• Wymagania edukacyjne

•  Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych wynikających z realizowanego programu

język niemiecki

I.

Celem kontroli i oceniania na lekcjach języka obcego jest dostarczenie uczniowi i nauczycielowi niezbędnych informacji na temat osiągniętego poziomu językowo-komunikacyjnego.

II.

Kontroli i ocenie poddawane są umiejętności słuchania, mówienia, czytania i pisania w zakresie danego języka.

III.

Podstawowym kryterium oceny jest osiągnięcie przez ucznia efektu komunikacyjnego zgodnego   z intencją komunikacyjną i sytuacją.

1. Oceniając WYPOWIEDŹ USTNĄ nauczyciel bierze pod uwagę płynność i skuteczność komunikacji, poprawność fonetyczną, dobór materiału językowego (leksykalnego                          i gramatycznego), poprawność gramatyczną.
          2. Oceniając WYPOWIEDŹ PISEMNĄ nauczyciel bierze pod uwagę:

skuteczność komunikacyjną i przystawalność tekstu do tematu, poprawność ortograficzną

i interpunkcyjną, dobór materiału językowego (leksykalnego i gramatycznego),

poprawność gramatyczną

IV.

Istotną rolę w kontroli i ocenianiu postępów ucznia odgrywają sprawdziany i testy językowe.

1. Terminy przeprowadzenia pisemnych sprawdzianów i testów powinny być omówione                    z uczniami co najmniej z TYGODNIOWYM  wyprzedzeniem.
          2. Uczeń ma prawo poprawić ocenę negatywną (tj. dopuszczającą i niedostateczną) ze sprawdzianów (z wyjątkiem kartkówek) w terminie 2 tygodni od dnia oddania sprawdzianu.

Uczeń nieobecny w szkole krócej niż 5 dni zobowiązany jest do napisania ZAPOWIEDZIANYCH WCZEŚNIEJ wcześniej prac pisemnych w najbliższym terminie wyznaczonym przez nauczyciela. UCZEŃ NIEOBECNY DŁUŻEJ NIŻ 5 DNI ZOBOWIĄZANY JEST NAPISAĆ PRACĘ PISEMNĄ W CIĄGU 7 DNI.

1. W stosunku do osób postępujących nieuczciwie podczas pisania sprawdzianów, testów, kartkówek i innych prac pisemnych wyciągane są stosowne konsekwencje:
          1. Rozglądanie się, zakłócanie porządku, odpisywanie od kolegi/koleżanki itp. – PIERWSZE upomnienie – USTNE i obniżenie oceny o jeden stopień, DRUGIE upomnienie- odebranie pracy z oceną niedostateczną
          2. Ściąganie – NATYCHMIASTOWE odebranie pracy i ocena niedostateczna

W powyższych przypadkach NIE MA MOŻLIWOŚCI poprawy oceny niedostatecznej.

1. Kryteria oceniania – skala procentowa dla oceny sprawdzianów, testów i prac klasowych

0% - 34% - ocena niedostateczna

powyżej 34% - 49% - ocena dopuszczająca

powyżej 50% - 74% - ocena dostateczna

powyżej 75% - 90% - ocena dobra

powyżej 89% - 98% - ocena bardzo dobra

powyżej 98% - 100 %– ocena celująca

Uczniowie z opiniami i orzeczeniami oceniani są zgodnie z zaleceniami PPP oraz według indywidualnych potrzeb edukacyjnych ucznia.

V.

W przypadku nieobecności uczeń zobowiązany jest uzupełnić lekcje (notatki, ćwiczenia, podręcznik, materiał ustny):

1. W przypadku nieobecności krótszej niż 5 dni uczeń uzupełnia materiał na bieżąco
          2. W przypadku nieobecności powyżej 5 dni uczeń uzupełnia materiał w ciągu 1 tygodnia

W obu przypadkach uczeń pokazuje nadrobiony materiał nauczycielowi.

VI.

Ważną rolę w nauczaniu języków obcych pełnią różnorodne zadnia domowe. Ich celem jest motywowanie ucznia do systematycznej pracy prowadzącej do utrwalenia umiejętności językowych na bazie przerobionego materiału leksykalnego i gramatycznego. Brak zadania domowego zobowiązuje ucznia do uzupełnienia go na następną lekcję (adnotacja w dzienniku)

1. SZKOŁA PODSTAWOWA:  Każdy brak zadania domowego odnotowany jest                  w dzienniku minusem. 3 minusy powodują ocenę niedostateczną.
          2. GIMNAZJUM: Uczeń może 1 raz nie odrobić zadania domowego. KAŻDY KOLEJNY brak zadania domowego powoduje wpisanie OCENY NIEDOSTATECZNEJ.

Zadania domowe uczeń zobowiązany jest odrabiać w domu (a nie w szkole przed lekcją)

Przy odrabianiu zadań domowych zabrania się korzystania z gotowych wzorów zadań domowych (np. odpisanych od koleżanki lub kolegi lub ściągniętych np. z Internetu. W przypadku odpisania lub skopiowania zadania domowego uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

VII.

W ocenianiu ucznia na lekcjach języka obcego jest brana pod uwagę także jego aktywność. Uczeń może być oceniany za aktywny udział na jednej lekcji, bądź też za pracę w ciągu tematycznym kilku lekcji. Aktywność ucznia może być oceniona adnotacją w dzienniku (trzy adnotacje powodują ocenę bardzo dobrą lub celującą).

VIII.

Uczeń może być oceniony za „Brak aktywności” i uzyskać ocenę niedostateczną w przypadku, gdy nauczyciel zorientuje się, że uczeń nie uczestniczy w lekcji (np. nie wie, które ćwiczenie jest aktualnie wykonywane) lub zajmuje się czymś innym (np. podczas słuchania nagrań).

IX.

W ciągu semestru można być tylko 1 raz nieprzygotowanym do zajęć lekcyjnych. Nieprzygotowanie do zajęć NIE JEST równoznaczne z brakiem zadania domowego.

X.

Wszystkie oceny jawnie wystawione przekazane będą rodzicom przez dzienniczek lub informację w zeszycie. W zawiązku ze specyfiką przedmiotu nauczyciel języka obcego jest zobowiązany do pełnego wyjaśnienia rodzicom trudności, na jakie napotkało ich dziecko.

XI.

Informacja zwrotna dla uczniów i rodziców o postępach w nauce:

1. Informacja zwrotna jest przekazywana zawsze w formie ustnej, a 2 razy w roku szkolnym w formie pisemnej
          2. Wszystkie prace pisemne uczeń zapisuje w specjalnym zeszycie do kartkówek i prac pisemnych. Ocenione prace pisemne przekazywane są do podpisu rodziców. Uczeń musi zwrócić zeszyt z podpisaną oceną  nauczycielowi na następnej lekcji.