W roku szkolnym 2014/15 piętnastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół nr 3 wzięła udział w cyklu zajęć w ramach programu „Mistrzowie Kodowania”. Podczas tych zajęć uczniowie poznali podstawy programowania w programie Scratch. W programie odbyło się osiem dwugodzinnych modułów, podczas których zgłębiali tajemnice tworzenia skryptów. Efektem pracy uczniów są autorskie gry, pokazy multimedialne, animacje i historyjki. Przygotowali również swoje projekty do świątecznej i wiosennej Akcji Kodowania ogłoszonej przez organizatorów programu. Zajęcia prowadziły panie: Anna Jakubowska i Sławomira Pawlak.
Podsumowanie tegorocznej edycji programu odbyło się w Warszawie. 1 czerwca 2015 czteroosobowa reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Julia Frąckowiak, Michael Ekert, Aleksander Golański i Karol Piechura pod opieką szkolnego opiekuna projektu Sławomiry Pawlak uczestniczyła w „Festiwalu Mistrzów Kodowania” - finale 2. edycji programu, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podczas Festiwalu reprezentanci ponad 280 szkół z całego kraju dzielili się swoimi programistycznymi osiągnięciami. Brali oni udział we wspólnej zabawie i zwiedzili Stadion Narodowy.
Program Mistrzowie Kodowania jest objęty patronatem takich instytucji jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Program wspierany jest przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, a partnerami Mistrzów Kodowania są: Superbelfrzy RP, Coderdojo, Centrum Cyfrowe, Dobra Edukacja oraz CEO. Organizatorem akcji jest Samsung Electronics Polska.
Lista korzyści, jakie daje nauka programowania jest długa. Pozwala to lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne. Sprawia przez to, że uczeń nie jest biernym odbiorcą szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach.
(zdjęcia z Festiwalu w albumie)