska Dzieci” w Siatkówce Dziewcząt,
          • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego  Szkół Podstawowych w Pływaniu,
          • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego w piłce Ręcznej Chłopców,
          • I miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Ręcznej dziewcząt,
          • III miejsce w wojewódzkich  zawodach Reisscup,

           

          Współpraca ze środowiskiem lokalnym, instytucjami krajowymi i zagranicznymi

           

          Współpracując ze środowiskiem lokalnym, instytucjami krajowymi i zagranicznymi przygotowujemy naszych uczniów do życia w społeczeństwie i uczymy w jaki sposób wykorzystać ich potencjał.

          Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w życiu lokalnym miasta Kościana. Współpracowaliśmy z lokalnymi instytucjami w animowaniu i stymulowaniu lokalnego rozwoju w oparciu o aktywność uczniowską i obywatelską.

          Kościański Ośrodek Kultury – jest naszym partnerem w organizacji koncertów, imprez artystycznych. Ważna dla nas jest nie tylko dydaktyka, ale dbamy również o szeroki rozwój kulturalny naszych uczniów. Dzieci poprzez kontakt ze sztuką stają się wrażliwsi, otwarci na świat i drugiego człowieka. W KOK szkolny chór MUZA brał udział w koncertach charytatywnych: z ok. Światowego Dnia wiedzy na temat AUTYZMU (2. 04. 2017r.), dla dzieci z Madagaskaru (25. 04. 2007 r., marzec 2009), świątecznych koncertach charytatywnych „Podaruj serce Nikosiowi” (21. 12. 2015r.), „Gramy dla Janka” (17. 12. 2016r.), „Gramy dla Zosi i Patryka (naszego ucznia)”na finał kościańskiego bożonarodzeniowego jarmarku (10. 12. 2017r.). Dzięki współpracy z KOK i jego możliwościom sprzętowym, dzieci mogą profesjonalnie prezentować swoje talenty oraz liczyć na wsparcie finansowe ze strony tej instytucji. Wspólnie zorganizowaliśmy koncert dla „przyjaciół szkoły” w KOK – występ z Zosią Nowakowską (14. 12. 2007 r.), chór MUZA wystąpił razem w koncercie z warszawską Królewską Orkiestrą Symfoniczną w KOK (19. 04. 2015r.)

          „Śpiewająca Polska” (2006 – 2008) - Chór szkolny MUZA, który działa od 2006r. brał udział w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych – . W  ramach tego programu chór uczestniczył w:

          - koncert pieśni niepodległościowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu
            (listopad 2006r.)

          - chóralny przegląd pieśni patriotycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu
            (26. 04. 2008 r)

          - przegląd kolęd w Akademii Muzycznej w Poznaniu (grudzień 2006, 2007, 2008)

          - udział chóru w spektaklu słowno – muzycznym pt.: „Trakt cesarsko – królewski”
             w Akademii Muzycznej w Poznaniu (24. 05. 2007 r.)

          - występ w Starym Browarze w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz udział we wspólnym śpiewaniu pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza, tzw. Wielkopolskie Śpiewanie; fragmenty występu i wywiadu ze Starego Browaru ukazały się w regionalnej TVP 3 – 1. 10. 2007 r.
          -
          Udział chóru MUZA w II Festiwalu Śpiewającej Polski „Kocham Cię, Polsko…” w Filharmonii Narodowej w Warszawie (9 – 10. 11. 2008 r.)

          Parafia pw. Św. Brata Alberta – zorganizowaliśmy koncerty świąteczne w kościele  dla mieszkańców miasta, w którym wystąpił chór szkolny i zespół instrumentalny.  Proboszcz pafarii sfinansował wyjazd chóru na Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej w Świętnie w kwocie 600 zł.

          Akademia Muzyczna w Poznaniu – w ramach Śpiewającej Polski chór szkolny uczestniczył w przeglądach piosenki i pieśni, warsztatach muzycznych dla dzieci.

          Urząd Miasta Kościan:

          współpraca z urzędem zaowocowała wieloma koncertami
          i projektami miejskimi z udziałem naszych dzieci – chóru MUZA i solistów (nie wiem czy mam wszystko wymieniać?) m. in.  wiele spektakli widowisk z udziałem TEATRU 112 w KOK, koncerty zaduszkowe, na powitanie lata, koncerty chórów pt.: „Kościańskie zegary – wspólne kościaniaków śpiewanie”. Braliśmy udział w miejskim projekcie  świątecznym – piosenka świąteczna „Święty dzień” z zespołem OGIEŃ, nagranie wokalu i teledysku promującego Kościan. Urząd Miasta często wspierał finansowo działania artystyczne szkoły – wyjazdy na konkursy wokalne, festiwale m.in.: w Koninie, Chodzieży, Częstochowie, Poznaniu, Lesznie, Rawiczu, Śremie, Śmiglu, Świętnie na których uczniowie zdobywali czołowe miejsca.

          - Od wielu lat bierzemy udział i organizujemy liczne konkursy. Realizując je otrzymujemy wsparcie finansowe ze strony miasta, np.: Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego, Międzyszkolny Konkurs Językowo-Czytelniczy, Powiatowy Konkurs Recytatorski kl. II,

          - realizacja projektu „Zielono mi” - zazielenienie terenu wokół szkolnego boiska

          - udział uczniów w prezentacjach artystycznych podczas obchodów Dni Kościana
          i WOŚP

          - współpraca z Wydziałem Ochrony Środowiska – pozyskanie dofinansowania na realizację projektu Dzień Ziemi - 300zł

          Zespół Szkół im. M. Konopnickiej – udział uczniów w obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, w pokazie talentów w naszej szkole

          Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie przy Stowarzyszeniu „Światło Nadziei” - udział w kiermaszach rękodzieła i przedstawieniach teatralnych

          Firma COCCODRILLO – braliśmy udział w otwarciu firmy, która zasponsorowała koszulki dla chóru MUZA.

          Kaufland Polska SA – przygotowanie akcji promocyjnych dla marketu Kaufland w Kościanie – Mikołajki (2014), Wróżby Andrzejkowe (2013) – pozyskanie środków finansowych na rzecz klasy.

          „Dni Integracji” - od 2004 r. realizujemy projekt  pod patronatem GAZETY KOŚCIAŃSKIEJ, w który zaangażowana jest cała społeczność szkolna. Celem jest zbiórka pieniędzy dla dzieci z niepełnosprawnością z naszej szkoły. W ciągu dwóch dni odbywają się rozgrywki sportowe, koncerty, kiermasze, paraolimpiada. Przygotowując Dni Integracji pozyskujemy sponsorów ze środowiska lokalnego oraz współpracujemy
          z rodzicami. Efektem dobrej współpracy ze sponsorami, rodzicami jest uzyskiwanie z roku na rok coraz większej kwoty pieniężnej. W roku szkolnym 2016/2017 zebraliśmy 20 700 zł, a w bieżącym roku szkolnym – 21 794zł.

           

          Działania o charakterze ekologicznym promujące naszą szkołę. Podczas obchodów Dni Ziemi uczniowie organizowali happeningi dla społeczności lokalnej.

          Sponsorzy działań o charakterze ekologicznym - cel wsparcie obchodów Dnia Ziemi:

          - Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa 2 razy po 500 zł 2014/15, 2016/17

          - Nadleśnictwo Kościan  500zł – przeznaczone na zakup rododendronów 2015/16

          - Urząd Miasta Kościan ( Wydział Ochrony Środowiska) 300zł 2014/15

          - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
           ( gadżety i upominki dla uczniów biorących udział w przygotowaniu happeningu osiedlowego) 2014/15

          - Urząd Marszałkowski nagroda uczniów w konkursie 2000 zł  dla szkołyi 3 telefony komórkowe dla uczniów 2016/17

          - Piotr Drozda -   darmowa     pomoc inż. krajobrazu w sadzeniu rododendronów na boisku      szkolnym    2015/16

           

          Miejska Biblioteka Publiczna – udział w zajęciach czytelniczych oraz czytanie książki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

          Bank Spółdzielczy w Kościanie – uzyskanie gadżetów na konkursy i akcje czytelnicze

          W ramach promocji szkoły nasi uczniowie biorą udział w Debatach Oxfordzkich. Aby dobrze przygotować debatantów nawiązaliśmy kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Poznaniu oraz V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.

          Od 13 lat uczniowie współpracują ze szkołą w Roskilde (Dania). Współpraca polega na wymianie maili i listów między zaprzyjaźnionymi klasami. Dzieci poznają realia życia w Danii i opisują naszą szkołę i życie codzienne swojego miasta.

           

          Od wielu lat bierzemy udział i organizujemy liczne konkursy. Realizując je promujemy szkołę i otrzymujemy wsparcie finansowe ze strony powiatu i miasta:

          - Starosta Kościański

          - Burmistrz Miasta Kościana

          - Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń

          - Burmistrz Gminy Czempiń

          - Burmistrz Miasta Śmigla

          - Wójt Gminy Kościan

           

          Ciągłość prowadzonych działań (nowe formy pracy w wydarzeniach cyklicznych, przyrost liczby uczestników, pozyskiwanie nowych partnerów)

           

                    Dni Integracji w Szkole Podstawowej nr 3 w Kościanie to kilkunastoletnia tradycja.  Po raz pierwszy impreza odbyła się w 2004 roku, a jej pomysłodawcą jest pani dyrektor Izabela Korzeniowska. Pierwotnie jej celem było dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego jednej z uczennic uczęszczającej do klasy integracyjnej, a także przybliżenie problemów dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych szerszemu społeczeństwu. W tej chwili zebrane pieniądze przeznaczane są na pomoc w leczeniu niepełnosprawnych uczniów, a także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i likwidację barier architektonicznych. Imprezie niezmiennie przyświeca hasło: „Jesteśmy razem. Prawdziwa integracja zaczyna się w sercu człowieka”.

                      Dni Integracji odbywają się w listopadzie i trwają dwa dni. Pierwszego dnia w sali gimnastycznej odbywa się paraolimpiada z udziałem gości, czyli podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościanie, uczniów Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Inauguracją paraolimpiady jest zapalenie na sali gimnastycznej znicza olimpijskiego przez uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej, a następnie wykonanie przez wszystkich uczestników tańca integracyjnego. Następnie przeprowadzane są zawody sportowe, które obejmują wyścigi rzędów oraz turniej dwóch ogni. Zawodników dopingują goście, m.in. burmistrz Kościana, wójt gminy Kościan, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana. Podczas paraolimpiady nie ma przegranych i wygranych. Uczestnicy otrzymują dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodkie upominki. Tego dnia w naszej szkole odbywa się również prezentacja talentów, gdzie przedstawiciele zaproszonych instytucji popisują się swoimi umiejętnościami artystycznymi.

                      Z kolei drugiego dnia, popołudniu w szkole organizowany jest festyn wraz z loterią fantową, który przygotowują nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.  Otwarciem festynu jest przemówienie pani dyrektor oraz odśpiewanie „Hymnu integracji” napisanego przez rodziców uczniów uczęszczających do klasy integracyjnej. Następnie można zakupić najróżniejsze rzeczy na uprzednio przygotowanych stoiskach. Są to gry, puzzle, książki, zdrowe przekąski i przetwory, wyroby z Madagaskaru, robótki ręczne, popcorn, ozdoby świąteczne, prace plastyczne uczniów, świecące bransoletki, baloniki, figurki. Odwiedzający naszą szkołę mogą również podziwiać wystawy prac uczniowskich, podejść do punktu ważenia, mierzenia oraz kontrolowania ciśnienia, czy zrobić warkoczyki. Miłośnicy gier wideo rozgrywają wirtualne mecze piłki nożnej, natomiast osoby pasjonujące się grami planszowymi mogą spróbować swych sił w zabawach stolikowych. W sali gimnastycznej na najmłodszych czekają  zabawy ruchowe z upominkami, a na starszych prezentacja talentów uczniowskich. W szkole działają również kawiarenki, w których można skosztować domowych ciast oraz gorących napojów. Oprócz tego w stołówce serwowane są bigos, grochówka czy tosty.         

                      Podczas festynu można zakupić też losy z fantami lub numerami. Ich sprzedaż rozpoczyna się już na początku listopada. Rozprowadzane są wśród uczniów naszej szkoły, a także przed kościołem dla mieszkańców miasta. Losy numeryczne biorą udział w losowaniu piętnastu nagród głównych, które fundują władze miasta oraz sponsorzy. Momentem kulminacyjnym, a zarazem zakończeniem festynu jest właśnie losowanie nagród głównych.

                      Pierwsze Dni Integracji trwały 3 dni (festyn, paraolimpiada, przedstawienia dla uczniów z Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej), propagowana była Akcja 1%. W latach 2005-2009 w ramach Dni Integracji odbywały się koncerty charytatywne organizowane przez p. Izabelę Woźniak. W roku 2008 na zakończenie imprezy odbył się pokaz sztucznych ogni. Do 2010 roku pierwszego dnia odbywały się przedstawienia przygotowywane przez uczniów klas III, później do współpracy włączyliśmy naszych gości i oni również prezentują swoje talenty. Początkowo impreza była organizowana pod patronatem "Radio Elka", obecnie Gazety Kościańskiej.

                      Festyn Integracyjny w naszej szkole  przyciąga od lat tłumy kościaniaków i z roku na rok cieszy się większą popularnością.  Jest imprezą, która skupia działania nauczycieli, rodziców oraz uczniów.

           

                      Nasza szkoła rozpoznawana jest jako organizator corocznych Biegów Stammowskich. 14 grudnia 2001 dla uczczenia 100 rocznicy urodzin Patrona Szkoły – Feliksa Stamma, odbył się po raz pierwszy Wieczorny Bieg Stammowski ulicami miasta o Puchar Burmistrza Miasta Kościana. W biegach, w różnych kategoriach wiekowych, na różnych dystansach, biorą co roku udział uczniowie naszej szkoły, szkół miasta i powiatu kościańskiego oraz wielu zawodników w kategorii biegu otwartego. Zwycięzcy biegów otrzymują medale i dyplomy, a wszyscy uczestnicy biegów biorą udział w losowaniu nagród. Impreza ma charakter wspólnej zabawy na świeżym powietrzu i pikniku zakończonego grochówką serwowaną w stołówce szkolnej. Uczestniczy w niej wielu rodziców i mieszkańców miasta. Formuła biegu nie zmienia się, jednak na przestrzeni lat towarzyszą jej inne przedsięwzięcia: specjalne wydania gazetek szkolnych „Gimbus” i „Quo vadis gimnazjalisto”, wystawa prac plastycznych dzieci, prezentacja projektów edukacyjnych oraz plakatów ekologicznych na elewacji szkoły.

                     

                      Tradycją szkoły są działania związane z edukacją ekologiczną i udział w corocznym święcie „Dni Ziemi” oraz zbiórka surowców wtórnych (nakrętki, baterie, puszki aluminiowe, makulatura). Tradycja ta sięga roku1992, kiedy to rozpoczęła pracę autorska klasa ekologiczna. Ta innowacja pedagogiczna przez lata ulegała ewaluacji i stała się bez wątpienia dobrą praktyką szkolną.

          2010/11r. – konkurs ekologiczny „Tesco dla szkół” ( przygotowanie przez uczniów  II kl gimn. filmu  „Eko-bohater”,  wystawa plastyczna pt.” Ziemia w cytatach”,

          2011/12r. – udział uczniów w widowisku „Zielono mi” Arena Poznań w nagrodę za I miejsce w konkursie na zbiórkę baterii w mieście, zbiórka tonerów organizowana przez ECOTeam Sp.zoo w Tarnowie Podgórnym, udział w konkursie ekologiczny „Tesco dla szkół” nt. „Ekorewolucja”,

          2012/13r.  udział w zbiórce makulatury „Słuszna racja –segregacja”,  powstanie plakatów w grupach wiekowych I-III, IV-VI SP i I-III gimn. tworzone metodą open space nt. zachowań propagujących ochronę środowiska, prezentacja ich na budynku szkolnym,

          2013/14r.- udział w dwuetapowym konkursie Wydawnictwa M&M Consulting W-Wa i WFOŚiGW Poznań – I m. na scenariusz lekcji z przyrody i j. angielskiego, II m  na scenariusz lekcji z j. niemieckiego o tematyce ekologicznej,

          2014/15r.- przygotowanie happeningu na osiedlu Jagiellońskim  w Kościanie pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”- promocja odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej,

          2015/16r. -  przygotowanie przez uczniów projektu edukacyjnego pod hasłem „Ekologia to nie moda to styl życia”- prezentacja prac na budynku szkolnym,  obchody „Dnia Wody” projekt edukacyjny – przygotowanie informatora o wodzie, pozyskanie środków na rododendrony – sadzenie krzewów na boisku szkolnym z udziałem inżyniera krajobrazu,

          2016/17r. – udział w konkursie Urzędu Marszałkowskiego nt. „Mój sposób na ochronę atmosfery” – II m , projekt edukacyjny klas III SP pt „Świat pięknieje” EDUECO Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania SELEKT,

          2017/18r. – zbiórka  elektroodpadów organizowana przez Międzygminne Centrum Zagospodarowania SELEKT.

           

          Współpraca ze szkołą misyjną na Madagaskarze.

                 W roku szkolnym 2001/2002 nasza szkoła nawiązała kontakt z siostrą Władysławą Piróg FMM prowadzącą szkołę misyjną na Madagaskarze. Siostra opisała warunki życia malgaskich dzieci, prosząc o pomoc. W odpowiedzi na list zorganizowaliśmy pomoc dla  dzieci z Madagaskaru. Akcja pomocy dzieciom malgaskim spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Już od 15  lat pomagamy dzieciom ze szkoły misyjnej na Madagaskarze.  Uczniowie zbierają pieniądze co miesiąc po to, aby ich kolega z Madagaskaru mógł się uczyć i aby nie był głodny. Uczniowie z naszej szkoły, odkładając 1 zł miesięcznie, uczą się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Nasza pomoc jest systematyczna.

                      Siostra Władysława Piróg zaszczyciła dwa razy naszą szkołę swoją obecnością (2004, 2009). Na spotkania z Siostrą zaprosiliśmy władze miasta z burmistrzem na czele i wszystkich ludzi, którym leży na sercu dobro dzieci. Wizyty Siostry sprawiły nam wiele radości, sama opowiedziała nam o naszych wspólnych znajomych - dzieciach, którym pomagamy. Stali się oni przez to jeszcze bliżsi nam wszystkim. Siostra wyraziła nam swoją wielką wdzięczność, w darze dla szkoły zostawiła wyhaftowaną przez malgaskie dziewczęta mapę Madagaskaru.  Spotkanie z Siostrą dało nam wiele satysfakcji i radości, że mogliśmy osobiście poznać tak wspaniałego człowieka, który wykazuje niezwykłą siłę ducha. Na spotkaniu z Siostrą były obecne również media. Efektem tego były artykuły w prasie, np. w „Gazecie Kościańskiej” ukazał się duży artykuł na temat współpracy naszych szkół i pracy Siostry Władysławy. Po spotkaniu wzięliśmy udział w Mszy Świętej, podczas której modliliśmy się za Siostrę oraz jej podopiecznych.

                      Podejmowaliśmy wiele  działań w celu pomocy malgaskim dzieciom były to zbiórki maskotek, mundurków szkolnych, szczoteczek i past do zębów, które przeprowadziliśmy na terenie szkoły - wysłaliśmy malgaskim dzieciom około 200 pluszaków. Zorganizowaliśmy „Dzień Afrykański”. Tego dnia wszystkie klasy gimnazjalne wzięły udział w „Turnieju wiedzy o Afryce”. Podczas turnieju poszczególne klasy rywalizowały ze sobą, prezentując swoją wiedzę na temat Afryki i jej mieszkańców. Nasze działania miały na celu przybliżyć uczniom problemy, z jakimi borykają się ludzie żyjący na tym kontynencie.

          W ramach pomocy dzieciom malgaskim sprzedawaliśmy kartki świąteczne z napisem informującym o tym, że dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla małych mieszkańców Madagaskaru. Warto podkreślić, iż kartki te zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły.

          28 kwietnia 2004 r. Zorganizowaliśmy w auli Kolegium UAM w Kościanie sympozjum naukowe „Problemy dzieci we współczesnym świecie”. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Kościana, patronat medialny „Gazeta Kościańska”. Problemy dzieci w Afryce ukazała dr Wanda Błeńska, problemy dzieci w Azji o. dr Wojciech Kluj UKSW, problemy dzieci w Indiach s. Elżbieta Sołtysik SSPC Współpracę LO w Kościanie z młodzieżą niemiecką Pani mgr Małgorzata Bartkowiak. Na temat konkursu „Mój szkolny kolega z Afryki” mówiła Weronika Tadeusz uczennica Gimnazjum nr 3 w Kościanie.

           Jednym z naszych działań było również zorganizowanie dwóch koncertów charytatywnych (2005, 2009) oraz balu charytatywnego (2004). Zaprosiliśmy na niego mieszkańców całego Kościana. Podczas koncertu wystąpili: Chór państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, Chór Męski „Arion”, uczniowie, absolwenci i nauczyciele naszej szkoły. Dochód z tej imprezy przeznaczyliśmy na pomoc naszym przyjaciołom z Madagaskaru.

          Innym działaniem mającym na celu pomoc dzieciom malgaskim było zorganizowanie i przeprowadzenie na terenie naszej szkoły loterii fantowej, której główną wygraną był rower. Cały dochód uzyskany ze sprzedaży losów przekazaliśmy dzieciom.

          Zorganizowaliśmy też zbiórki pieniędzy m.in. na festynie pływackim na Pływalni Akwawit w Lesznie oraz w kościańskich parafiach. W czasie niedzielnych mszy św. zostały przedstawione informacje o szkole i warunkach życia na Madagaskarze. Po każdej mszy świętej przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na pomoc malgaskim dzieciom. Wielu parafian wykazało się ofiarnością i przychylnie ustosunkowali się do naszej akcji.

                      Dbamy o to, aby nasze działania były przede wszystkim systematyczne. Uważamy, że  współpraca ze szkołą misyjną jest ważnym doświadczeniem dla naszych dzieci i młodzieży. Pozwala im zrozumieć sytuację innych, uczy wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, wyzwala w młodzieży chęć niesienia pomocy innym. W pomoc dzieciom zaangażowała się nie tylko nasza młodzież, ale również osoby prywatne, które systematycznie od wielu lat wspierają szkołę misyjną. Osoby zaangażowane w pomoc dzieciom w większości nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie to członkowie Stowarzyszenia „Sursum Corda”, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 15.05.2007 r.. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Kościanie przy ul. Wyzwolenia 24. Cele działania  Stowarzyszenia:

          1. Gromadzenie środków na dofinansowanie dożywiania dzieci w Polsce i za granicą.

          2. Prowadzenie działalności dobroczynnej na rzecz dzieci potrzebujących pomocy.

          3. Niesienie wszechstronnej pomocy we wszystkich dziedzinach życia osobom potrzebującym w szczególności zagrożonym marginalizacją społeczną oraz ich rodzinom w Polsce i za granicą.

          4. Pomoc w tworzeniu korzystnych warunków prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu krzywdzie dziecka.

           

                      Ogromną dumą naszej szkoły jest chór MUZA. Powstał we wrześniu 2006r. i przez 2 lata objęty był Ogólnopolskim Programem Rozwoju Chórów Szkolnych – „Śpiewająca Polska”.  Od początku powstania w zespole śpiewało 40 uczniów z klas 4 – 6 SP i I – III Gimnazjum. Liczba chórzystów utrzymuje się na stałym poziomie, a są lata z tendencją zwyżkową. Jej założycielem i dyrygentem jest nauczycielka muzyki mgr Izabela Woźniak. Z chóru wyłoniła najbardziej uzdolnionych uczniów, z którymi pracowała (Drops, Lejdis, Kwartet) i pracuje dodatkowo w ramach zespołów wokalnych, czy zajęć z solistami. Chór bierze udział w koncertach, konkursach, warsztatach.

          Działania chóru w ramach programu „Śpiewająca Polska” (2006 – 2008): Koncert Pieśni Niepodległościowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu (listopad 2006r.); chóralny przegląd pieśni patriotycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu (26. 04. 2008 r); przegląd kolęd w Akademii Muzycznej w Poznaniu (grudzień 2006, 2007, 2008); udział chóru w spektaklu słowno – muzycznym pt.: „Trakt cesarsko – królewski” w Akademii Muzycznej w Poznaniu (24. 05. 2007 r.); występ w Starym Browarze w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz udział we wspólnym śpiewaniu pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza, tzw. Wielkopolskie Śpiewanie; fragmenty występu i wywiadu ze Starego Browaru ukazały się w regionalnej TVP 3 – 1. 10. 2007 r.; udział chóru MUZA w II Festiwalu Śpiewającej Polski „Kocham Cię, Polsko…” w Filharmonii Narodowej w Warszawie (9-10.11.2008r.). W następnych latach chór brał udział w ciekawych Warsztatach Gospel w Poznaniu (2009, 2012, 2015), a zespół wokalny klas IV w warsztatach muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu (12. 12. 2015r.). Chór MUZA został zaproszony do udziału w V Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan w Poznaniu. Z uwagi na przypadającą w tym roku doniosłą rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski tegoroczna gala poświęcona była temu wydarzeniu powiązanemu z historią początków Państwa Polskiego (14. 06. 2016r.)

          Chór bierze udział w koncertach charytatywnych: dla dzieci z Madagaskaru (25. 04. 2007 r., marzec 2009), świąteczne koncerty charytatywne w Kościańskim Ośrodku Kultury: „Podaruj serce Nikosiowi” (21. 12. 2015r.); „Gramy dla Janka” (17. 12. 2016r.); „Gramy dla Zosi i Patryka” na finał kościańskiego bożonarodzeniowego jarmarku (10. 12. 2017r.); Światowy Dzień wiedzy na temat AUTYZMU (2. 04. 2017r.).

          Występy chóru uświetniają uroczystości  szkolne i miejskie. Chór bierze udział co roku od 2003r. w Koncertach talentów z okazji Szkolnych Dni Integracji, prezentacjach artystycznych z okazji Dni Kościana (co roku w czerwcu) oraz WOŚP (co roku styczeń), w wieczornicach i apelach z okazji Święta Niepodległości w szkole (co roku w listopadzie), koncertach kolęd dla pracowników szkoły, dzieci z Domu Dziecka w Bodzewie, w Kościele pw. Św. Brata Alberta w Kościanie (grudzień). Nasz chór współpracuje w Kościańskim Ośrodkiem Kultury i bierze udział w cyklicznych przedsięwzięciach przezeń organizowanych np. „Śpiewamy kolędy i pastorałki” (co roku od stycznia 2007r.), „Wspólne kościaniaków śpiewanie”

                      Działania, praca i poziom artystyczny chóru zostały doceniane na na wielu konkursach, przeglądach i festiwalach, do których chór systematycznie przygotowuje repertuar. 

           

                      Tradycją szkoły są pojawiające się na korytarzu szkoły, systematycznie wystawy historyczne związane z rocznicami wydarzeń historycznych i dotyczące historii naszego miasta i regionu. Od roku 2010 miały miejsce wystawy: archeologiczna pt. „Grody i grodziska”, fotograficzna „Czar starych zdjęć”, rocznicowe: „Wybuch II wojny światowej”, „Powstanie Wielkopolskie”, „Zbrodnia katyńska”, „Żołnierze Wyklęci”, tematyczne: „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, „Życie codzienne w PRL”, „Polskie Państwo Podziemne”.

                      Ciekawą propozycją spędzania czasu wolnego w naszej szkole są cykliczne rajdy rowerowe, po okolicach Kościana. Organizowane są przez nauczycieli p. Elżbietę Bączyk i p. Artura Łabenskiego, i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.  Od roku 2010 odbyło się kilkanaście rajdów w tym:  wyprawa do Turwi i Rogaczewa, „Drzewa o historii, ptaki o współczesności”, rajd do Wonieścia, rajd do Tamborowa w celu upamiętnienia 1050 rocznice Chrztu Polski „Sadzimy Świerki na rocznicę Chrztu Polski”, rajd „Łosiecka rowerówka”, rajd do Kotusza, rajd w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych Kościan-Jerka- Czempiń.

                      W 2012 roku p. Ewa Łagodzka nauczycielka plastyki zainicjowała projekt edukacyjny „Wernisaż”,  który co roku podsumowuje działalność plastyczną dzieci w naszej szkole. Hasłem przewodnim wernisażu w 2012 było: „Najlepsi z najlepszych”, w 2013 – „Każdy jest artystą”, 2014 – „O sztuce nowoczesnej”, 2015 – „Gatunki sztuki”. Celem projektu jest popularyzacja aktywności twórczej młodzieży szkolnej, wzmacnianie wiary w swoje możliwości twórcze. Efektem działalności był wzrost aktywności plastycznej, kreatywność w tworzeniu prac artystycznych, które można było zaobserwować podczas codziennie prowadzonych lekcji plastyki. Projekt rozpoczynał montaż wystawy najciekawszych prac plastycznych uczniów, przygotowanych na zajęciach plastycznych lub w trakcie koła plastycznego. Wystawę można zwiedzać od dnia otwarcia do końca czerwca każdego roku na parterze budynku szkolnego. Następnie uczniowie przygotowywali zaproszenia na wernisaż oraz scenografię na oficjalne rozpoczęcie wernisażu, za który odpowiedzialni są członkowie koła plastycznego. Każdy wernisaż oficjalnie otwarty przez dyrektora szkoły, rozpoczynało przedstawienie teatralne, po czym goście zwiedzali wystawę, realizowali konkursy oraz zadania dla nich przygotowane i ogłoszone podczas otwarcia wystawy. Wszyscy uczestnicy wernisażu po obejrzeniu prac głosują na „Artystę Roku”. Ogłoszenie wyników głosowania na „Artystę Roku” i wręczenie nagród i dyplomów odbywa się na uroczystości zakończeniu roku szkolnego.

                     

                      W roku szkolnym 2000/01 w życiu szkoły zaistniała gazetka uczniowska „Nasza Teczka”, która była efektem współpracy świetlicy i biblioteki szkolnej. Wydawana była systematycznie do roku 2011r.  W maju i czerwcu 2007r. zespół redakcyjny gazetki „Nasza Teczka” wziął udział w projekcie „Czwarta władza” organizowanym przez kościańskie „Stowarzyszenie im. Dezyderego Chłapowskiego”. W następnych latach pojawiły się gazetki redagowane przez gimnazjalistów „Gimbus” (2002- 2004) i „Quo vadis gimnazjalisto” (od 2001- 2004). Od roku 2010 wydawane jest pisemko językowe „Wuuz up”.

           

                      Od roku 2012 corocznie nauczyciele języka angielskiego organizują warsztaty plastyczne, taneczne, kulinarne oraz językowe  pod hasłem „Świętujmy ze Św. Patrykiem”. Od 2014 roku w życiu szkoły zaistniał nowy projekt warsztaty językowo-czytelnicze: „Magiczny wieczór z Harrym Potterem”. Oba przedsięwzięcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

                     

                      Bez wątpienia, sukcesem naszej placówki, jest fakt, że sprawdzone projekty, które przez lata uległy ewaluacji i stały się dobrą praktyką szkolną, która do tej pory funkcjonuje. Tak stało się między innymi z projektami: 

          • „Przyjaciele Zippiego” ( nieprzerwanie od 2010 r.),
          • program artystyczny z okazji Dni Kościana,
          • Dzień Matki i Ojca,
          • Przygotowanie upominków okolicznościowych dla gości Dni Integracji (od 2006),
          • Przedstawienia teatralne w języku angielskim („Czerwony Kapturek”, „Mały Książę”, „Świat bajek”),
          • Wymiana listów w języku niemieckim z uczniami ze szkoły w Roskilde w Danii (od 2004r.),
          • Europejski Dzień Języków,
          • apele z okazji: Narodowego Święta Niepodległości, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święta Konstytucji 3 Maja, rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

                      Cyklicznie w naszej szkole przeprowadzamy również konkursy przedmiotowe. Od roku 2000 nasza szkoła jest organizatorem Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I gimnazjum, Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas drugich szkół podstawowych (od 2009r co 3 lata), a od roku 2012 Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „How do you spell it?”. Od roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole jest organizowany Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa”. W pierwszym roku przebiegał pod hasłem „Magiczny świat Tolkiena”. W kolejnych latach: „Motyw dziecka w literaturze współczesnej”(2015/2016), „Przygoda z Wiedźminem” (2016/2017), „Bogowie są wśród nas” (2017/2018). Celem konkursu jest popularyzowanie wartościowej literatury wśród młodych czytelników. Na uwagę zasługuje fakt, iż to sami uczniowie proponują tytuły lektur.

                      W szkole odbywają się przygotowywane przez nauczycieli naszej szkoły konkursy międzyszkolne i szkolne: przedmiotowe, zawody sportowe, konkursy artystyczne czy konkursy w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego.

           

          Syntetyczna prezentacja szkoły, która wykorzystana zostanie do publikacji pokonkursowych

          (1500-1900 znaków)

           

          Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma to szkoła z oddziałami integracyjnymi dla wszystkich dzieci.  Staramy się  likwidować  nie tylko bariery architektoniczne, a  przede wszystkim bariery społeczne zakorzenione w społeczeństwie. "Prawdziwa integracja zaczyna się w sercu każdego człowieka" to motto naszej szkoły. Posiadamy świetnie wykształconą kadrę pedagogiczną przygotowaną do niesienia pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Otrzymaliśmy certyfikaty świadczące o dużym zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców w życie szkoły: „Szkoła przyjazna dla każdego”, „Szkoła w ruchu”, „Szkoła odkrywców talentów”, „Szkoła z klasą”. Nasi uczniowie są laureatami konkursów powiatowych, rejonowych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywali również tytuł „Uczeń z klasą”. Jesteśmy inicjatorami wielu konkursów na szczeblu miejskim i powiatowym (matematyczny, historyczno-religijny, czytelniczy, plastyczny, języka angielskiego). Wizytówką szkoły jest chór „Muza”. Nasza szkoła od lat jest organizatorem imprez cyklicznych jednoczących społeczność lokalną takich, jak Dni Integracji czy Biegi Stammowskie. Jednym z głównych celów naszej szkoły jest kształtowanie u uczniów postaw patriotycznych i poczucia przynależności do społeczności szkolnej, środowiska lokalnego, regionu, kraju. Wspiera nas i współpracuje z nami  wiele instytucji. Są to: Burmistrz Miasta Kościana, Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan, Burmistrzowie  Krzywinia, Czempinia i Śmigla, Rady Osiedla Jagiellońskie i Błonie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Kościański Ośrodek Kultury, kościańskie szkoły,  Parafia Brata Alberta, Akademia Muzyczna, Miejska Biblioteka Publiczna, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie
      • (065) 512 12 34 (065) 511 73 41
      • Kościan, ul. Wyzwolenia 24 Poland
      • https://uonetplus.vulcan.net.pl/koscian/?logout=true
      • /ZS3/SkrytkaESP
    • Logowanie