Dnia 16 marca br. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Termin konkursu znakomicie wpisał się w szkolne obchody Dnia liczby Pi oraz w świętowanie Światowego Dnia Matematyki. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 22 uczniów z klas 4-8. Rozwiązywali oni zadania o różnym stopniu trudności, które były zróżnicowane w zależności od wieku uczestników: klasy 4 – poziom Maluch, klasy 5 i 6 poziom Beniamin i klasy 7 oraz 8 – poziom Kadet. Każdy z „zawodników” otrzymał upominek – układankę logiczną. Choć uczniowie zgodnie stwierdzili, że zadania do najłatwiejszych nie należały, to i tak mają nadzieję na wysoką punktację. A my, nauczyciele, szczerze wierzymy w ich możliwości i gratulujemy sukcesu, jakim był niewątpliwie już sam udział w konkursie. Czekamy także z niecierpliwością na wyniki!
Kangur Matematyczny w naszej szkole
Spotkanie promocyjne ZSP z Nietążkowa
W dniu 16.03.2023 r. odwiedziła nas Szkoła Ponadpodstawowa z Nietążkowa. Nauczyciele uczący w klasach mundurowych zachęcali naszych uczniów do przyjścia w ich mury szkolne. Uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację , zostali zapoznani z kierunkami, jakie w roku szkolnym 2023/2024 zostaną otwarte w Nietążkowie. Na koniec spotkania uczniowie mogli wziąć udział w ćwiczeniach praktycznych i próbowali swoich sił, trzymając w rękach krzesiwo. Dziękujemy za przybycie i liczymy, że nasi uczniowie w przyszłym roku dostaną się do wymarzonych szkół.
Międzynarodowy Dzień Matematyki i Dzień liczby Pi w naszej szkole
- 29
14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki i jednocześnie dzień liczby PI. Datę święta liczby PI wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, ponieważ data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. Uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty z ciekawostkami matematycznymi. Na lekcjach matematyki w tym dniu rozwiązywaliśmy zagadki logiczne, quizy, wyznaczaliśmy wartość liczby Pi. Wykonywane zadania sprawiły uczniom satysfakcję.
Rekrutacja do klas I na rok szkolny 2023/2024
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie informuje, że:
- ZGŁOSZENIA do kl. I (dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły) przyjmowane będą do dnia 31 marca 2023 r. do godz. 14:30.
- WNIOSKI do kl. I (dla dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły) przyjmowane będą w terminie 12.04-21.04.2023 r.
Dokumenty do pobrania znajdują się w linku:
Dzień Motyli w bibliotece
14 marca przypada Dzień Motyli. Z tej okazji grupa młodszych dzieci odwiedziła szkolną bibliotekę, aby bliżej poznać życie tych pięknych owadów. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się skąd biorą się motyle, poznaliśmy cykle ich życia i odkryliśmy różnorodne gatunki motyli. Cennym źródłem ugruntowania naszej wiedzy o motylach okazała się książka pt. „Barwny Świat Motyli” Katarzyny Bajerowicz, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Każdy uczestnik miłego spotkania wykonał własnoręcznie motyla. Uwieńczeniem spotkania było wspólne pokolorowanie dużego papierowego motyla.
Ciekawostki:
- na świecie żyje ok. 150-170 tysięcy gatunków motyli dziennych i nocnych (ciem) i są one najliczniejszą grupą owadów zaraz po chrząszczach,
- za najdłużej żyjącego uznaje się naszego polskiego cytrynka, który może przeżyć półtora roku (zimą hibernuje),
- Danaus plexippus to gatunek motyla najdalej migrującego, który może pokonać odległość aż 3000 km, w czasie jesieni podróżuje z Kanady do Meksyku,
- motyle wzbijają się do lotu, jeśli temperatura ich ciała wynosi co najmniej 86 stopni Celsjusza- to ponad dwa razy więcej niż temperatura człowieka,
- w Brazylii żyje rzadki gatunek nocnego motyla, czyli ćmy Thysania agrippina, którego rozpiętość skrzydeł wynosi aż 30,8 cm,
- warte odwiedzenia motylarnie (domy dla motyli) w Polsce znajdują się w: Niechorzu, Zakopanem, na Mazurach, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Ustce.
3
Nasi uczniowie na podium!
13.03.2023r. reprezentacja naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego w piłce ręcznej chłopców. W Mistrzostwach wzięło 5 szkół z Leszna, Wolsztyna, Rawicza, Długie Stare oraz z Kościana. Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2 miejsce przegrywając tylko z SP 13 z Leszna.
Skład drużyny: Kaczór Franciszek, Nowak Adam, Przybyła Antoni, Rajewski Jan, Nowaczyk Piotr, Olbiński Mikołaj, Kukowiecki Fabian, Piotrowski Jakub, Kulmajer Eryk, Duszak Miłosz
opiekun Tomasz Frąckowiak
Ważne terminy na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
Ważne informacje można znaleźć na stronie:
Damą być - selfie w kapeluszu
- 11
Tegoroczny Dzień Kobiet obchodziliśmy pod hasłem Damą być – selfie w kapeluszu. Dziewczynki, które przyszły w tym dniu w pięknych kolorowych nakryciach głowy, wzięły udział w konkursie. I miejsce otrzymała Khrystyna Darchych z klasy VI d, II – Antonina Niewola klasa IVd oraz Monika Borowiak Pawlik również z klasy IVd. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i rozweselili ten dzień, bardzo dziękujemy i składamy życzenia samych radosnych i kolorowych chwil z okazji Waszego święta.
Wyniki konkursu „Płyń z prądem – bądź EKO”.
W piątek 3 marca ogłoszono wyniki konkursu plastycznego
„Płyń z prądem – bądź EKO”.
W konkursie udział brali uczniowie z klas V tworząc rysunek linearny oraz klas VI i VII wykonując plakat.
Nagrodzeni artyści:
Zofia Pawlicka, Kaja Rydzewska, Leon Napierała – kategoria plakat
Julia Langner, Zuzanna Kościańska, Julia Strugała – kategoria rysunek.
Gratulujemy!
PODSUMOWANIE QUIZU JĘZYKOWEGO
Dziękujemy uczniom klas 6, 7 i 8, którzy z entuzjazmem wzięli udział w naszym bibliotecznym quizie językowym dnia 06 marca 2023r. . Polegał on na wyszukaniu w podanych zdaniach różnego rodzaju błędów językowych i poprawnym ich zapisaniu. Okazuje się, że niektóre z nich były rzeczywiście dużym wyzwaniem. Dzięki językowym zmaganiom przypomnieliśmy sobie, że poprawnie piszemy i mówimy: „wziąć”, „dla Kai i Mai”, „na pewno”, „sweter”, „sprzed stu lat”, „na co dzień”, „do ortodonty”, „sąsiadowi”, „pójść po linii najmniejszego oporu” czy „bezgranicznie”. Biorąc udział w quizie potwierdziliśmy, że nauka przez zabawę nie musi być nudnym przymusem, ale może być przyjemna :-) Każdy uczestnik quizu otrzymał drobny słodki upominek.
Inicjatywa "Nawigacja w każdą pogodę"
Nasza szkoła przystąpiła do szkolnej inicjatywy profilaktycznej „Nawigacja w każdą pogodę”. Jest to program opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy.
Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę realizuje cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi (zasobów osobistych, rodzinnych i środowiskowych). Projekt jest skierowany do uczniów, nauczycieli a także rodziców.
Głównym celem Nawigacji w każdą pogodę jest poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia.
Cel ten jest realizowany poprzez:
1. Zmotywowanie uczniów do ćwiczenia sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
2. Wzrost kompetencji rodziców i nauczycieli w zakresie wspierania uczniów,
3. Poprawę klimatu szkoły.
Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę może być realizowany przez kadrę szkolną zarówno w warunkach stacjonarnych jak i online. Łączy ona w sobie:
• diagnozę środowiska szkolnego (uczniowie, rodzice, nauczyciele) za pomocą aplikacji internetowej,
• bezpośrednie oddziaływanie profilaktyczne skierowane do uczniów - zajęcia z wychowawcą
Korzyści płynące z udziału w programie:
1. Zmotywowanie uczniów do ćwiczenia sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, w tym kryzysowych (m.in: akceptacja uczuć, kierowanie własnymi zachowaniami, szukanie wsparcia, dostrzeganie pozytywów, świadomość własnych celów życiowych, wspieranie innych).
2. Ułatwienie rodzicom i nauczycielom zrozumienia potrzeb młodzieży w różnych sytuacjach życiowych, w tym w sytuacjach kryzysowych m.in. poprzez prezentację wyników badań zrealizowanych za pomocą dedykowanej aplikacji internetowej.
3. Wzmocnienie przekonania rodziców i nauczycieli o kluczowym znaczeniu ich roli dla skutecznego wspierania kondycji psychicznej uczniów.
4. Poprawa klimatu wzajemnych relacji między uczniami, rodzicami i nauczycielami poprzez wzbudzenie wzajemnej empatii i poczucia solidarności w obliczu wspólnie przeżywanej sytuacji kryzysowej oraz poprzez konkretne i klarowne pokazanie, jak wiele dobra i wzajemnego wsparcia zachodzi między tymi grupami w danej szkole.
Zachęcamy do włączenia się rodziców w realizację programu poprzez:
• rozmowy z dzieckiem o treści zajęć,
• udział w „zadaniach domowych” zlecanych dzieciom po zajęciach,
• praktyczne stosowanie wskazówek w życiu rodzinnym,
• własnej refleksji nad wskazówkami.
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej przygotował dla Państwa krótki film, w którym została zaprezentowana inicjatywa profilaktyczna „Nawigacja w każdą pogodę”: https://youtu.be/YaCkF-jCUv0.
Link do ankiety dla Rodziców:
Zachęcamy do wypełnienia:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScSKc_-nwnrcDCU2-tad47gKaVXpIGBZYCl9-mCS-J48BOhkg/viewform?usp=pp_url&entry.362930357=NWKP2-144
"Niespodzianki językowe" w naszej szkole
Drzwi otwarte za nami...
- 4
1 marca 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie zorganizowała Dni Otwarte. Przybyłych gości powitała dyrektor Izabela Korzeniowska. Dzieci wraz z rodzicami zapoznali się budynkiem szkoły, wyposażeniem sal lekcyjnych oraz ciekawą ofertę edukacyjną szkoły.
Przyszli pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Program obejmował elementy z edukacji matematyczno-przyrodniczej, komputerowej, j. angielskiego, zajęcia specjalistyczne, biblioteczne, świetlicowe oraz zabawy ruchowe.
Dni Otwarte cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki. Z uśmiechem na twarzy i pełne pozytywnych emocji opuściły mury naszej szkoły.
Nasi uczniowie na podium V Powiatowego Konkursu Historycznego „Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim”
28 lutego uczniowie naszej szkoły Maksymilian Kunicki (VIII e), Maksymilian Piątkowski (VIII e) oraz Mikołaj Olbiński (VIII b) wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Historycznym „Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim”. Konkurs zorganizował Zespół Szkół w Jerce, w celu upamiętnienia 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz podpisania rozejmu w Trewirze (16 luty 1919 r.). Uczestnicy konkursu musieli szczegółowo opanować, m.in. biografie dowódców powstania wielkopolskiego majora Taczaka, generała Dowbora- Muśnickiego wraz z przebiegiem walk powstańczych w latach 1918- 1919. Uczeń naszej szkoły Maksymilian Piątkowski zajął II miejsce, a Maksymilian Kunicki III. Opiekunem merytorycznym był p. Artur Łabenski.