• Historia Szkoły

        • Szkoła Podstawowa nr 6  (2.IX.1985 - 31.VII.1999)

           

          Pierwszy dzwonek w budynku naszej szkoły zabrzmiał 2 września 1985 roku o godzinie 12.00. 

          Ale zanim było to możliwe władze miasta widząc potrzebę rozwijającego się Kościana, a szczególnie jego południowo-zachodniej części wystąpiły z pomysłem oraz poczyniły starania o powstanie nowej szkoły. Decyzję o podjęciu budowy podpisał 17 listopada ówczesny wicepremier Zbigniew Madej. Z razu przystąpiono do zaprojektowania obiektu. Projekt wykonało Wojewódzkie Biuro Projektów w Poznaniu. Po dokonaniu wszystkich prac przygotowawczych, wiosną 1983 roku Kombinat Budowlany w Lesznie przystąpił do prac budowlanych. W rok później stały już szkolne mury. Zaczął się najtrudniejszy okres budowy szkoły. Z pomocą pospieszyły kościańskie zakłady pracy, w szczególności brygada instalatorska z ZUCH „Metalchem” w Kościanie oraz kościańscy rzemieślnicy. Wielu mieszkańców miasta nieodpłatnie wykonało różnorodne prace przyczyniając się do powstania jednej z największych placówek oświatowych lat 80 w byłym województwie leszczyńskim.

          Szkoła usytuowana jest na osiedlu Jagiellońskim w Kościanie - mieście liczącym ok. 23 tysiące mieszkańców. Obwód szkoły obejmował na początku cztery osiedla miasta: Błonie, Jagiellońskie, Sikorskiego i ulice położone między nimi oraz wsie Nacław i Nielęgowo.

          Pod względem architektonicznym Szkoła składa się z sześciu budynków - sektorów połączonych łącznikami, które tworzą dogodne warunki komunikacyjne wewnątrz obiektu. Łączna kubatura budynku wynosi prawie 38 tys. m3, a powierzchnia użytkowa ponad 7 tys. m2.

          Wróćmy do 2 września 1985 roku. Tego właśnie dnia na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościanie rozległ się gwar dziecięcych głosów... 

          O godz. 12.00 w pachnącej świeżością kościańskiej „Szóstce” odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1985/86. W tym dniu naukę w nowej szkole rozpoczęło 809 uczniów pod kierunkiem 40 nauczycieli. Dyrektorem nowej placówki został mgr Bronisław Skroban, wicedyrektorami: mgr Elwira Pawełkiewicz i mgr Elwira Przybylska.

          Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz wielu przybyłych gości zachwycało się największą pod każdym względem szkołą w mieście. Przestronne, jasne korytarze, 33 sale dydaktyczne, dwie sale gimnastyczne, świetlica, biblioteka, stołówka, gabinety lekarskie, szatnie i kilkanaście toalet wszystko rozmieszczone w pięciu sektorach. Wokół budynku zespół boisk i terenów rekreacyjnych oraz szkolne działki. To naprawdę robiło wrażenie.

          Już w pierwszym roku pracy szkoły rozwinęły swoją działalność organizacje młodzieżowe: Samorząd Szkolny, ZHP, PCK, SU, SKS, TPPR. Dzieci miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień w różnych kołach naukowych, artystycznych, technicznych i sportowych. Na terenie szkoły zaczęła działać świetlica dla dzieci zagrożonych patologią społeczną.

          Zorganizowana została praca w bibliotece szkolnej i czytelni oraz znajdującej się w sąsiedztwie świetlicy.

          Do dyspozycji uczniów oddano harcówkę, sklepik uczniowski oraz Klub Przyjaźni Międzynarodowej, pomieszczenie Samorządu Szkolnego oraz modelarnię. Powstało też szkolne ogniwo TPD. Nad zdrowiem uczniów czuwali lekarze i pielęgniarki z gabinetów ogólnolekarskiego i stomatologicznego.

          W roku szkolnym 1986/87 Dyrektor zdecydował o rozszerzeniu oferty edukacyjnej Szkoły i powstała eksperymentalna klasa I szachowa. Program tej klasy został poszerzony o lekcje gry w szachy, które odbywały się w pomocniczej sali  przeznaczonej do tego typu zajęć. Rozpoczęły też funkcjonowanie klasy usportowione dziewcząt i chłopców.

          Od tego też roku w placówce zaczął obowiązywać pięciodniowy tydzień pracy.

          Od chwili powstania szkoły trwały dyskusje nad sylwetką patrona Szkoły. 24 stycznia 1986 roku Rada Pedagogiczna zaakceptowała propozycję nadania szkole imienia Feliksa Stamma – kościaniaka, trenera wielu pokoleń polskich pięściarzy, otaczanego szacunkiem i uznaniem nie tylko jako wybitny autorytet w dziedzinie boksu amatorskiego, ale jako wrażliwy człowiek i wspaniały wychowawca. W związku z podjętą decyzją szkoła nawiązała kontakt z Polskim Związkiem Bokserskim, Okręgowym Związkiem Bokserskim w Poznaniu, Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Sportowego im. Feliksa Stamma w Cetniewie, rodziną, przyjaciółmi, wychowankami i współpracownikami Feliksa Stamma. Uczniowie poznawali postać Feliksa Stamma wykonując albumy, wystawy, gazetki. Grupa uczniów podczas wycieczki do Warszawy spotkała się z przedstawicielami PZB i złożyła kwiaty na grobie Feliksa Stamma. Odbyły się też spotkania ze współpracownikami Trenera Stanisławem Zalewskim – masażystą Kadry Narodowej Polskiego Związku Bokserskiego, mistrzem olimpijskim – p. Kazimierzem Paździorem oraz byłymi bokserami – kościaniakami - Stanisławem Trąbką i Zdzisławem Wytykiem. Utworzono Izbę Patrona Szkoły, w której uczniowie zgromadzili wiele pamiątek po Feliksie Stammie.

          Uroczystość nadania imienia odbyła się w grudniu 1986 roku w 85 rocznicę urodzin wybitnego trenera. 13 grudnia odsłonięto tablicę pamiątkową umocowaną na kamieniu narzutowym przed głównym wejściem do szkoły. Tablicę tę i popiersie Trenera znajdujące się w Izbie Patrona wykonał plastyk S. Pala, który wykonał m.in. nagrobek F. Stamma na Powązkach w Warszawie. Na terenie szkoły i miasta miało miejsce tym czasie wiele imprez towarzyszących nadaniu imienia: 19 listopada 1986 r. - spotkanie z synem Trenera Ryszardem Stammem, w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z redaktorem Rajmundem Karasiem, który pisał m.in. reportaże o F. Stammie. Uczniowie poznawali postać patrona oglądając film pt. „Medale Feliksa Stamma”. Na terenie szkoły młodzież brała udział w licznych imprezach sportowych, konkursach plastycznych i turniejach wiedzy o osiągnięciach polskich bokserów. 6-7 grudnia 1986 r. odbyły się w szkolnej sali gimnastycznej zawody bokserskie o Puchar Mistrzów Olimpijskich, a 12 grudnia w świetlicy Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej sesja popularnonaukowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej p.t. „Wychowawczo - sportowy dorobek Feliksa Stamma; 75 – letnie tradycje sportu w Kościanie”. Z okazji nadania imienia szkole powstał hymn szkolny. Autorem tekstu jest Dyrektor Szkoły mgr Bronisław Skroban, a muzykę napisał nauczyciel muzyki Krzysztof Wopiński.

          W tym roku szkolnym nawiązano też współpracę ze szkołą w Steinbach – Hallenberg z NRD. Zaowocowała ona nawiązaniem kontaktów i wymianą korespondencji oraz wakacyjną wymianą młodzieży.

          4 kwietnia 1987 w Szkole odbyła się Inauguracja Wojewódzkiego Tygodnia Kultury Fizycznej. W dniu tym w związku z dużym zainteresowaniem młodzieży ideą olimpijską zainspirowaną sylwetką Patrona Szkoły wielokrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska wręczyła akt powołania Klubu Olimpijczyka.

          W roku szkolnym 1987/88 szkoła była organizatorem V Wojewódzkiej Spartakiady Szachowej szkół podstawowych. Młodzi szachiści z „Szóstki” osiągnęli na niej znaczące sukcesy oraz zakwalifikowali się do półfinału Mistrzostw Polski Juniorów w Rudnie.

          W grudniu 1987 r. Rada Pedagogiczna wraz z Samorządem Uczniowskim oraz innymi organizacjami młodzieżowymi zatwierdziła Regulamin szkoły. W lutym 1988 r. szkoła przystąpiła do Klubu Przodujących Szkół.

          28 maja 1988 roku odbyła się w naszej Szkole Inauguracja Wojewódzkiego Tygodnia Kultury Fizycznej, podczas której nastąpił akt nadania Szkole Godła. Uroczystość tę poprzedziły liczne imprezy towarzyszące. 11 kwietnia odbyła się symultana szachowa z udziałem arcymistrzyni Hanny Ereńskiej-Radzewskiej i mistrza FIDE Ignacego Nowaka. 21 maja szkoła zorganizowała I turniej rekreacyjny szkół woj. Leszczyńskiego posiadających Klub Olimpijczyka. Dwa dni później odbył się III Turniej im. F. Stamma w piłkę ręczną szkół województw leszczyńskiego i poznańskiego, natomiast 4 czerwca Zlot Drużyn Zuchowych miasta Kościana.

          Początek roku szkolnego 1988/89 przyniósł nieoczekiwane zmiany. W związku ze śmiercią pierwszego Dyrektora mgr Bronisława Skrobana dnia 1 grudnia 1988 stanowisko Dyrektora Szkoły powierzono mgr Elwirze Pawełkiewicz..

          W dniu 31.03.1989 r. podczas odbywającej się w Szkole Wojewódzkiej Inauguracji Miesiąca Pamięci Narodowej dokonano uroczystego otwarcia Izby Pamięci Narodowej.

           Ten rok szkolny obfitował w wiele wydarzeń i uroczystości. Najważniejszym jednak było uroczyste nadanie Szkole Sztandaru (15 kwietnia 1989 r.). W przeddzień tego święta gościła nauczycieli z Klubu Przodujących Szkół, delegację z zaprzyjaźnionej szkoły w Steinbach-Hallenberg oraz wychowanków trenera Feliksa Stamma.

          W ramach Klubu Przodujących Szkół młodzież i nauczyciele naszej Szkoły uczestniczyli w spotkaniach i wymieniali doświadczenia z przedstawicielami innych szkół z różnych zakątków Polski.

          Sukcesy sportowe młodzieży, osiągnięcia uczniów klasy szachowej i sportowej oraz fama o dobrej organizacji imprez sprawiła, że w r. szk. 1988/89 Szkole powierzono zaszczyt organizowania: Wojewódzkiej Inauguracji Miesiąca Kultury Zdrowotnej oraz I Wojewódzkiej Spartakiady Szachowej Szkół Podstawowych i finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Sportowej w szachach. Do tradycji sportowych Szkoły weszły masowe biegi przełajowe „Cross Sokoła”

           W kwietniu 1989 r. wydana została pierwsza gazetka Samorządu Szkolnego „Szóstka”, którą zredagowali uczniowie klas VIII.

          Rok szkolny 1989/90 przyniósł również wiele ważnych imprez sportowych. Szkoła zorganizowała VII Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Sportowejw szachach, mistrzostwa Makroregionu Dolnośląskiego w Piłce Ręcznej chłopców oraz imprezę sportową „Cross Sokoła” dla uczniów szkół województwa leszczyńskiego. Piłkarze ręczni osiągnęli  w czerwcu 1990 roku wielki sukces - zdobyli złoty medal i tytuł Mistrza Polskiw piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych.

          Pod koniec tego roku uczniowie mogli korzystać z pierwszej pracowni komputerowej.

          Od roku szkolnego 1990/91 zaczął obowiązywać nowy regulamin oceniania i promowania. Wprowadzono sześciostopniową skalę ocen z nauczania, wzbogacając ją o oceny: mierną i celującą, oraz pięciostopniową skalę ocen zachowania. W tym względzie dotychczasową ocenę poprawną zastąpiono oceną dobrą. Do szkoły wprowadzone zostało nauczanie religii oraz języka zachodnioeuropejskiego (j. niemiecki i j. angielski) w kl. V-VIII jako przedmiotu obowiązkowego, a w kl. I-IV  nieobowiązkowego. W klasach VIII w ramach przedmiotu technika rozpoczęto naukę elementów informatyki.

          Dnia 1 stycznia 1991 r. Szkoła uzyskała status jednostki budżetowej.

          W roku 1991 Szkoła została uhonorowana Nagrodą Twórczą Miasta Kościana, która przyznawana jest przez „Wiadomości Kościańskie” osobom i instytucjom na szczególne osiągnięcia.

          W 1991/92 po raz pierwszy w projekcie organizacyjnym Szkoły pojawił się pomysł utworzenia klasy realizującej minimum programowe w nauczaniu.  Powstała klasa V wyrównawcza. 

          14 grudnia 1991 w piątą rocznicę nadania Szkole imienia i 90 rocznicę urodzin Feliksa Stamma odsłonięto tablicę świadczącą o przynależności do Klubu Szkół Przodujących w kraju.

          W ramach wprowadzania innowacji pedagogicznych i rozszerzenia oferty edukacyjnej Szkoły w roku szkolnym 1992/93 rozpoczęła pracę klasa autorska ekologiczna. Pracownię komputerową wzbogacono o pięć komputerów IBM ze środków przyznanych przez Kuratorium i przekazanych przez Klub Przodujących Szkół w Warszawie. W czerwcu 1994 roku szczypiorniści po raz drugi zdobyli złoty medal i tytuł Mistrza Polskiw piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych.

           W roku szk. 1994/95 rozpoczęły pracę dwie następne klasy autorskie. Jedna z rozszerzonym językiem polskim o elementy teatralno-kulturalne z realizacją programu od kl. IV, a druga o profilu informatycznym od. kl. V. W dalszym ciągu następowało doposażenie pracowni komputerowej

          Od 1 grudnia 1994 roku organem prowadzącym szkołę jest Gmina Miejska Kościana.

          W ramach obchodów 10-lecia Szkoły w czerwcu 1995 r. odbyły się turniej rekreacyjno – sportowy i uroczysta akademia, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta i Kuratorium Oświaty.

          W tym też roku Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu: Szkoła Promująca Zdrowie. Powołano zespół d.s. promocji zdrowia, który koordynował działania dążące do poprawy zdrowia uczniów i nauczycieli w szeroko rozumianym znaczeniu; samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne. Wielu nauczycieli uczestniczyło w szkoleniach dotyczących  Szkół Promujących Zdrowie co pozwoliło na efektywne wprowadzanie założeń programu w życie.

          W związku z likwidacją Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie w roku szkolnym 1996/97 do obwodu Szkoły dołączono osiedle Gurostwo. Ze względu na usytuowanie osiedla i odległość od Szkoły wszyscy uczniowie na nim mieszkający objęci zostali dowożeniem.

          W roku szkolnym 1997/98 po raz pierwszy w klasach VII został wprowadzony nowy przedmiot KOSS – kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej.

          Ważnym wydarzeniem była komputeryzacja biblioteki szkolnej. Biblioteka otrzymała komputer i oprogramowanie pozwalające na przeszukiwanie katalogów
          i kartotek pod różnym kątem, opracowanie zbiorów i szybkie docieranie do źródeł, automatyczne rejestrowanie wypożyczeń i zwrotów, tworzenie baz danych oraz wielu innych czynności.

          W 1998 roku Szkoła uzyskała łącze internetowe, a 24 marca 1998 r. nastąpiło oficjalne otwarcie szkolnej strony w Internecie. W lutym 1999 roku szkoła otrzymała od Ministerstwa Edukacji Narodowej środki na pracownię komputerową, w ramach programu „Internet w każdej gminie”.

                      W maju 1999 roku odbył się test kompetencji uczniów kończących szkołę podstawową. W czerwcu, zgodnie z reformą, mury podstawówki opuścili po raz pierwszy nie tylko uczniowie klas ósmych, ale i szóstoklasiści, którzy po wakacjach rozpoczęli naukę w pierwszej klasie gimnazjum.

                      W przedstawionym okresie działalności „Szóstka” była największą szkołą podstawową na terenie Kościana.

           

          Zespół Szkół nr 3  od  1.IX.1999  

          Z dniem 1 września 1999 roku Szkoła Podstawowa nr 6 o strukturze organizacyjnej klas I -VIII została przekształcona przez Burmistrza Miasta Kościana w Zespół Szkól nr 3, w skład którego weszły sześcioletnia Szkoła Podstawowa nr 6 im. Feliksa Stamma i trzyletnie Gimnazjum nr 3. Gimnazjum nr 3 objęło klasy również klasy gimnazjalne uczące się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 na Osiedlu Piastowskim. Z tego względu zwiększyła się też do 83 liczba nauczycieli uczących w Zespole Szkół nr 3.

          We wrześniu został zatwierdzony i przyjęty do realizacji Program Wychowawczy Szkoły. Podstawowym jego założeniem jest wychowanie jako nadrzędny cel edukacji – wspomaganie rozwoju dziecka jako osoby. W szkole podstawowej hasło przewodnie programu to aktywność, a w gimnazjum samodzielność ucznia. Program został opublikowany w „Problemach Oświatyi Wychowania”. W tym też roku rozpoczęto realizację przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”.

          Rok szkolny 1999/2000 wiąże się również z przygotowaniem i wdrażaniem Szkolnego Systemu Oceniania, w tym nowego Systemu Oceniania Zachowania przez Zespoły zadaniowe Rady Pedagogicznej. Powstał też Plan rozwoju Gimnazjum nr 3.

          W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela status nauczyciela mianowanego otrzymało 75, kontraktowego 6, a stażysty 2 nauczycieli.

          W 1999 r. Szkoła  przystąpiła do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Standardy jakości pracy szkoły”. W związku z organizacją mierzenia jakości pracy szkoły nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz warsztatach prowadzonych przez szkolnych liderów. Kryteria oceny jakości pracy szkoły oraz wskaźniki mające na celu określenie poziomu standardu zostały wypracowane przez nauczycieli na warsztatowych posiedzeniach rady pedagogicznej. Całokształt prac pozwolił na określenie mocnych i słabych stron szkoły w zakresie badanych standardów i wyznaczenie dróg podniesienia ich poziomu.

          W roku szk. 1999/00  wprowadzono ścieżki miedzyprzedmiotowe, które realizują nauczyciele wszystkich przedmiotów włączając je do swoich programów i rozkładów materiałów.

          W maju 2000 r. odbyło się po raz pierwszy badanie umiejętności uczniów klas VI. W tym też miesiącu Szkoła włączyła się w miejskie obchody 600-lecia Kościana. Z tej okazji wystawiła dramę „Odnowienie praw miejskich w 1400 r.” oraz pokazy gimnastyczne. Na uroczystościach miejskich wystąpiły zespoły wokalne „Gamma II” i ‘Bingo”. W dniach 29 i 30 maja realizowany był na terenie szkoły projekt edukacyjny „Kościan – wczoraj – dziś - jutro”, a 30 maja odbyła się otwarta prezentacja efektów pracy uczniów, na która zaproszeni zostali rodzice, szkoły kościańskie, przedstawiciele Samorządu Miasta i Rad Osiedli oraz lokalne media.

          W dniu 3 czerwca Szkoła zorganizowała Wielkopolski Turniej Piłki Ręcznej chłopców kl. VIII, oraz Wielkopolski Turniej Piłki Siatkowej klas gimnazjalnych dziewcząt. W czerwcu 2000 roku po raz ostatni mury szkoły opuścili ósmoklasiści.

          W roku szkolnym 2000/01 w Zespole powstało Gimnazjum dla Dorosłych.W pierwszym roku utworzono klasę II gimnazjalną.

          W życiu Szkoły zaistniały gazetki uczniowskie „Gimbus” oraz „Nasza Teczka”

          W tym też roku wdrożono program CEO "Szkoła ucząca się”, którego celem jest dokonywanie pomiaru efektów pracy szkoły, opracowanie diagnozy, jaka jest szkoła, jakie są jej wyniki w poszczególnych dziedzinach. Opracowany materiał służył do doskonalenia pracy i rozwoju szkoły oraz inspiracji nauczycieli do działań innowacyjnych mających na celu tworzenie nowego modelu szkoły.

          Od 12 do 14 grudnia 2001r. szkoła uroczyście obchodziła 100 rocznicę urodzin swojego Patrona - Feliksa Stamma. Z tej okazji odbyły się Turniej bokserski i pokazy walk bokserskich, spotkanie z olimpijczykami, współpracownikami oraz rodziną Feliksa Stamma. Uczniowie uczestniczyli w turniejach wiedzy o Patronie
          i udziale Polaków w Igrzyskach Olimpijskich. Odbył się po raz pierwszy Wieczorny Bieg Stammowski ulicami miasta o Puchar Burmistrza Miasta Kościana. Z tej okazji ukazały się specjalne wydania gazetek szkolnych „Gimbus” i „Quo vadis gimnazjalisto”.

          Od roku 2002 uczniowie pomagają jednej ze szkół misyjnych na Madagaskarze. Nasza szkoła nawiązała kontakt ze szkołą w Fianarantsoa. W pomoc zaangażowało się kilkanaście klas wraz z wychowawcami i kilka osób prywatnych, Poszczególne klasy prowadzą korespondencję z dziećmi z Madagaskaru, przez
          co poznają radości i problemy swych rówieśników z Czerwonej Wyspy. Nasza pomoc malgaskim dzieciom byłaby niemożliwa bez zaangażowania mieszkańców Kościana, którzy okazali hojność, wspierając nasze akcje charytatywne. Dzięki naszej pomocy materialnej dzieci ze szkoły w Fianarantsoa mogą się uczyć, a także mają zapewniony codzienny posiłek.

          W roku 2002/03 szkoła przystąpiła do opracowania i wdrożenia Szkolnego Programu Profilaktyki. Jest to też rok rozpoczęcia działalności Szkolnego Klubu Europejskiego.

          Podnoszenie jakości pracy szkoły i efektywności nauczania było zawsze zadaniem nadrzędnym Szkoły. W tym roku szkolnym w ramach Akademii Szkół Uczących się grupa 13 nauczycieli brała udział w rocznym „Internetowym kursie metod nauczania  mobilizujących uczniów do nauki” organizowanym przez CEO - włączając poznane metody do swojego warsztatu pracy pedagogicznej.  W Szkole odbyło się też spotkanie regionalne szkół w ramach Akademii SUS.

          W roku szkolnym 2002/03 Szkoła Podstawowa nr 6 i Gimnazjum nr 3 przystąpiły do pierwszej edycji akcji „Szkoła z klasą” pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Gazety Wyborczej. We wrześniu 2003 r. obie szkoły odebrały certyfikat „Szkoły z klasą” na uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

          Uchwałą Rady Miejskiej Miasta Kościana od dnia 1 września 2003 zmieniona została numeracja kościańskich szkół. W związku z tym funkcjonująca w świadomości kościaniaków „Szóstka” stała się Szkołą Podstawową nr 3 im. Feliksa Stamma. Klasy gimnazjalne mieszczące się w Zespole Szkół nr 2 weszły w skład nowo powstałego Gimnazjum nr 2. Numer Zespołu Szkół nr 3 i Gimnazjum nr 3 pozostał bez zmian. 

          Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom środowiska lokalnego i ogólnym trendom nowoczesnej dydaktyki, dyrektor Szkoły E. Pawełkiewicz wystąpiła do Kuratorium Oświaty i Urzędu Miejskiego w Kościanie z wnioskiem o zgodę na utworzenie w Szkole Podstawowej nr 3 klasy integracyjnej. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany, dzięki czemu od 1 września 2003 roku zaczęła funkcjonować klasa I o charakterze integracyjnym. W następnych latach utworzono jeszcze dwie klasy integracyjne. Klasy prowadzą nauczycielki doskonale przygotowane do organizacji nauczania i wychowania dzieci zdrowych wespół z niepełnosprawnymi.

          Jako „Szkoła z klasą” w roku szkolnym 2003/04 Gimnazjum nr 3 uzyskało grant na realizację projektu zajęć pozalekcyjnych pod tytułem „Europa bez granic”.

          W ramach współpracy z CEO grupa nauczycieli wzięła udział w internetowym kursie nt. „Pracy metodą projektu” wdrażając tę metodę w proces działań pedagogicznych. 25 nauczycieli wzięło udział w szkoleniach nt. „Oceniania kształtującego”, które było przygotowaniem do pilotażu oceniania kształtującego. Program pilotażowy realizowany był w roku szkolnym 2004/05 w dwóch klasach I gimnazjalnych Szkoły jako jednej z dwóch szkół w Polsce. W czasie trwania rocznego programu, podzielonego na 4 semestry, wszyscy nauczyciele uczący w losowo wybranych klasach wprowadzali zasady oceniania kształtującego. Realizacja tego programu była ważnym doświadczeniem dla wszystkich nauczycieli. Wywołała wiele dyskusji i refleksji dotyczących ocenienia ucznia oraz wskazała ciekawe i efektywne rozwiązania wspomagające trudny proces oceniania ucznia.

          Dużą aktywnością zaznaczył się Szkolny Klub Europejski. Włączył się do ogólnopolskiego programu "Sprinng day in Europe".Klubowicze odwiedzili Ministerstwie Infrastruktury, spotkali się z parlamentarzystami oraz J. Kułakowskim – kandydatem do Parlamentu Europejskiego. Klub był koordynatorem Regionalnej Komisji Wyborczej w ramach akcji "Młodzi głosują”, a jego członkowie wzięli udział w konferencji prasowej w Poznaniu organizowanej przez "Młode Centrum”.

          28 kwietnia 2004 r. w ramach udziału szkoły w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z Afryki” uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły zorganizowali sympozjum naukowe dla mieszkańców miasta Kościana na temat „Problemy dzieci i młodzieży na świecie”. Prelegentami były osoby świeckie i duchowne niosące różnorodną pomoc dzieciom, w ramach swojego zawodu, powołania i wolontariatu. Dużym przeżyciem dla uczestników sympozjum było wystąpienie dr Wandy Błeńskiej, która swoje dorosłe życie poświęciła pracy
          z trędowatymi w Afryce.

          30 kwietnia 2004 r. w wyniku realizacji ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego „Sławni Europejczycy minionego tysiąclecia” uczniowie nadali swoim salom lekcyjnym imiona sławnych ludzi.

          W związku z koniecznością pomocy finansowej niepełnosprawnym uczniom w listopadzie 2004 r. Szkoła zrealizowała ogólnoszkolny projekt edukacyjny I Dni Integracji. Tradycją stały się też w latach następnych Szkolne Dni Integracji, podczas których odbywają się spotkania środowiska osób niepełnosprawnych z Kościana i powiatu kościańskiego, a cała społeczność szkolna i środowisko lokalne włącza się w dzieło pomocy dla chorych dzieci.

          W maju 2005 r. odbyły się I Mistrzostwa Szkoły w Aerobiku – wspaniała impreza mobilizująca przez kilka miesięcy kilkanaście grup dziewcząt do samodzielnego opracowania, przygotowania i wytrenowania układu aerobiku.

          W czerwcu 2005 z okazji 20-lecia powstania Szkoły uczniowie  zrealizowali ogólnoszkolny projekt edukacyjny „Urodziny szkoły” zakończony prezentacją i festynem środowiskowym, na który przybyły władze miasta i przedstawiciele Kuratorium Oświaty wielu rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły oraz mieszkańców miasta. Projekt był badaniem dwudziestoletniej historii szkoły i prezentacją jej osiągnięć.

          Na podsumowanie roku szkolnego 2004/05 uczniowie otrzymali po raz pierwszy drukowane komputerowo świadectwa szkolne.

          1 września 2005/06 Szkoła przygotowała Miejską Inaugurację roku szkolnego połączoną z otwarciem Międzyszkolnego Obiektu Sportowego „Kryta pływalnia i sztuczne lodowisko”. Z tej okazji Szkoła gościła wielu gości - przedstawicieli władz województwa, powiatu, miasta, gminy, szkół i innych instytucji oraz rodziców. Od tego momentu uczniowie raz w miesiącu w ramach lekcji wychowania fizycznego uczestniczą w zajęciach na basenie.

          We wrześniu rozpoczął działalność  „Klub 8”, który w ramach wolontariatu zorganizował pomoc w nauce dla potrzebujących uczniów.

          W październiku rozpoczęło działalność Szkolne Koło Przedsiębiorczości realizujące ogólnopolski program Fundacji Komandor „Pakiet wrześniowy – Akademia Przedsiębiorczości”.  6 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie pracowni komputerowej - pracowni języków obcych przyznanej Szkole przez Europejski Fundusz Społeczny.

          W czerwcu 2006 r. w Dniu Sportu odbyły się I Mistrzostwa Szkoły w Pływaniu.

          Bezpośrednie sąsiedztwo basenu i szkoły oraz duże zainteresowanie dzieci i ich rodziców nauką pływania zainspirowało w roku szkolnym 2006/07 do utworzenia klasy I usportowiona z pływaniem.

          Po szesnastu latach nieobecności w kulturalnym życiu szkoły reaktywowany został we wrześniu 2006 r. 50 osobowy chór szkolny „Muza”. Bierze on udział w ogólnopolskim programie „Śpiewająca Polska”, który wspiera rozwój chórów szkolnych przez dofinansowanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną nad pedagogami kierującymi chórami. Już pierwszym roku działalności koncertował z powodzeniem w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz uświetniał uroczystości szkolne i miejskie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w październiku 2006 r. odbyło się uroczyste otwarcie Szkolnego Centrum Multimedialnego uzyskanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Imprezie tej towarzyszyła tygodniowa akcja „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach, której znani kościaniacy, rodzice i nauczyciele czytali dzieciom.

          W maju i czerwcu 2007 r. zespół redakcyjny gazetki „Nasza Teczka” wziął udział w projekcie „Czwarta władza” organizowanym przez kościańskie „Stowarzyszenie im. Dezyderego Chłapowskiego”.  

          Od października 2006 roku w ramach akcji „Uczniowie z klasą” pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazety Wyborczej nad projektami edukacyjnymi pracowało 6 zespołów uczniowskich. W kwietniu odbyła się otwarta prezentacja efektów pracy połączona z Koncertem Charytatywnym. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty „Ucznia z klasą”.

          W roku szkolnym 2007/2008 nasi uczniowie brali udział w licznych konkursach przedmiotowych. Do etapu rejonowego z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, chemii i fizyki zakwalifikowało się 19 uczniów. W  konkursach na szczeblu powiatowym i  miejskim takich jak : Powiatowy Konkurs Matematyczny, Mistrz Pięknego Czytania, Złote Pióro Mistrza Ortografii,  Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyzny, Miejsko - Gminny Konkurs Frazeologiczny, Międzygimnazjalna Liga Języka Angielskiego, Turniej Recytatorski  zajmowali I, II i III miejsca. Dalsze sukcesy odnosiły uczennice w konkursach piosenek: Powiatowym Konkursie Piosenki Dzieciecej i Młodzieżowej, Wielkopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej i festiwalu "Budzik 2008". Wysokie miejsca na szczeblu wojewódzkim i powiatowym odnosili nasi sportowcy w piłce ręcznej, lekkiej atletyce, aerobiku, piłce siatkowej.

          W ramach ogólnopolskiego programu Uczniowie z klasą uczniowie zrealizowali 5 projektów i otrzymali certyfikaty Uczeń z klasą. Członkowie chóru MUZA wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Muzyki, który odbywał się w Poznaniu. W towarzyszacym imprezie Wielkopolskim Śpiewaniu nasi chórzyści mieli okazję wystąpić z profesorem  Stefanem Stuligroszem.

          Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kościana cieszyły się organizowane przez szkołę koncerty: "Pamiętamy o nieobecnych" oraz "Niech nasza droga będzie wspólna", które odbyły się w KOK-u.

          Nasza szkoła była organizatorem powiatowych i miejskich konkursów. Gościliśmy uczestników Powiatowego Konkursu Matematycznego, Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny oraz Najlepszy z najlepszych.

          Na początku nowego roku szkolnego 2008/2009 pożegnaliśmy panią dyrektor Elwirę Pawełkiewicz, a nowe obowiązki dyrektora szkoły przyjęła pani Izabela Korzeniowska.

          Na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego, w którym uczestniczyła pani kurator, władze miasta Kościana, powiatu i  inni zaproszeni goście Gimnazjum otrzymało imię Feliksa Stamma.

          Ten rok powitał dzieci sześcioletnie, dla których utworzone zostały dwa oddziały zerowe. Uczniowie mogłi rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w licznych zajęciach organizowanych w ramach projektów Europejskiego Funduszu Społecznego:  Veni! Vidi! Vici! i Na miejsca! Do życia gotowi! Start!

          Okres działalności Szkoły jako Zespołu Szkół nr 3 w Kościanie zaznaczył się dużą różnorodnością form pracy z uczniem, ukierunkowaną na indywidualne potrzeby edukacyjne i psycho-fizyczne każdego ucznia.

                      Zespół Szkół nr 3 posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która zapewnia wysoki poziom kształcenia i realizacji założeń programowych szkoły. W chwili obecnej w Szkole pracuje nauczycieli dyplomowanych, mianowanych, kontraktowych i  stażystów.

          Nauczyciele współpracują ze sobą w ramach zespołów samokształceniowych oraz dokształcają się podnosząc i rozszerzając swoje umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe. Wielu nauczycieli swoje ciekawe doświadczenia w pracy z uczniami opublikowało w czasopismach dla nauczycieli (Problemy Oświaty i Wychowania”, „Matematyka w Szkole”, „Biblioteka w Szkole” itp.), na stronach internetowych i wydanych przez CEO książkach.

          Zdobywali też wyróżnienia i nagrody, np. "Złotego Kangura” za popularyzację kultury matematycznej w społeczności szkolnej oraz I miejsce w konkursie na scenariusz lekcji organizowanym przez Wydawnictwo Gdańskie. Brali czynny udział w ogólnopolskich konferencjach i warsztatach organizowanych przez CEO w związku z udziałem w programach „Szkoła ucząca się”, „Szkoła z klasą” czy pilotaż oceniania kształtującego. W Szkole przeprowadzono też eksperymentalne testowanie programu i podręcznika "Przygoda z klasą” dla nauczania zintegrowanego.

                   W Zespole Szkół nr 3 w Kościanie w 2010 r. uczyło się obecnie  743 uczniów. Funkcjonowały tu  2 oddziały przedszkolne, do których uczęszczało 49 dzieci. W szkole podstawowej uczyło się 454 uczniów w 20 oddziałach, w tym w 3 integracyjnych, a    gimnazjum  240 uczniów  w  11  oddziałach  (w tym 2 integracyjne). W  związku   z    istnieniem  oddziałów  integracyjnych,  w   budynku  szkolnym sukcesywnie likwiduje się bariery architektoniczne.

                     Zespół  Szkół  nr  3  posiada   wysoko   wykwalifikowaną   kadrę  nauczycielską,  która zapewnia wysoki poziom kształcenia i realizacji założeń programowych szkoły. W chwili obecnej w Szkole pracuje 63 nauczycieli w tym 33 dyplomowanych.

                     Na przestrzeni  25 lat  istnienia  szkoły,   mimo   zmian  organizacyjnych  i  metodycznych,  niezmienione pozostały jej cele: wszechstronne wykształcenie i przygotowanie uczniów   do  zadań,   jakie  będą  podejmowali   w  przyszłości. Poza   działalnością  edukacyjną    Szkoła   sprzyja   rozwojowi   uczniów   organizując   liczne zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie  z   wieloma   sukcesami reprezentują szkołę w konkursach przedmiotowych, artystycznychi sportowych.

                    Praca w Samorządzie Szkolnym daje młodzieży możliwość   wprowadzania   w   życie   zasad   samorządności  i demokracji. Szkolni samorządowcy współorganizują uroczystości szkolne oraz realizują projekty interdyscyplinarne. Są też organizatorami wielu akcji charytatywnych wspomagających potrzebujące dzieci. Od 9 lat  nieprzerwanie   pomagają szkole misyjnej  na   Madagaskarze. Uczniowie zgłębiają tajemnice przedsiębiorczości pracując w Spółdzielni Uczniowskiej „Sezamek”.

                    Z gorącym przyjęciem na wielu scenach spotyka się zespół wokalny „Drops” oraz 40 osobowy Szkolny Chór „Muza”, który w krótkim czasie  stał się wspaniałą wizytówką szkoły. Wieści z życia szkoły odnaleźć można w redagowanej przez uczniów gazetce szkolnej „Nasza  Teczka” oraz na stronie internetowej.

                    Szkoła jest organizatorem różnych imprez środowiskowych i konkursów. Cyklicznie odbywają się „Dni Integracji”, Wieczorny Bieg Stammowski oraz Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyznyi Powiatowy Konkurs Matematyczny.

           

          Historia Zespołu Szkół Nr 3 w Kościanie

          wrzesień  2010r.- sierpień 2011r.

                   Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Kościanie przywitali nowy rok szkolny 2010/11 w odmalowanym i upiększonym budynku. W czasie wakacji wymieniono oświetlenie, odmalowano klasy, salę od rytmiki, stołówkę szkolną, wymieniono podłogi, przeprowadzono kapitalny remont sanitariatów w sektorach B2 i F. Szkoła wypiękniała nie tylko od wewnątrz, ale i na zewnątrz. Utworzono zielony teren wokół pomnika Feliksa Stamma, zabezpieczono barierkami chodnik przy ul. Wyzwolenia.

                  W r. szk. 2010/11 w Zespole Szkół Nr 3 było zatrudnionych 64 wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. W skład Grona Pedagogicznego wchodziło 34 nauczycieli dyplomowanych, 18 mianowanych, 5 kontraktowych i 7 stażystów. Nieustannie podnosili oni swe kwalifikacje ubiegając się o awans zawodowy. Umiejętnie wprowadzali nowe formy i metody pracy dydaktycznej i wychowawczej z uczniami.

                   Szkoła Podstawowa mieściła 21 oddziałów, Gimnazjum 10,a oddziałów z dziećmi w wieku przedszkolnym było 2.

                Uczniowie klas III gimnazjum w r. szk. 2010/11 mieli możliwość przyswajania wiedzy z zakresu drugiego języka zachodnioeuropejskiego- języka niemieckiego. Ponadto przeznaczono dla nich dodatkowe godziny zajęć, aby dobrze przygotować ich do egzaminów zewnętrznych. Opracowano indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów niepełnosprawnych w klasach integracyjnych.

                   Rok szkolny 2010/11 był wyjątkowy, ponieważ szkoła obchodziła 25-lecie swego powstania. We wrześniu 2010r. z okazji tego jubileuszu zorganizowano koncert, podczas którego wystąpił szkolny chór „Muza”. Zaprezentowano występy dzieci, odbył się festyn, na który przybyły władze miasta Kościana i przedstawiciele Kuratorium Oświaty, wielu absolwentów szkoły, rodziców, przyjaciół i mieszkańców miasta.

                W listopadzie 2010r. po raz siódmy z kolei miały miejsce Dni Integracji połączone z Paraolimpiadą i Festynem środowiskowym, w czasie których zbierano fundusze dla dzieci niepełnosprawnych.

                 Pomoc najbardziej potrzebującym uczniom niósł także nieustannie wolontariat- „Klub Ośmiu”. W czasie całego roku szkolnego szkoła kontynuowała pomoc finansową dla szkoły misyjnej na Madagaskarze     i wymianę korespondencji z młodzieżą ze szkoły w miejscowości Roskilde w Danii.

                   W Zespole Szkół Nr 3 w r. szk. 2010/11 zrealizowano różnorodne projekty, między innymi: X Biegi Stammowskie, „Chopin 1810-1849”, „Baw się i bądź bezpieczny”- UNICEF, „Przyjaciele Zippiego”, Międzynarodowy Program Promocji Zdrowia dla Dzieci ”Partnership for Children”, „Między nami”, „Lepsza szkoła”, Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, „Cała Polska czyta dzieciom”, Sprzątanie Świata, „Dziewczynka z zapałkami”, „7 kroków”.

                   Najmłodsi uczniowie szkoły (oddziały przedszkolne i klasy I-III) otoczeni troskliwą opieką za strony swych wychowawców mieli okazję do wzięcia udziału w wielu ciekawych konkursach szkolnych, międzyszkolnych i powiatowych, takich jak: Pani Jesień, Najpiękniejsza ozdoba świąteczna, Żyj zdrowo, W krainie fantazji, Dbam o higienę, Moje miasto Kościan, Jesienne liście, Powiatowy konkurs ortograficzny, Powiatowy konkurs czytania ze zrozumieniem, Powiatowy konkurs matematyczny, Powiatowy konkurs recytatorski, Poeci Dzieciom- Wiosna w poezji.

                   Ponadto starsi koledzy i koleżanki z Zespołu Szkół Nr 3 brali udział  w licznych konkursach organizowanych w szkole i powiecie kościańskim: Mistrzostwa w karate, Szkolnym konkursie wiedzy o Wielkopolsce, Powiatowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej, Zuchowej, Żołnierskiej i Turystycznej, Rejonowym konkursie z języka polskiego, Rejonowym konkursie matematyczno-przyrodniczym, XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej- Chodzież 2010, Powiatowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt Gimnazjada 2010 i w Dniu Europejskim.

                   Warto wspomnieć, że uczeń z kl. VIa Iwo Naglik zdobył IV miejsce w Mistrzostwach Świata w karate, które odbyły się w Karpaczu.

                 W lutym 2011r. zespół wokalny Drops” wspaniale działający w placówce zajął I miejsce w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Turystycznej i Harcerskiej. Ponadto uplasował się na II miejscu w Konkursie Piosenki Dzieci i Młodzieży oraz III miejscu w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, który odbył się na początku 2011 roku w Chodzieży.                                                                 

                  Prężnie działający chór szkolny Muza”, w skład którego wchodziło 39 śpiewaków z Zespołu Szkół Nr 3, wystąpił w XX Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej w Śremie- Śremsong 2011. W grudniu 2010r. chór zdobył Złote Pasmo z wyróżnieniem w Wielkopolskim Przeglądzie Chórów Szkolnych pt. „Śpiewamy Kolędy i Pastorałki”.                                                                                                

                W styczniu 2011r. chór „Muza” zdobył I miejsce w Miejsko-Powiatowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej, Zuchowej, Żołnierskiej i Turystycznej w Rawiczu. Swą działalność wokalną zaprezentował w Kościańskim Domu Kultury w okresie Świąt Bożego Narodzenia („Śpiewamy kolędy i pastorałki”) oraz koncertując z młodzieżą podczas Dni Kościana w czerwcu 2011r. . W styczniu 2011r. talent muzyczny uczniów szkoły został  zeprezentowany przez chór „Muza” podczas XXV Kościańskiego Koncertu Noworocznego.                                                                                              

                 W szkole działalność rozwinął Klub Europejski, który poprzez organizowanie spotkań dla uczniów propagował wiedzę o Unii Europejskiej. Oprócz przeprowadzenia w szkole wielu konkursów z wiedzy o Unii Europejskiej zaproszono do współpracy konsultantów z Regionalnego Centrum Integracji Europejskiej w Poznaniu.

                 W czerwcu 2011r. ogromny sukces odnieśli uczniowie klas VI, którzy zdobyli II miejsce w Finale Ogólnopolskim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej Chłopców.

                 Szkoła rozwinęła sale komputerowe podłączając dostęp do Internetu, z którego korzystać mogą zarówno uczniowie jak i nauczyciele, którzy na bieżąco rozszerzają swą ofertę edukacyjną. W szkole działalność swą podjęło Koło komputerowe.

                W bibliotece zainstalowano Multimedialne Centrum Informacji z dostępem do Internetu. Strona internetowa Zespołu Szkół Nr 3 zawierała wszystkie informacje przydatne uczniom, rodzicom, nauczycielom. Była na bieżąco redagowana, a informacje w niej zawarte podane były w formie przystępnej dla każdego. Rodzice mieli możliwość jej współredagowania. O działaniach podejmowanych przez szkołę społeczność mogła także dowiedzieć się z lokalnej prasy i radio.

               Zespół Szkół Nr 3 jest szkołą promującą system wartości respektujący dobro, prawdę, poszanowanie dla drugiego człowieka, traktującą podmiotowo uczniów i rodziców, otwartą na inicjatywy, kreującą mądrych, zdrowych młodych Polaków, którzy są otwarci na świat. Uczniowie uczęszczający do naszej szkoły otrzymują rzetelną edukację umożliwiającą rozwój ich osobowości. Nabywają w niej umiejętności pozwalające sprostać różnorodnym wyzwaniom. W szkole odbywają się zajęcia, które prowadzone są na wysokim poziomie, przez doświadczoną kadrę pedagogiczną.

           

          wrzesień 2011r. - sierpień 2012r.

                   Wraz z nowym rokiem szkolnym 2011/12 naukę w Zespole Szkół Nr 3 rozpoczęło 743 uczniów, w tym 57 dzieci w oddziałach przedszkolnych, 468 w Szkole Podstawowej i 218 w Gimnazjum.

                     Budynek szkolny został wyremontowany. Dokonano odświeżenia sali nr 9 w sektorze E, gdzie wymieniono oświetlenie, meble i pomalowano salę. Korytarze szkolne i posadzki zostały naprawione. W sanitariatach wykonano wyprawki malarskie, a dużą salę gimnastyczną wyposażono w siedziska. W całej szkole dokonano przeglądu drzwi i okien, tak, aby zapewnić uczniom szkoły odpowiednie, bezpieczne warunki nauki i pracy w nowym roku szkolnym.

                   W r. szk. 2011/12 w skład Grona Pedagogicznego wchodziło 35 nauczycieli dyplomowanych, 19 mianowanych, 10 kontraktowych i 8 stażystów.

                    Wysoko wykwalifikowana kadra umiejętnie wprowadzała nowe formy i metody pracy dydaktycznej i wychowawczej z uczniami w ciągu całego roku szkolnego.  

                    Nauczyciele w swojej pracy, wspierając obowiązki rodziców zmierzali i zmierzają do tego, aby tutaj właśnie młody człowiek mógł znaleźć środowisko sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi osobowemu w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym i duchowym. 

                    W szkole podstawowej w roku szkolnym 2011/12 funkcjonowały cztery klasy integracyjne, a w gimnazjum trzy.

                    Zgodnie z rozporządzeniem MEN po raz kolejny uczniowie klas VI szkoły podstawowej i klas III gimnazjum przystąpili w kwietniu 2012r.     do egzaminu, który sprawdzał poziom ich wiedzy na danym etapie edukacyjnym. Były to egzaminy z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języków obcych (j. angielskiego i j. niemieckiego).

                   Życie szkoły to działalność dydaktyczno-wychowawcza nie tylko zamknięta rozkładem lekcji, to także praca licznych kół zainteresowań, to imprezy szkolne i klasowe. W ciągu całego roku szkolnego 2011/12 uczniowie mieli możliwość rozwijania swych zainteresowań i zdolności oraz zdobywania rzetelnej wiedzy poprzez udział w licznych konkursach, między innymi językowych, matematycznych, chemicznych, geograficznego, fizycznego i przyrodniczego.

                   Szkoła zrealizowała wiele budujących i różnorodnych projektów, w tym: „Instytut Młodego Człowieka”, „Lepsza Szkoła”, VIII Dni Integracji, Wieczorny Bieg Stammowski, umuzykalnienie uczniów poprzez comiesięczne koncerty muzyczne, ministerialny projekt „Edukacja prozdrowotna”, „Między nami”, „Przyjaciele Zippiego”, „Danuta Wawiłow na co dzień” i „Kryptonim Wolność”.

                    Uczniowie rozwijali swoje pasje uczestnicząc w wycieczkach organizowanych przez grupę rowerową, brali udział w grach i zabawach świetlicowych, w nauce pływania na pobliskim basenie. 

                    Innym ciekawym aspektem życia szkoły były i są wewnątrzklasowe imprezy okolicznościowe, liczne zabawy, akademie, prace na rzecz szkoły. Każdego roku odbywają się wycieczki szkolne. Szkoła jest nierozerwalnie związana ze środowiskiem, nie tylko z rodzinami swoich aktualnych uczniów, ale z innymi lokalnymi mieszkańcami miasta. Tu przybywają zaproszeni goście, odbywają się wybory do władz samorządowych i państwowych. 

                    Przez cały okres działalności Zespół Szkół Nr 3 ma duże oparcie w Radzie Rodziców, która służy pomocą organizowaniu wielu elementów życia uczniowskiego- dofinansowuje imprezy szkolne, nagradza uczniów wyróżniających się.

                  Misją szkoły jest wykształcenie w swoich wychowankach otwartości na drugiego człowieka, umiejętności odnalezienia swojego miejsca w świecie, wrażliwości na krzywdę ludzką, a także uczciwości i sumienności.    

           

          wrzesień 2012r.- sierpień 2013r.

                   Jak co roku we wrześniu uczniowie pełni energii po wakacyjnym wypoczynku przywitali nowy rok szkolny 2012/13. W 34 oddziałach znajdujących się w szkole naukę podjęło 458 uczniów Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi i 208 uczniów Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi oraz 71 uczniów przedszkola, co daje w sumie liczbę 737 uczniów. W szkole podstawowej funkcjonowały trzy klasy integracyjne i w gimnazjum również trzy.

                  W r. szk. 2012/13 zatrudnionych było w Zespole Szkół Nr 3 66 nauczycieli, w tym 34 dyplomowanych, 17 mianowanych, 15 kontraktowych. Nieustannie podnosili oni swe kwalifikacje biorąc udział        w licznych szkoleniach, tak aby osiągnąć wysoką efektywność w pracy z uczniami.

                  Szkoła realizowała liczne projekty edukacyjne w celu umożliwienia dzieciom optymalnego rozwoju ich osobowości i intelektu. Były to między innymi: Dzień Muzyki, „Żyjmy z Pasją”, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, XIX Bieg Olimpijski, III „Nordic Walking”, „Lepsza Szkoła”- przy współpracy Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, „Instytut Młodego Człowieka”- współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Stypendialnego, „W zdrowym ciele zdrowy duch”,  „Sprzątanie świata”, „Słuszna racja segregacja”, „Cała Polska czyta dzieciom”.                          

                  W listopadzie 2012r. podczas IX Dni Integracji w szkole zorganizowano „Paraolimpiadę” z udziałem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i klas integracyjnych w Kościanie. Dzięki realizacji tego projektu pozyskano fundusze na pomoc dla dzieci niepełnosprawnych z klas integracyjnych. Jak co roku, zorganizowano w tym czasie kawiarenkę, loterię fantową i stoiska z kiermaszami. Dzięki temu szkoła udzieliła w r. szk. 2012/13 wsparcia nie tylko swoim uczniom, ale także najuboższym dzieciom z Madagaskaru.     

                  Wśród programów ogólnopolskich i regionalnych zrealizowanych w Zespole Szkół Nr 3 w roku szkolnym 2012/13 warto wymienić następujące: „Trzymaj formę” – pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Stowarzyszenia „Polskiej Federacji Producentów Żywności”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Przyjaciele Zippiego”, Góra Grosza, Instytut Młodego Człowieka – program realizowany w ramach EFS-u w klasach I-III szkoły podstawowej.

                 W r. szk. 2012/13 dzięki rzetelnej i wytrwałej pracy ze strony nauczycieli, jak i uczniów, uczniowie szkoły osiągnęli bardzo wysoki wynik ze sprawdzianu po klasie VI szkoły podstawowej (część humanistyczna, matematyczna i z języka obcego nowożytnego). Okazał się on najwyższym w mieście i powiecie kościańskim.

                  Szkoła dobrze funkcjonowała i funkcjonuje w środowisku lokalnym, a działania podejmowane przez nauczycieli były i są pozytywnie odbierane zarówno przez rodziców jak i uczniów.

          wrzesień 2013r. - sierpień 2014r.

                   Rok szkolny 2013/14 przywitano w Zespole Szkół Nr 3 w 36 oddziałach, w których naukę podjęło łącznie 768 uczniów. W skład Grona Pedagogicznego wchodziło 33 nauczycieli dyplomowanych, 18 mianowanych, 15 kontraktowych i 2 stażystów. Mając na celu podniesienie jakości pracy szkoły Dyrekcja i Grono Pedagogiczne podjęło działalność innowacyjną w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowania. Kadra Zespołu Szkół Nr 3 w Kościanie nieustannie podnosiła swe kwalifikacje, unowocześniała i wzbogacała warsztat pracy, poszukując nowych rozwiązań, opracowując programy i publikując swoje osiągnięcia w czasopismach edukacyjnych.

                 Główne kierunki rozwoju placówki to przede wszystkim w zakresie podnoszenia jakości kształcenia, stwarzania warunków wspomagających proces harmonijnego rozwoju uczniów, podejmowania działań w celu wzbogacenia i unowocześnienia bazy edukacyjnej, doskonalenia współpracy z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym.

                 W r. szk. 2013/14 położono nacisk na wykorzystanie komputerów, które stały się nieodzownym narzędziem, stosowanym na lekcjach zarówno przez nauczycieli jak i uczniów.

                 We wrześniu 2013r. zgodnie z rozporządzeniem MEN, szkoła przyjęła dzieci sześcioletnie, które rozpoczęły naukę w klasie pierwszej. W tym też miesiącu wszyscy pierwszoklasiści podczas uroczystego pasowania zostali włączeni do grona uczniów Zespołu Szkół Nr 3.

                  W październiku 2013r. w bibliotece przeprowadzono akcję czytania książek podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz i nauczyciele czytali uczniom książki.  

                    W listopadzie 2013r. zrealizowany został szkolny projekt „X Dni Integracji”, w ramach którego zorganizowano spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych, uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej z miasta Kościana i Krzywinia. Odbył się festyn. Imprezę wzbogacił występ uczniów w „Talentshow”, w czasie którego mogli oni zaprezentować swój talent wokalno-muzyczny. Z loterii fantowej pozyskano fundusze na leczenie uczniów klas integracyjnych – dzieci niepełnosprawnych oraz najuboższych mieszkańców czerwonej wyspy – Madagaskaru.

                  W listopadzie 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 uroczyście obchodzili jak co roku Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

                  W grudniu 2013r., w okresie Bożonarodzeniowym uczniowie mieli możliwość spotkania się ze swoimi wychowawcami w klasach i miłego spędzania czasu podczas wspólnego kolędowania.

                  Uczniowie klas I-III zostali wyróżnieni w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza szopka Bożonarodzeniowa” (grudzień 2013r.).

                 W styczniu 2014r. szkolny chór „Muza” otrzymał nagrodę publiczności w koncercie z cyklu „Śpiewamy kolędy i pastorałki”, który miał miejsce w Kościańskim Ośrodku Kultury.

                 W marcu uczniowie klas I-III Zespołu Szkół Nr 3 zostali wyróżnieni w Powiatowym Konkursie Plastycznym pn. „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna”.

                  Chór Muza wystąpił maju 2014r. w Kościańskim Domu Kultury podczas obchodów Dni Godności osoby Niepełnosprawnej.

                  W czerwcu 2014r. we współpracy z Radą Rodziców odbył się XIII Bieg Stammowski. Wzięła w nim udział liczna grupa uczniów naszej szkoły. W tym samym miesiącu chór „Muza” wraz ze szkołą tańca „Poezja”, orkiestrą dętą „Ton” oraz chórem męskim „Arion” wystąpił  podczas XXVIII Dni Kościana. Chór „Muza” dał występ także w KOK w koncercie „Powitanie lata” dla mieszkańców Kościana.

                   Ponadto w r. szk. 2013/14 zrealizowano w Zespole Szkół Nr 3 następujące projekty, imprezy i konkursy: „Dzień Bezpiecznego Internetu”, „Sprzątanie świata”, Dzień dziewczynek, Powiatowy Konkurs pn. „Życie i działalność bł. Edmunda Bojanowskiego”, „Bawmy się ze Św. Patrykiem” (j. angielski), XIII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Klas Pierwszych Gimnazjum, Dzień Ziemi, Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Uczniów klas II Szkoły Podstawowej, Papieskie Anioły Talentów, XI Międzyszkolny Konkurs „Najlepszy z najlepszych”, wernisaż zorganizowany w szkole, II Powiatowy konkurs ortograficzny z języka angielskiego „How do you spell it?”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Lepsza szkoła, „Przyjaciele Zippiego”, „Instytut młodego człowieka”, „Trzymaj formę” – przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym     i Stowarzyszeniu „Polskiej Federacji Producentów Żywności”.

                Pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2013/14 szkoła zdobyła następujące certyfikaty: „Szkoła w ruchu”, „Szkoła odkrywców talentów”. Włączając się do ogólnopolskiego programu Instytutu Inicjatyw Pozarządowych Zespół Szkół Nr 3 otrzymał certyfikat „Szkoła przyjazna dla każdego”.

                  Warto dodać, że szkoła otrzymała też Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dysleksji, który jest efektem wytężonej pracy pedagogicznej wspomagającej pracę uczniów mających trudności w nauce czytania i pisania.    

                    Zespół Szkół Nr 3 w Kościanie to szkoła promująca zdrowy styl życia. W czasie r. szk. 2013/14 odbyły się zarówno w szkole, jak i poza nią liczne działania związane z profilaktyką zdrowia. Były to turnieje, maratony i półmaratony, święta biegania, ogromna liczba mistrzostw szkoły w różnego rodzaju grach zespołowych, nauka pływania, zajęcia w sali gimnastycznej podczas ferii zimowych (w lutym 2014r.).

                    W szkole funkcjonuje gabinet pielęgniarki, która na bieżąco, w trosce o stan zdrowia uczniów wykonuje badania oraz przeprowadza z nimi rozmowy i pogadanki na tematy dotyczące higienicznego stylu życia.

                    Obecny dyrektor, mgr Izabela Korzeniowska, kontynuuje dobre tradycje swoich poprzedników, dbając o rozwój bazy materialnej i dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Od czasu gdy objął placówkę, zmienił się po raz kolejny wizerunek szkoły. Przeprowadzono gruntowny remont i w trosce o bezpieczeństwo dzieci założono monitoring.

          W Zespole Szkół Nr 3 w Kościanie:

          -Rodzice są partnerami w podejmowanych przez szkołę działaniach.

          -Opieka i profilaktyka wspomaga ucznia w jego rozwoju.

          -Szkoła aktywnie współpracuje ze środowiskiem.

                  W ciągu prawie trzydziestu lat działalności Zespół Szkół Nr 3  w Kościanie wypracował własne tradycje,zwyczaje i ceremoniały. Czas upływał pod znakiem uroczystości urządzanych z okazji ważnych rocznic państwowych i szkolnych. Dzieci i młodzież nadal uczestniczą  w poznawaniu historii miasta, regionu i Ojczyzny (rocznice wybuchu II wojny światowej,  11XI,     3 V). Młodzież naszej szkoły nieustannie bierze udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych, osiągając dobre wyniki oraz wyróżnienia i nagrody  na szczeblach miejskim, powiatowym i ogólnopolskim.

                   Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w akcjach charytatywnych, takich jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Góra Grosza. Wielkim powodzeniem cieszą się również festyny podczas Dni Integracji czy Dnia Dziecka.

                  Częste odwiedziny absolwentów są najlepszym dowodem, że prawie 30-letnia szkoła to miejsce, gdzie chętnie wracają i zawsze są mile widziani.

           

          wrzesień 2014r.- sierpień 2015r

           

                   W roku szkolnym 2014/15 w Zespole Szkół Nr 3 w Kościanie kadra pedagogiczna liczyła 66 nauczycieli. Nieustannie podnosili oni swe kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach i podejmując studia podyplomowe.

          Naukę w Zespole Szkół Nr 3 we wrześniu 2014r. rozpoczęło 76 dzieci z oddziałów „0”, 505 uczniów w Szkole Podstawowej i 226 w Gimnazjum, co daje w sumie liczbę 807 uczniów. Uczęszczali oni na zajęcia edukacyjne w 26 oddziałach Szkoły Podstawowej i 10 oddziałach Gimnazjum, w tym w 4 oddziałach integracyjnych.

          Kościańska „Trójka” brała udział w licznych projektach edukacyjnych takich jak: „Lepsza szkoła”, „Przyjaciele Zippiego”, projekt XI Dni Integracji, „Między nami”, Bieg Stammowski, liczne koncerty muzyczne zarówno dla uczniów szkoły podstawowej jaki i gimnazjum, „Trzymaj formę” (Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Stowarzyszenia Polskiej Federacji Producentów Żywności), Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Góra Grosza.

          W ciągu całego roku szkolnego uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej mieli możliwość darmowego korzystania z nauki pływania na basenie znajdującym się przy budynku szkolnym. Dla uczniów z klas integracyjnych zorganizowano dodatkowe zajęcia w zakresie masażu leczniczego, terapii pedagogicznej, logopedii, socjoterapii i surdoterapii.

          W celu podniesienia poziomu wyników sprawdzianu po klasie VI, uczniowie tychże klas w r. szk. 2014/15 uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z języka polskiego i matematyki, a uczniowie klas III Gimnazjum w zajęciach z geografii, biologii, chemii i fizyki.

          W trosce o wszechstronny rozwój dzieci uczęszczających do „Trójki” zapewniono im dodatkowe zajęcia edukacyjne w kołach zainteresowań. I tak dla klas I-III SP były to: Koło zabaw i gier ruchowych, Koło zainteresowań języka angielskiego, Koło polonistyczne, Koło artystyczne, Koło twórczego myślenia, Koło matematyczne, Koło przyrodnicze oraz gier i zabaw dydaktycznych. Starszym uczniom naszej szkoły zapewniono zajęcia: Koło zainteresowań z języka polskiego i matematyki, Języka angielskiego i niemieckiego, Koło zainteresowań z chemii, historii, przyrody, biologii, fizyki, Rozwijania zainteresowań czytelniczych, Koło plastyczne, Chóru, Zespołu wokalnego i instrumentalnego, a także zajęcia sportowe.

          Ponadto uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 mieli możliwość rozwijania swoich pasji uczestnicząc w wycieczkach organizowanych przez grupę rowerową. Brali udział w pracach Samorządu Uczniowskiego i rozwijali swoje zainteresowania biorąc udział w grach i zabawach świetlicowych.

          Dzięki zaangażowaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli w r. szk. 2014/15 odnieśliśmy wiele sukcesów w różnorodnych dziedzinach. I tak, do konkursów rejonowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty zakwalifikowali się z Gimnazjum: Piotr Michałowski (Wiedza obywatelska i ekonomiczna, biologia, chemia), Filip Orzałkiewicz i Jędrzej Smok (geografia), Jędrzej Smok (matematyka) i Łukasz Matyaszczyk (fizyka). Uczniowie ze Szkoły Podstawowej, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego w konkursach wiedzy przedmiotowej to: Wiktor Kociemba, Daria Matyjasik, Aleksander Dobroń, Adam Korbik, Jagienka Szatkowska (matematyka) i Gabriela Bardyan, Adrianna Nowak, Marta Gałka, (język polski). Warto wspomnieć, że do etapu wojewódzkiego konkursów organizowanych przez KO Poznań zakwalifikowali się: Łukasz Matyaszczyk (fizyka) z Gimnazjum, który uzyskał tytuł laureata oraz Gabriela Bardyan i Marta Gałka (język polski) ze Szkoły Podstawowej.       

          W grudniu 2014r. uczniowie najmłodszych klas Zespołu Szkół Nr 3 w Kościanie zostali wyróżnieni w Powiatowym Konkursie Plastycznym o nazwie „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”.

          Szkoła została laureatem projektu edukacyjnego „Szkoła przyjazna dla każdego”.

          Prężnie działający w Zespole Szkół Nr 3 chór szkolny MUZA, prezentował się podczas koncertu chórów na kościańskim rynku we wrześniu 2014r. oraz w widowisku w Kościańskim Ośrodku Kultury w reżyserii p. J. Dodota pt. „Kościan. Pokażę Ci miasto piękne”, w październiku 2014r. . Chór wystąpił również w czasie koncertu jubileuszowego męskiego chóru Arion świętującego 90-lecie istnienia. Było to w listopadzie 2014r. .

          W kwietniu 2015r. szkolny chór Muza wystąpił podczas koncertu poświęconego pamięci Świętego Jana Pawła II, w 10 rocznicę Jego śmierci. W tym samym miesiącu dał koncert w Kościanie z warszawską Królewską Orkiestrą Symfoniczną.

          Działające w szkole zespoły wokalne „Lejdis” i „Projekt” mogliśmy podziwiać w październiku 2014r. w Lesznie podczas IX Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej oraz w grudniu 2014r. w czasie szkolnego koncertu kolęd i pastorałek dla pracowników szkoły. W styczniu 2015r. zespoły te zaprezentowały się podczas występów artystycznych w KOK z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w czerwcu 2015r. podczas gali rozdania FELIKSÓW ROKU 2015 i prezentacji artystycznych szkół w ramach obchodów XXIX Dni Kościana.  

          Zespół Szkół Nr 3 gościł w październiku 2014r. przedstawicieli władz miejskich oraz ludzi kultury podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Czytali oni uczniom klas podstawowych fragmenty wybranych, interesujących książek. Przeprowadzono również ogólnopolską akcję pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom”.  

          W ramach XI Dni Integracji zorganizowano w naszej szkole spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej, uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz podopiecznymi OPS z Kościana, Paraolimpiadę, Talentshow, kawiarenki, stoiska z różnorodnymi rzeczami oraz loterię fantową. Pieniądze zebrane z loterii fantowej przeznaczono na pomoc najbardziej potrzebującym uczniom szkoły.

          Przed szkołą stoją nowe wyzwania zarówno cywilizacyjne jak i edukacyjne. Mamy nadzieję, że wszyscy temu podołamy – nauczyciele, uczniowie, rodzice i władze miasta.

          wrzesień 2015r. -czerwiec 2016r.

          W r. szk. 2015/16 w Zespole Szkół Nr 3 było zatrudnionych 64 wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. W skład Grona Pedagogicznego wchodziło 34 nauczycieli dyplomowanych, 18 mianowanych, 5 kontraktowych i 7 stażystów. Nieustannie podnosili oni swe kwalifikacje ubiegając się o awans zawodowy. Umiejętnie wprowadzali nowe formy i metody pracy dydaktycznej i wychowawczej z uczniami.

          Szkoła Podstawowa mieściła 22 oddziały, Gimnazjum- 9, oddziałów integracyjnych było 4, a oddziałów z dziećmi w wieku przedszkolnym- 3.

          Efektem ogromnego zaangażowania uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej Zespołu Szkół Nr 3 w Kościanie, były ich osiągnięcia w następujących konkursach: Powiatowym Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”, w którym I m. zdobył Franciszek Stężycki z kl. 1b (wych. p. K. Misiurna) i III m. Gabriela Tomowiak z kl. 3 d (wych. p. L. Murcha), a także w Miejskim Konkursie Rysunkowym „Krew ratuje życie”, gdzie III m. przypadło Amelii Pika z kl. 3c (wych. p. M. Napierała). Warto zaznaczyć, w r. szk. 2015/16 uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 zdobyli szczególne wyróżnienia i osiągnięcia w następujących dyscyplinach sportowych: I m. w sprawności w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Borne Sulinowo, II m. w walce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Borne Sulinowo, III m. w sztafetowych biegach przełajowych Mistrzostwa powiatu Kościańskiego , II m. w Turnieju Piłki Ręcznej we Wrocławiu uczeń Filip Tomyślak z kl. 5a, III m. w Basket Cup w Sieradzu zdobyli uczniowie z kl. 5b: Mateusz Ciszewski, Dominik Mejza i Cezary Pukacki, IV m. w Turnieju Wojewódzkim na cześć Dnia Integracji, III m. Basket Cup w Sieradzu , III m. w Turnieju Koszykówki Dzieci w Rydzynie, II m. w Gwiazdkowym Turnieju Koszykówki w Poznaniu 2015r. przypadło uczniom kl. 5C: Hubertowi Kaźmierczakowi, Bartoszowi Kręglewskiemu, Nikodemowi Klupieć i Cezaremu Wojciechowskiemu.

          Uczeń Kacper Staśkiewicz z kl. 5c zajął IV m. w finale Wielkopolsko-Lubuskiej Ligi Piłkarskiej.

          Uczennica Oliwia Szenknecht z kl. 5c zdobyła: III m. Mistrzostw Powiatu Kościańskiego Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych, III m. w Piłce Ręcznej Dziewcząt Mistrzostwach Miasta Kościana, I m. w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Mistrzostwach Miasta Kościana Szkół Podstawowych.

          II m. w Mistrzostwach Miasta Kościana Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Chłopców (rok 2016) przypadło uczniom: Marcinowi Jankowiakowi i Nikodemowi Witkowskiemu z kl. 5d.

          Julia Olbińska z kl. 5d osiągnęła następujące wyniki: I m. w kat. K9 w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Taekwondo Olimpijskie w Borne Sulinowo, II m. w Wielkim Finale Ligi Taekwondo o Puchar Burmistrza Miasta Śrem oraz III m. w Mistrzostwach Miasta Kościana w Piłce Ręcznej Dziewcząt.

          Klaudia Matyśkiewicz z kl. 5d zdobyła złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego Szkół Podstawowych w pływaniu (rok 2015). 

          Uczniowie klas szóstych godnie reprezentujący Zespół Szkół Nr 3 w Kościanie zdobywali w r. szk. 2015/16 następujące wysokie osiągnięcia sportowe: Kacper Młynkowiak z kl. 6d zdobył srebro w Wielkopolskich Mikołajkowych Mistrzostwach Taekwondo, Aleksandra Stachowska i Aleksandra Nowak z kl. 6c I m. w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego Szkół Podstawowych w Pływaniu, Aleksandra Nowak, Klaudia Piskorz i Joanna Banaszak z kl. 6c zdobyły III m. w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

          W r. szk. 2015/16 uczniowie gimnazjum także osiągali wspaniałe wyniki w różnych dyscyplinach sportowych. I tak, w listopadzie 2015r. uczennice z kl. 1: Gabriela Bardyan, Natalia Bednarek, Anna Grześkowiak, Julia Królik i Maria Majewska zdobyły złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego „Gimnazjada” w pływaniu. W październiku 2015r. Alicja Szłapka z kl. 1 zajęła II m. w Mistrzostwach Miasta Kościana w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Uczeń kl. 1 gimnazjum Wiktor Witkowski zdobył złoty medal w klasyfikacji zespołowej w Zawodach Powiatowych „Szkolnej Ligi Strzeleckiej”. Adrianna Nowak i Vanessa Smoczyk z kl. 1 zajęły II m. w Mistrzostwach Miasta Kościana w Sztafetowych Biegach Przełajowych, które odbyły się w naszym mieście w październiku 2015r. .

          Julia Dominiczak z 2 klasy gimnazjum zdobyła III m. w Wojewódzkim Konkursie o Ignysiowy Laur w kategorii skrzypiec podwiązanych.. Karina Dudziak z kl. 2 została wyróżniona w Konkursie o Laur Szkoły Muzycznej. Adrianna Wojciechowska zajęła: I m. w Kręglarskim Turnieju Niepodległości o Puchar Starosty w kategorii kobiet amatorek w Śremie, I m. w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego „Gimnazjada” w pływaniu, III m. i czwartym indywidualnym turnieju w kręglarstwie klasycznym o Puchar Starosty Powiatu Kościańskiego w kategorii młodzików w Gostyniu i III m. w VII indywidualnym turnieju w kręglarstwie klasycznym o Puchar burmistrza Miasta Kościana w kategorii młodzików w Gostyniu. Julia Stężycka z kl. 2 gimnazjum zdobyła I m. w Debatach Oxfordzkich w ramach projektu „Liga Sprawiedliwych” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Gabriela Staśkiewicz z kl. 2 gimnazjum zajęła III m. w Powiatowych Zawodach w tenisie stołowym oraz II m. w Międzyszkolnej Sztafecie Dziewcząt. Julia Wojdowska z kl. 2- VI m. w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego w Lesznie. Natalia Ścigacz zdobyła złoto w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego „Gimnazjada” w pływaniu. Uczeń 2 klasy gimnazjum Adrian Frąckowiak zdobył III m. w Mistrzostwach Polski w Karate WKF w Pleszewie 2015r., II m. w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego Gimnazjów w Sztafetowych Biegach Przełajowych chłopców i V m. w Ogólnopolskim turnieju w piłce ręcznej Świdnica Cup 2015. Mikołaj Szulc z kl. 2 wywalczył I m. w Debatach Oxfordzkich w ramach projektu „Liga Sprawiedliwych” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

          Uczeń Karol Piechura z kl. 3 gimnazjum został laureatem rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, a Jędrzej Smok z kl. 3- laureatem etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Julia Frąckowiak została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Lipa” 2015. W debatach Oxfordzkich w ramach projektu „Liga Sprawiedliwych” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych I m. zajęły uczennice klasy trzeciej gimnazjum- Aleksandra Ruszkowska i Karolina Marchewka. II m. w Powiatowych Biegach Sztafetowych z Racocie wywalczyli: Adam Babiaczyk, Eryk Szymański, Marcin Szkodziński, Jakub Olejnik, Tomasz Olejnik i Paweł Dyszkiewicz. I m. w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego w sztafetach Pływackich zdobyli: Tomasz Olejnik, Dawid Sankowski, Mikołaj Matysiak, Jakub Olejnik oraz Eryk Szymański.

          Wolontariat 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tworzyli uczniowi klas trzecich gimnazjum: Julia Frąckowiak, Natalia Szymkowiak, Kinga Pieścikowska i Karol Piechura.               

          Uczniowie klas gimnazjalnych w r. szk. 2015/16 mieli możliwość przyswajania wiedzy z zakresu drugiego języka zachodnioeuropejskiego- języka niemieckiego i języka francuskiego. Ponadto przeznaczono dla nich dodatkowe godziny zajęć, aby dobrze przygotować ich do egzaminów zewnętrznych. Opracowano indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów niepełnosprawnych w klasach integracyjnych.

          W listopadzie 2015r. po raz dwunasty z kolei miały miejsce Dni Integracji połączone z Paraolimpiadą i Festynem środowiskowym, w czasie których zbierano fundusze dla dzieci niepełnosprawnych. Zebrano rekordową kwotę pieniędzy, które, jak co roku, przekazano najbardziej potrzebujących uczniom naszej szkoły.

          Pomoc najbardziej potrzebującym uczniom niósł także nieustannie wolontariat- „Klub Ośmiu”. W czasie całego roku szkolnego szkoła kontynuowała pomoc finansową dla szkoły misyjnej na Madagaskarze     i wymianę korespondencji z młodzieżą ze szkoły w miejscowości Roskilde w Danii.

          W Zespole Szkół Nr 3 w r. szk. 2015/16 zrealizowano różnorodne projekty, między innymi: XVI Biegi Stammowskie, „Chopin 1810-1849”, „Baw się i bądź bezpieczny”- UNICEF, „Przyjaciele Zippiego”, Międzynarodowy Program Promocji Zdrowia dla Dzieci ”Partnership for Children”, „Między nami”, „Lepsza szkoła”, Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, „Cała Polska czyta dzieciom”, Sprzątanie Świata, „Dziewczynka z zapałkami”, „7 kroków”.

          Najmłodsi uczniowie szkoły (oddziały przedszkolne i klasy I-III) otoczeni troskliwą opieką za strony swych wychowawców mieli okazję do wzięcia udziału w wielu ciekawych konkursach szkolnych, międzyszkolnych i powiatowych, takich jak: Pani Jesień, Najpiękniejsza ozdoba świąteczna, Żyj zdrowo, W krainie fantazji, Dbam o higienę, Moje miasto Kościan, Jesienne liście, Powiatowy konkurs ortograficzny, Powiatowy konkurs czytania ze zrozumieniem, Powiatowy konkurs matematyczny, Powiatowy konkurs recytatorski, Poeci Dzieciom- Wiosna w poezji.

          Rok szkolny 2015/16 należał do bardzo udanych w naszej szkole. Liczne sukcesy uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Kościanie świadczą nie tylko o ich pracowitości oraz ogromnym zaangażowaniu w sprawy szkoły, ale także o tym, że zdobywanie wiedzy nie musi być nieciekawym obowiązkiem, ale jest radosną drogą odkrywania świata nauki. Nauki, która kształtuje umysł, charakter i osobowość młodego człowieka.  

          Historia szkoły wrzesień 2016- sierpień 2017r.

           

          W Zespole Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie w r. szk. 2016/17 zatrudnionych było 78 nauczycieli, w tym 5 stażystów, 17 kontraktowych, 17 mianowanych i 39 dyplomowanych. Nieustannie podnosili oni swe kwalifikacje biorąc udział w różnorodnych kursach, szkoleniach, konferencjach metodycznych oraz studiach podyplomowych.

           

          Do szkoły uczęszczało 806 uczniów. Były 4 oddziały zerówek mieszczących 87 dzieci, 6 poziomów klas w szkole podstawowej, do których uczęszczało w sumie 505 uczniów i 3 poziomy klas w gimnazjum, które mieściły 214 uczniów. W związku z reformą szkolnictwa wdrażaną przez MEN, która miały nastąpić w kolejnych latach, klasy pierwsze gimnazjum formowane były w r. szk. 2016/17 po raz ostatni.

          Wszyscy uczniowie mieli możliwość korzystania z dodatkowych zajęć prowadzonych na terenie placówki, których celem było rozwijanie talentów. Prowadzono dodatkowe zajęcia z języka polskiego, języków obcych: angielskiego i niemieckiego, biologii, geografii, rozwijające zainteresowania czytelnicze, plastyki i zajęć wychowania fizycznego. Dzieciom najmłodszych klas I-III zapewniono następujące koła zainteresowań: gier i zabaw dydaktycznych, czytelnicze, czytelniczo-plastyczne, zainteresowań języka angielskiego, ogólnorozwojowe oraz twórczego myślenia.

          Jak co roku w szkole odbyło się Pasowanie dzieci na „Zerówkowicza” oraz Pasowanie na pierwszoklasistę i uroczystość Przyjęcia uczniów do grona pierwszych klas gimnazjum.

          Wzorem poprzedniego roku szkolnego, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi otrzymali darmowe ćwiczenia i korzystali z podręczników do różnych przedmiotów szkolnych, których użyczyła im biblioteka szkolna.

          Szkoła zrealizowała liczne projekty edukacyjne, takie jak Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016, Dzień Muzyki, Cała Polska Czyta Dzieciom, Wieczór z Harry Potterem. Organizowano imprezy i konkursy: Mikołajki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kota, Spotkanie z policjantem – Dzień Bezpiecznego Internetu, IV Powiatowy Konkurs Historyczno-Religijny, Pasowanie Uczniów Klas I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, V Powiatowy Konkurs „How do you spell it?”, „Najlepszy z najlepszych”, III Powiatowy Konkurs Czytelniczy, VI Konkurs Recytatorski dla Uczniów Klas Drugich Szkoły Podstawowej,  „Poezja księdza Jana Twardowskiego w oczach dziecka”, XVI Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Klas Pierwszych Gimnazjum, udział w uroczystościach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szkole odbyły się kolejny raz Biegi Stammowskie oraz bal absolwentów gimnazjum i projekt „Trzymaj formę” – Głównego Inspektora Sanitarnego, Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”,  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Lepsza szkoła – GWO, „Między nami kobietkami”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie proszę”, „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”, „Moje dziecko idzie do szkoły”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, Profilaktyka HIV/AIDS i Debaty Oksfordzkie. Uczniowie ZS Nr 3 w Kościanie zdobywali liczne osiągnięcia w wielu konkursach. Warto również zaznaczyć działalność chóru MUZA, który w roku szkolnym 2016/17 brał udział w spektaklu z okazji promocji książki M. Morawskiego w KOK (wrzesień 2016r.), w części artystycznej apeli z ok. Święta Niepodległości, w prezentacjach artystycznych uczniów podczas XIII Dni Integracji, w koncercie kolęd i pastorałek dla pracowników szkoły wraz z zespołem instrumentalnym, w koncercie charytatywnym w KOK – „Gramy dla Janka” (grudzień 2016r.), w prezentacjach artystycznych podczas WOŚP – zespół wokalny (styczeń 2017r.), w Koncercie Charytatywnym w KOK w Światowym Dniu wiedzy na temat autyzmu, w prezentacjach artystycznych szkół podczas obchodów XXXI Dni Kościana w czerwcu 2017r. . W VI Wielkopolskim Przeglądzie Chórów Szkolnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu dnia 10. 06. 2017r. jury przyznało chórowi Muza Srebrny Dyplom. Podczas II Wielkopolskiego Konkursu Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w lutym 2017r.  jury przyznało SREBRNE DYPLOMY dla: Nadii Frąckowiak z kl. 5 b, Szymona Kowaluka z kl. 5 b, Kingi Gidaszewskiej z kl. 6 a i Pauli Berger z kl.  I gimnazjum a.       

          Rok szkolny 2016/17 należał pod względem nauczania do udanych, o czym świadczą liczne sukcesy naszych uczniów.      

                                                              

          Historia szkoły wrzesień 2017-2018

          Rok szkolny 2017-2018 pierwszego września powitało 825 uczniów, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

          Kadra pedagogiczna systematycznie podwyższała swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych kursach i szkoleniach.

          W ciągu całego roku szkolnego realizowano liczne projekty, takie jak: koncerty muzyczne, XIV Dni Integracji, „Skarby jesieni”, „ Inwestycja w przyszłość kościańskich uczniów”. Wdrożono programy „Lepsza szkoła”, „Szklanka mleka”,”Owoce w szkole”.

           Rozwijano umiejętności uczniów w dziedzinach sportowych, odbywały się zajęcia z nauki pływania w klasach I-II, jak również prowadzono gimnastykę korekcyjną.

          Dla uczniów klas integracyjnych przygotowywano zajęcia związane z masażem leczniczym,  terapię pedagogiczną, socjoterapię, surdoterapię, a także zapewniono kontynuowanie zajęć logopedycznych.

          W roku szkolnym 2017/2018 dzieci miały możliwości rozwijania swoich umiejętności  poprzez uczestnictwo w licznych kołach zainteresowań. W szkole prężnie działały koła: przyrodnicze „Badacz świata”, fizyczno- astronomiczne „Sięgaj gwiazd”, chemiczne „Eksperymentatorzy”, plastyczne, wokalne, sportowe. Odbywały się liczne zajęcia świetlicowe i biblioteczne.

          Uczniowie pracowali nie tylko przyswajając wiedzę, lecz również angażując się w życie społeczne szkoły, aktywnie uczestnicząc w Samorządzie Uczniowskim.

          Cały rok szkolny obfitował w szczególne wydarzenia, do których można zaliczyć pasowanie na zerówkowicza, pasowanie klas pierwszych, apele z okazji Święta Niepodległości, egzaminy próbne, Dzień Babci i Dziadka, V Powiatowy Konkurs Historyczno- Religijny, pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, V Powiatowy Konkurs „How do you spell it?”, IV Powiatowy Konkurs Czytelniczy. Uczniowie obchodzili Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Nie brakowało również okazji do dobrej zabawy, dzieciom organizowano dyskoteki szkolne, brały udział w pokazach talentów, Mikołajkach, spotkaniu wigilijnym, balu absolwentów, Dniu Kobiet, Dniu Chłopca. Uczestniczono także w XXXII obchodach Dni Kościana, na które uczniowie przygotowali liczne prezentacje związane z miastem.

          Szkoła kształtuje postawy patriotyczne, a także wspiera uczniów w pozytywnym odbiorze drugiego człowieka i szacunku do niego, czego wyrazem może być wspaniale obchodzony Dzień Życzliwości. Nie zabrakło również ubogacania ich w zasoby kultury muzycznej i sportowej.

          Nie mogło zabraknąć również aspektu związanego z bezpieczeństwem, czego dowodem jest spotkanie z policjantem, na którym szeroko omawiano kwestię odpowiedniego korzystania z internetu.

          Propagowano zdrowy tryb życia i poszanowanie natury, w związku z czym w szkole były realizowane programy „Bądźmy zdrowi- wiemy, więc działamy”, „Czyste powietrze wokół nas”,

          „Profilaktyka HIV/AIDS”, czy też „Światowy dzień higieny jamy ustnej”.

          Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w licznych konkursach i wielu z nich zostało ich laureatami. W konkursie historycznym ogromną wiedzą wykazał się Hubert Baranowski, a w dziedzinie fizyki wyróżnił się Wiktor Kociemba.

          W Powiatowym Konkursie Plastycznym „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa” II miejsce zajęła Oliwia Sikora z klasy I a. W Zawodach Ziemi Kościańskiej w Pływaniu Dzieci i Młodzieży I miejsce zajął Wojciech Szłapka. Powiatowy konkurs plastyczny „Plakat- elementarne zasady bezpieczeństwa” zakończył się zdobyciem I miejsca przez Gabrielę Żak. Finalistką XII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Antyku zastała Aleksandra Nędza. Weronika Dudziak to utalentowana zdobywczyni wielu wyróżnień w konkursach plastycznych – w powiatowym „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”, w miejskim konkursie plastycznym z okazji XVII Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Wiktoria Kuciak zdobyła I miejsce I miejsce w Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization Electricboogie, a także I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Tańca Tancbuda Challenge w Zielonej Górze. Uczniowie zdobyli też szereg wyróżnień. Specjalne podziękowania należą się również dla chóru Muza, który brał udział w przygotowywaniu wielu uroczystości, na przykład podczas Dni Integracji, WOŚP, Święcie Niepodległości, koncertach charytatywnych, apelach. Chór Muza I Słowiki oraz solistka Kinga Gidaszewska wzięli udział w XXII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej w Świętnie, w którym nagrody- Muza- Karolet wyróżnienie, a Słowiki- Złoty Karolek- I miejsce.

          Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej wyłoniono zastępców pani dyrektor, którymi zostały pani Joanna Klupsch i pani Dorota Żak- Gabryelska.

          Rok szkolny należał do udanych, a dzieci i młodzież, swoimi osiągnięciami potwierdzili wysoki poziom nauczania w szkole i wsparcie w rozwoju talentów.

           

          Historia szkoły wrzesień 2018-2019

          Rok szkolny 2018/2019 został przywitany przez 851 uczniów, grono pedagogiczne i pozostałych pracowników.

          W szkole funkcjonuje sześć klas integracyjnych. Organizowano dla nich zajęcia z terapii pedagogicznej, logopedyczne, surdoterapeutyczne.

          Przedstawiciele grona pedagogicznego brali aktywny udział w szkoleniach i kursach, dzięki którym podnosili swoje umiejętności i kwalifikacje.

          Wychowawcy i nauczyciele wszystkich klas kształtowali w dzieciach poczucie i zrozumienie norm społecznych, moralnych i patriotycznych, dawali im możliwość brania udziału w apelach, uroczystościach szkolnych i miejskich.

          Przeprowadzano ankiety, na podstawie których można wywnioskować, że uczniowie czują się równo traktowani przez nauczycieli i kolegów. Rodzice zadeklarowali, że nauczyciele wspierają ich w procesie wychowawczym, w trudnych sytuacjach, jak również potrafią zachęcić i zaangażować uczniów w różne wydarzenia związane z życiem klasy i szkoły.

          Na terenie szkoły dzieci mają poczucie bezpieczeństwa w obszarze agresji elektronicznej, gdyż wydarzenia związane z cyberprzestrzenią zdarzają się sporadycznie.

          Szkoła zadbała o wyposażenie, dokupując nowe laptopy, pomoce dydaktyczne i monitory interaktywne.

          Przez cały rok szkolny realizowano różnego typu programy i projekty. Były to między innymi zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w ramach „ Inwestycji w przyszłość kościańskich uczniów klas I- VIII”, zajęcia „Nauka pływania dla uczniów klas I i II SP”, programy „Lepsza Szkoła”, „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”, projekty „XV Dni Integracji”, „Uczniowie dla Niepodległej”, koncerty muzyczne, programy- „Biegnij pozdrowie- program antynikotynowy, „Bądźmy zdrowi- wiemy, więc działamy”, „Czyste powietrze wokół nas”, czy „Profilaktyka HIV/AIDS”.

          Uczniowie chętnie uczestniczyli w kołach zainteresowań: muzycznym, przyrodniczym, teatralnym,czytelniczym, literackim, sportowym, informatycznym. Swoje zdolności analityczne i strategiczne mieli okazję kształtować na zajęciach szachowych.

          Uczniowie chętnie brali udział w ciekawych konkursach, na których mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Radzili sobie bardzo dobrze, o czym może świadczyć fakt, że wielu zdobyło zaszczytne miejsca i wyróżnienia.

          Należy w tym miejscu wyróżnić Wiktora Grosy, który w dziedzinie matematyki zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursów organizowanych przez KO Poznań.

          III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „1939-1945 – wojenne losy Polski i Polaków” zajął Alan  Michalewicz. Nagrodę Burmistrza Miasta Kościana za osiągnięcia sportowe otrzymali: Filip Tomyślak i Julia Olbińska.

          Wynik bardzo dobry w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym uzyskał: Piotr Tomasz Nowaczyk , a wyróżnienie otrzymali : Elżbieta Jaśkiewicz, Mikołaj Dej , Bartosz Matuszewski, Emil Marek Sobiech.

          Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastyczno-fotograficznym pn. „Stok nie jest dla bałwanów”  otrzymała Adrianna Nędza.

          Finalistką XIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Antyku  2019  została Aleksandra Nędza.

          II miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy VII-VIII, gimnazja w konkursie Wojewódzkim „Bądź Eko, działaj Eko” – Jakub Hertmanowski

          Przez cały rok szkolny prężnie działał Samorząd Uczniowski, który uczestniczył w wielu organizowanych uroczystościach.

          Spośród ciekawych wydarzeń, jakie miały miejsce w szkole można wymienić pasowanie na zerówkowicza, pasowanie klas I SP, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2018, Dzień Muzyki, VI Powiatowy Konkurs Historyczno-Religijny pt. „Urszula Ledóchowska – matka polskiej niepodległości”, VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Języka Angielskiego "How do youspellit?" Apel - 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Klas VII, III Turniej piłki ręcznej dziewcząt o Puchar Dyrektora SP.

          Nie zabrakło też dyskotek,  obchodów świąt okolicznościowych, balu absolwentów, a także obchodzenia, jak co roku, bardzo ważnego święta- Dnia Życzliwości. Odbyła się również Paraolimpiada.

          W ramach projektu edukacyjnego „Uczniowie dla Niepodległej” z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano apele pod hasłem „Mamy powody do radości, bo zbliża się 100 lat niepodległości”. W klasach wykonywano kotyliony oraz sześciometrowe flagi z krepy. W ramach święta brano udział w quizach historycznych, konkursie recytatorskim o Niepodległej. Posadzono „Drzewko niepodległości”, a na grobach powstańców zapalono symboliczne znicze.

          Na specjalnie postawionej tablicy każda klasa powiesiła życzenia dla Polski.

          Szkoła stara się uczulić uczniów na kwestie ekologiczne. Corocznie obchodzony jest Dzień Ziemi.

          Podsumowując- rok szkolny przebiegł pomyślnie. Uczniowie odnosili znaczące sukcesy w konkursach i na olimpiadach, a, co również należy zaznaczyć, wielu ustanowiło nowe, osobiste rekordy w życiu.

           

          Historia szkoły wrzesień 2019-2020

          We wrześniu nowego roku szkolnego 2019/20 do Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi uczęszczało 772 uczniów wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych. Kadra nauczycielska liczyła 76 nauczycieli, którzy systematycznie podnosili swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych szkoleniach i kursach doskonalących.

                      Uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach rozwijających ich zdolności, takich jak: język angielski, zajęcia logopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia pozalekcyjne, wycieczki zamiejscowe i pozamiejscowe zorganizowane dla grup oraz imprezy organizowane przez grupy.

                      Szkoła realizowała program pn. ,,Lepsza Szkoła", zajęcia z pomocy psychologiczno

          – pedagogicznej realizowane w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość kościańskich uczniów kl. I – VIII”, projekt XVI Dni Integracji, zajęcia „Nauki pływania dla uczniów kl. 1 i 2”, zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas 1-3 SP, a także program „Owoce i warzywa w szkole”. Dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy nie uczęszczali do klas integracyjnych zorganizowane zostały zajęcia rewalidacyjne i terapii pedagogicznej. Uczniowie, którzy osiągnęli szczególne wyniki w nauce to: Emil Marek Sobiech z klasy VIII – otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta Kościana za osiągnięcia naukowe, Zuzanna Kuciak zajęła drugie miejsce w kategorii „Hip Hop Solo 11-12”, drugie miejsce w kategorii „Electric Boogie Solo”, drugie miejsce w Turnieju Tańca Online, drugie miejsce w „Popping” do lat 12. Wiktoria Kuciak zajęła 1 miejsce na Festiwalu Tańca Solistów i Formacji Tanecznych „Move Your Emotions”, 3 miejsce w Mistrzostwach Polski kat. 12 – 15 lat, 1 miejsce w Ogólnopolskich Zawodach „Na kwadracie”, 1 miejsce w I Ogólnopolskim Turnieju Tańca online „Hip Hop”, 2 miejsce w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca online Electric Boogie, 1 miejsce w Ogólnoświatowych Zawodach „XD Festiwal Hip Hop”. Nikola Gapik z klasy VI c zajęła 1 miejsce GRAND PRIX w grupie wiekowej Children „Hip Hop Solos Female Open Class”, 1 miejsce w grupie wiekowej Children w kategorii „Popping Solo Open NIEZRZESZONA KOŚCIAN”, 2 miejsce w grupie wiekowej „Juniors Electric Boogie – Popping Solo Open Class”. Została laureatką Stypendium Burmistrza Miasta Kościana za osiągnięcia Sportowe w Tańcu Nowoczesnym. Wynik bardzo dobry w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym uzyskał Bartosz Matuszewski z klasy VII, a wyróżnienie otrzymali: Piotr Nowaczyk z klasy V a, Paulina Soluch z klasy V b, Mikołaj Dej z klasy V b, Magdalena Stężycka z klasy VI c, Filip Padykuła z klasy VI c i Emil Marek Sobiech z klasy VIII.

                      Nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych w harmonogramie roku szkolnego konkursów przedmiotowych, wycieczek szkolnych, imprez i uroczystości szkolnych z powodu pojawienia się pandemii Covid -19. Uczniowie objęci zostali nauczaniem zdalnym poprzez e-dziennik i drogą mailową, co było wyzwaniem nie tylko dla nich, ale także dla nauczycieli i rodziców. Sytuacja pandemii nie sprzyjała rozwijaniu kompetencji społecznych i integracji dzieci. Wszyscy stanęli przed nowym wyzwaniem. Życie szkoły po raz pierwszy przeniesione zostało do świata wirtualnego, w którym nie każdy umiał się odnaleźć.

                      W czerwcu 2020r. po raz pierwszy w warunkach zachowania reżimu sanitarnego uczniowie odebrali świadectwa szkolne wieńczące mijający rok szkolny bez możliwości wejścia do budynku szkoły i spotkań z rówieśnikami w salach lekcyjnych.                                                           
                      W roku szkolnym 2019/2020 (w czerwcu) przeprowadzony został egzamin ósmoklasisty podsumowujący naukę uczniów opuszczających naszą szkołę.

                      Rok należał do trudnych, ponieważ pandemia Covid-19 i nowa sytuacja zaskoczyła wszystkich.

           

          Historia szkoły wrzesień 2020-2021

               Rok szkolny 2020/2021r. powitało 702 uczniów szkoły podstawowej, 100 dzieci w oddziałach przedszkolnych, liczne grono pedagogiczne i inni pracownicy szkoły.

                      Rok ten na kartach historii naszej szkoły zapisany jest jako rok wyjątkowy. Wyjątkowość związana jest z  trudami edukacyjnymi  z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie i nauczyciele w czasie edukacji zdalnej trwającej podczas pandemii koronawirusa. Kadra pedagogiczna jak i uczniowie przez większość roku szkolnego pogłębiali swoją wiedzę podczas lekcji zdalnych korzystając z platformy „TEAMS”.

                 Sytuacja ta umożliwiła nauczycielom podnoszenie kwalifikacji wykorzystując liczną ofertę szkoleń, warsztatów, wykładów w formie on-line. W ciągu całego roku szkolnego zrealizowano następujące programy i projekty: program ,,Lepsza Szkoła”,  zajęcia „Nauka pływania dla uczniów kl. 1 i 2 SP”, zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas 2-3 SP, projekt „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy” realizowany przez nauczycieli matematyki w  klasach IV pod patronatem Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, program „Owoce i warzywa w szkole”, „Trzymaj formę” – Główny Inspektor Sanitarny i Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”, Lepsza szkoła – GWO, ,,Szklanka mleka”, Program „Mamo, tato co wy na to” – PSSE, Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – PSSE, „Czyste powietrze wokół nas”. Dbano o rozwój zainteresowań dzieci poprzez uczestnictwo uczniów w różnych kołach: turystycznym, chemicznym, matematycznym, polonistycznym, sportowym, języka angielskiego, historycznym, plastycznym, gier planszowych, szachowym, tanecznym, rękodzieła artystycznego, chóru, zespołu wokalnego, psychologicznym.

                      Rok szkolny przyniósł wiele sukcesów. Nasi uczniowie wyróżnili się wieloma umiejętnościami. Możemy pochwalić się sukcesami z różnych dziedziny nauki, sztuki i sportu: Kazimierz Jaśkiewicz z klasy III A i Jakub Piasta z klasy III B zdobyli I miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Złote Pióro Mistrza Ortografii”, Kaja Rydzewska z klasy V A zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Rękodzieła Artystycznego. Piotr Nowaczyk z klasy VI A zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie „Zostań mistrzem matematyki” 2021 r. Magdalena Stężycka z klasy VIII c zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym „Krainy Polski”. Wiktoria Adamczak z klasy VII d zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym „Krainy Polski”. Amelia Smoczyk IV b zajęła I miejsce Otwartych Mistrzostwach Mażoretek Polski zachodniej w kategorii Formacja Baton Juniorki Defilada. Wiktoria Kuciak VII c zajęła I miejsce w Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization w grupie wiekowej Junior w kategorii Electric Boogie Solo. Jan Kordusiak VII d zajął II miejsce w Powiatowym Turnieju Szachowym w Kościanie. Anna Chęcińska i Milena Nędza zajęły  I miejsce w V Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza Miasta Kościan – 2021

                 W tym trudnym dla wszystkich czasie ograniczonych kontaktów społecznych, trwającego cały rok reżimu sanitarnego uczniowie pracowali nie tylko przyswajając wiedzę, ale także rozwijali swoje kompetencje sfery społecznej i artystycznej. Celebrowali różne uroczystości państwowe i szkolne w większości wykorzystując technologie komputerowe. Na szczególną uwagę zasługują przeprowadzone licznie w roku szkolnym 2020/2021 koncert on-line z okazji Dnia Edukacji Narodowej, koncert on-line z okazji Święta Niepodległości, koncert kolęd i pastorałek, udział duetu: Martyna Adamczewska i Wiktoria Zamelczyk z kl. 3b w MINIKONKURSIE WOKALNYM ONLINE na najwspanialsze wykonanie piosenki pt. ,,Sanna" organizowanym przez Kościański Ośrodek Kultury.

                  Spośród ciekawych wydarzeń, jakie miały miejsce w szkole można wymienić: Pasowanie na Zerówkowicza, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Projekt edukacyjny „Lekturki spod chmurki”, Dzień Muzyki, Dzień Życzliwości, Spotkanie autorskie on-line dla uczniów klas trzecich z p. Tomaszem Nowaczykiem, Akcja edukacyjna – Walka z Covid 19, Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Klas Drugich "Uśmiechnięte wierszyki Tomka Nowaczyka”.

                      Mimo sytuacji pandemii rok szkolny należał do udanych. Na pewno utkwi w naszej pamięci na długi czas. Dzięki niemu jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, nową wiedzę, wachlarz różnych emocji i z nadzieją patrzymy w przyszłość.

           

          Historia szkoły wrzesień 2021/2022

                   Rok szkolny 2021-2022 to ostatni rok, w którym funkcjonowały w naszej szkole oddziały przedszkolne -  pierwszego września 2021r. było w nich 96 dzieci. Edukację w klasach I – VIII rozpoczęło 723 uczniów. Szkoła zatrudniała łącznie 108 pracowników, w tym 83 nauczycieli rożnych specjalizacji. Kadra pedagogiczna systematycznie podwyższała swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych kursach i szkoleniach. Szkoła wzbogaciła się o specjalistów następujących profesji: oligofrenopedagoga, socjoterapeutę, surdopedagoga, specjalistów do pracy z uczniami ze spektrum autyzmu z elementami integracji sensorycznej i Aspergera.

                      Rozwijano umiejętności uczniów w następujących kołach zainteresowań: koło matematyczne, koło polonistyczne, szkolne koło sportowe, koło języka angielskiego, koło historyczne, koło plastyczne, koło gier planszowych i logicznych, koło BRD, koło rękodzieła artystycznego, koło szachowe, zespoły wokalne i instrumentalne.

                      W szkole realizowane były następujące programy ogólnopolskie i regionalne:

          • „Trzymaj formę” – Główny Inspektor Sanitarny i Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”,
          • Lepsza szkoła – GWO,
          • ,,Owoce i warzywa w szkole”,
          • ,,Szklanka mleka”,
          • Program „Mamo, tato co wy na to” – PSSE,
          • Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – PSSE,
          • „Czyste powietrze wokół nas” – PSSE,
          • Projekt „Ekoemocje”.

                      Warto w tym miejscu wymienić także akcje, w których uczestniczyli wolontariusze z koła wolontariatu, którego działania koordynowała p. Anna Korpusińska. Wolontariusze przeprowadzili następujące projekty: ,,Kup Pan szczotkę”, ,,Podaj mydło”, ,,Opatrunek na ratunek”, "Pomoc dla Marysi z Brenna", zbiórka dla zwierząt ze schroniska w Gaju, zbiórka żywności dla osób starszych,  samotnych, chorych i rodzin wielodzietnych we współpracy z Parafialnym  Zespołem Caritas w Kościanie, akcja ,,Kartka świąteczna dla mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach”,  zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy dla ,,Grupy 4 łapy Wrocławia”.

                      W związku z trwającym czasem epidemii zespoły wokalne w I półroczu przeniosły w dużej mierze swoją działalność do Internetu i przygotowały: koncert on-line z okazji DEN , koncert on-line z ok. Święta Niepodległości, koncert kolęd i pastorałek, w II półroczu zespoły wzięły udział w następujących działaniach: miejski koncert podczas DNIA DOBRA organizowany przez kościański CARITAS i kościańską Farę, I Miejski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w SP1  w Kościanie, Dzień Matki w KOK, Święto Miasta.

                      Nauczyciele naszej szkoły zorganizowali i przeprowadzili następujące konkursy: Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Klas Drugich – wiersze Juliana Tuwima , powiatowy konkurs czytelniczy, III Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Klas VII, Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego „How do you spell it?” – Interdyscyplinarny Konkurs Najlepszy z Najlepszych.

                      Spośród ciekawych wydarzeń, jakie miały miejsce w szkole można wymienić: Europejski Dzień Języków, Projekt „Ludzie listy piszą” – Dzień Życzliwości, Dzień Muzyki, ”BOOK CROSSING”, czyli wymień swoją książkę na inną, „Zabierz książkę na ferie”, zajęcia biblioteczne „Jak to z jajem było…”, Dzień Świętego Patryka,  XVII Dni Integracji, 120 urodziny patrona szkoły F. Stamma, „Miejsca pamięci – historia, która łączy”.

                      Ten rok szkolny przyniósł wiele sukcesów szczególnie w dziedzinie sportu osiągnięcia zdobyli: Aleksandra Stężycka IVa - I miejsce  w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego „Live Emotion”o Puchar Burmistrza Miasta Kościana w kategorii: taniec nowoczesny – miniformacje – mistrzowie 12-15, Piotr Nowaczyk VIIa - I miejsce w sztafecie w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego w pływaniu, rocznik 2009 i młodsi, Adam Nowak, Antoni Przybyła i Jan Rajewski VIIa - I miejsce w Mistrzostwach Miasta Kościana Szkól Podstawowych w Unihokeju Chłopców, Jakub Piotrowski VIIb - I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego - Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Chłopców. Cieszy nas fakt, że tak wielu uczniów naszej szkoły rozwija swoje talenty w dziedzinach sportowych jednocześnie dbając o swoje zdrowie.

                      Możemy pochwalić się również sukcesami uczniów:  Kazimierza Jaśkiewicza z klasy IVa oraz Szymona Gabryelskiego z klasy IVc, którzy zajęli I miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym „Co dwie głowy to nie jedna”, uczennicy Elżbiety Jaśkiewicz z klasy VIIb, która zajęła I miejsce w III Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas siódmych szkoły podstawowej, a także Kamila Szustera  z klasy Vb, który zajął I miejsce w konkursie fotograficznym „Nasze – wielkopolskie. Inwestycje ułatwiające życie mieszkańców mojej gminy/miejscowości” w ramach projektu “Budujemy Społeczeństwo Obywatelskie” - Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

                      Ten rok choć pełen ciągłych zmian związanych z epidemią, wojną na Ukrainie i pomocą naszym sąsiadom zza południowo-wschodniej granicy należał do pomyślnych. Cała społeczność szkolna miała możliwość uczestniczenia w egzaminie z człowieczeństwa jakim jest niesienie pomocy innym, troska, opiekuńczość, życzliwość, wsparcie drugiego człowieka w potrzebie.

                      Przekonaliśmy się, że nasza szkoła jest miejscem, w którym nie tylko piszemy sprawdziany, kartkówki, dyktanda czy zdobywamy cenną wiedzę, ale także miejscem, w którym uczymy się jak stawać się lepszym człowiekiem, w myśl zasady „Szanuj bliźniego swego jak siebie samego”, co niewątpliwie jest umiejętnością ponadczasową. 

           

          opracowała: Sławomira Pawlak, Katarzyna Nabiałczyk, Ewa Nyczak, Marta Krotkiewska, Alicja Konicz, Karolina Andrzejewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie
      • (065) 512 12 34 (065) 511 73 41
      • Kościan, ul. Wyzwolenia 24 Poland
      • https://uonetplus.vulcan.net.pl/koscian/?logout=true
      • /ZS3/SkrytkaESP
    • Logowanie