• MISJA SZKOŁY

"PRAWDZIWA INTEGRACJA ZACZYNA SIĘ W SERCU CZŁOWIEKA"

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie to szkoła z oddziałami integracyjnymi dla wszystkich dzieci.  Staramy się  likwidować  nie tylko bariery architektoniczne, ale także, a nawet przede wszystkim bariery społeczne, zakorzenione wewnątrz społeczeństwa. "Prawdziwa integracja zaczyna się w sercu każdego człowieka" to motto naszej szkoły. Tworzenie oddziałów integracyjnych ma na celu naukę tolerancji już od najmłodszych lat. Celem integracji jest stworzenie dzieciom niepełnosprawnym jednakowych możliwości kształcenia – takich  jakie mają dzieci zdrowe i w pełni sprawne. Tworzenie odpowiedniej atmosfery oraz sprzyjającego otoczenia wpływa na wszechstronny i harmonijny rozwój osobowości dzieci, krzewiąc już od lat najmłodszych idee równości, zwalczając bariery społeczne.

Uczenie zasad społecznego funkcjonowania, stymulowanie rozwoju emocjonalno-społecznego, rozwijanie samodzielności i dojrzałości społecznej, pewności siebie, poczucia pełnego bezpieczeństwa i akceptacji, aktywniejszego uczestnictwa w grupie rówieśniczej to główne cele stawiane oddziałom integracyjnym.

Program oddziałów integracyjnych realizowany jest jednocześnie przez dwóch nauczycieli- prowadzącego (wychowawcę) oraz nauczyciela wspomagającego. Uczniowie "sprawni inaczej" mogą korzystać z indywidualnych zajęć terapeutycznych, zajęć psychologicznych czy logopedycznych, prowadzonych przez specjalistów, pracujących w naszej szkole.

Wspólne przebywanie dzieci zdrowych z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych daje możliwość integracji i udziału w życiu klasy oraz szkoły. Wychowawczynie klas uczą dzieci tolerancji, życzliwości i wrażliwości w stosunku do siebie, dlatego też panuje tu miła i serdeczna atmosfera. Poprzez zabawę i naukę dzieci poznają zasady tolerancji i współpracy w otaczającym je środowisku oraz kształcą pozytywne postawy. Uczniowie chętnie biorą udział w festiwalach, festynach, imprezach, olimpiadach dla dzieci niepełnosprawnych oraz spotkaniach integracyjnych.

Od szesnastu lat w naszej szkole odbywają się Dni Integracji, które mają na celu przybliżenie problemów dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych szerszemu społeczeństwu. Pomysłodawcą tej imprezy jest pani dyrektor Izabela Korzeniowska. W ramach Dni Integracji  w naszej szkole odbywa się paraolimpiada, na festynie można kupić książki, puzzle, kwiaty doniczkowe, itp., zjeść małe „co nieco” w kawiarenkach, obejrzeć przedstawienia teatralne i wziąć udział w wielkiej loterii fantowej. Na wszystkich czeka  co roku  moc atrakcji. Zebrane pieniądze przeznaczone są na pomoc uczniom klas integracyjnych, a także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i likwidację barier architektonicznych.