Konkurs skierowany był dla uczniów klas III i wzięło w nim udział 10 uczniów. Tematem konkursu była jedna, dowolnie wybrana stacja Drogi Krzyżowej. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, motywowanie do uczestnictwa w drodze krzyżowej oraz rozwijanie u uczniów uzdolnień plastycznych. Organizatorką konkursu było Natalia Jujka. Wszystkie prace otrzymały wyróżnienie. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Zapraszamy do obejrzenia filmu z pracami uczniów.
Szkolny konkurs wielkopostny pt. ,,Droga Krzyżowa Pana Jezusa’’
Szkolny Konkurs Plastyczny klas 1-3 „Witaj wiosno”
W marcu, w ostatnim tygodniu nauki stacjonarnej odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny klas 1-3 „Witaj wiosno”. Organizatorami byli nauczyciele klas drugich.
Celem konkursu było zaobserwowanie zmian w przyrodzie, artystyczne wyrażenie nadchodzącej wiosny za pomocą różnorodnych środków plastycznych, prezentacja własnych umiejętności oraz… powitanie wiosny.
Laureaci:
1a - I miejsce Maria Muzyczuk, wyróżnienie Wojciech Koska
1b – I miejsce Nadia Czajka, wyróżnienie Jan Stępień
1c - I miejsce Zofia Maluśki, wyróżnienie Anna Kokowska
1d - I miejsce Antoni Piątek, wyróżnienie Kajetan Kolendo
2a - I miejsce Zofia Michalewicz, wyróżnienie Natalia Kasperek
2b - I miejsce Lena Prałat, wyróżnienie Julia Szklarska
2c – I miejsce Antoni Piskorz, wyróżnienie Julia Mackiewicz
2d - I miejsce Antonina Niewola , wyróżnienie Oliwia Dobraś
3a - I miejsce Mateusz Nadobnik, wyróżnienie Franciszek Flis
3b - I miejsce Patryk Nowak, wyróżnienie Tomasz Lichy
3c - I miejsce Julia Koniarska, wyróżnienie Oliwier Siuda
3d - I miejsce Ewa Garczyńska, wyróżnienie Aleksandra Balcerek
Gratulujemy zwycięzcom ich umiejętności plastycznych!
Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Uczniów Klas Drugich pt. „Uśmiechnięte wiersze Tomka Nowaczyka”
Dnia 9 marca 2021 roku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Uczniów Klas Drugich pt.: „Uśmiechnięte wiersze Tomka Nowaczyka”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie. W tym roku finał konkurs przybrał inną formę, odbył się bowiem zdalnie. Uczniowie wraz z opiekunami nadsyłali filmiki z recytacją wybranego wiersza, autorstwa kościańskiego artysty, pana Tomka Nowaczyka, twórcy książki dla dzieci „Gupik ma szczęście”. Dzieci recytowały wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały był bardzo wysoki.
W konkursie udział wzięło dwudziestu czterech uczestników z dwunastu szkół podstawowych powiatu kościańskiego. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania poezją dziecięcą oraz twórczością lokalnego artysty, promowanie twórczości lokalnych artystów, kształtowanie kultury żywego słowa oraz odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów klas drugich.
Komisja konkursowa po trudnej debacie wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce: Zuzanna Kaczmarzyk uczennica ZS w Starym Bojanowie z wierszem Kangurzyca, przygotowana przez panią Violettę Borkowską-Wojtkowiak
II miejsce: Maja Stam uczennica SP w Racocie z wierszem Zabawa w chowanego, przygotowana przez panią Aleksandrę Górską
III miejsce: Lena Berus uczennica SP nr 3 w Kościanie z wierszem Dzik, przygotowana przez panie Romanę Sworacką oraz Joannę Kaczmarek
Wyróżnienia:
Nadia Ratajczak uczennica SP w Bonikowie z wierszem Kangurzyca, przygotowana przez panią Marię Jakubowską
Mateusz Wolsztyński uczeń SP w Starej Przysiece Drugiej z wierszem Krowa i łaty, przygotowany przez panią Bożenę Okupniczak
Weronika Milczyńska uczennica SP 3 w Kościanie z wierszem Jaskółka, przygotowana przez panią Lucynę Murchę.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody oraz książkę z autografem pana Tomka Nowaczyka.
Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom serdecznie dziękujemy. Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Najszczersze podziękowania składamy również sponsorom, którzy wsparli nasz konkurs, dzięki czemu, dzieci mogą cieszyć się z upominków jakie otrzymały.
ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET
Dla naszej Pani
My proszę Pani, mamy zmartwienie,
bo dziś nie kwitną złote złocienie,
bo dziś nie kwitną białe narcyzy,
powystrajane w pachnące kryzy.
Nawet wesoły bratek nie kwitnie
ciemnoniebiesko i aksamitnie...
A to doprawdy ogromna szkoda,
że na Dzień Kobiet pusto w ogrodach.
Więc przynosimy Pani kochanej
wszystkie te kwiatki narysowane.
A z tych rysunków będzie bukiecik
od całej klasy, od wszystkich dzieci.J. Gałczyńska
Z okazji Dnia Kobiet,
wszystkim Paniom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, dużo uśmiechu, zdrowia, sukcesów oraz niegasnącego zapału w odkrywaniu swych najskrytszych pasji,
życzy Samorząd Uczniowski
Rajd upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dnia 26 lutego postanowiliśmy upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez zorganizowanie rajdu, którego trasa wiodła z Kościana przez Przysiekę do Śmigla. Rajd rowerowy zorganizowała p. Elżbieta Bączyk i p. Artur Łabenski. Grupa licząca 9 osób zebrała się o godzinie 15.15 przy naszej szkole. Następnie ruszyliśmy do miejsca docelowego. W Śmiglu, na cmentarzu komunalnym, pan Artur Łabenski w krótkim wykładzie wyjaśnił, dlaczego to święto obchodzimy 1 marca. Wreszcie omówił sposoby przejmowania i utrwalania władzy przez komunistów po 1945 r. Określił je mianem taktyki „salami”. Naszkicował również sytuację międzynarodową po zakończeniu wojny, odnosząc się do decyzji konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie i Jałcie. W trakcie wykładu przedstawił metody „pracy” Urzędu Bezpieczeństwa stosowane w trakcie przesłuchań. Wreszcie skupił się na działaniach tzw. drugiej konspiracji (antykomunistycznej partyzantki) w powiecie kościańskim ze szczególnym uwzględnieniem Śmigla i Krzywinia. Ta druga miejscowość była nazywana przez kościańskich Ubeków „bandyckim rogiem”. Pan Łabenski omówił okoliczności powstania Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” i jej działalność antykomunistyczną na terenie Śmigla. Opowiedział też historię Mariana Rączki ps. Kościuszko, który walczył z władzą ludową w powiecie kościańskim i gostyńskim.
EKO POKAZ MODY W ŚWIETLICY
Podczas realizacji II modułu międzynarodowego projektu „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” uczniowie korzystający ze świetlicy wraz z nauczycielami przygotowali ekologiczny pokaz mody. Celem działania było wzmocnienie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za nasze otoczenie. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy dostarczyli materiały potrzebne do stworzenia „eko-kreacji”. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
UŚMIECHNIĘTE WIERSZYKI TOMKA NOWACZYKA
- 4
Dnia 15 lutego 2021 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Uśmiechnięte wierszyki Tomka Nowaczyka”. Uczniowie z klas drugich recytowali wybrane przez siebie wiersze wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem.
Celem konkursu było:
a) rozwijanie zainteresowania poezją dziecięcą oraz twórczością lokalnego artysty,
b) promowanie twórczości lokalnych artystów,
c) kształtowanie kultury żywego słowa,
d) odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów klas drugich.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki klas drugich. W konkursie udział wzięło trzynaścioro uczestników. Poziom, jaki zaprezentowali uczniowie był wysoki. Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał nagrodę książkową oraz dyplom.
Reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Klas Drugich będą: Lena Berus-uczennica klasy 2a z wierszem Dzik oraz Weronika Milczyńska – uczennica klasy 2c z wierszem Jaskółka.
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej Szkole
Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony był 9 lutego. W związku z tym w naszej szkole zaplanowaliśmy działania, które miały zwiększyć świadomość uczniów, nauczycieli i rodziców na temat cyberbezpieczeństwa. Naszym celem było poszerzenie wiedzy oraz świadomości na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych, zwiększenie aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci.
Rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ankiety w klasach IV-VIII diagnozującej poziom zagrożeń na jakie uczniowie naszej szkoły są narażeni w sieci. Następnie na podstawie tych wyników przygotowane zostały scenariusze lekcji do realizacji na godzinach wychowawczych. Równocześnie ponieważ był to czas zebrań z rodzicami, wychowawcy prezentowali co mogą zrobić rodzice, aby ochronić dziecko przed zagrożeniami. Jako podsumowanie tych działań w każdej klasie przeprowadzony został quiz nt. świadomości zagrożeń i stopnia wiedzy jaką uczniowie posiadają nt. postępowania w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie o najlepszych wynikach zostaną nagrodzeni ocenami celującymi z informatyki.
Ponadto, za pomocą aplikacji Teams, dla uczniów klas 5- 8 umieszczony został film edukacyjny pt. " Wyloguj się do życia". Po obejrzeniu filmu pedagog i psycholog szkolny zachęcają uczniów do podzielenia się wrażeniami i podjęcia dyskusji. Na autora najciekawszej wypowiedź czeka niespodzianka.
Dla uczniów klas 1- 4 przygotowana została karta pracy - kolorowanka, którą rodzice otrzymali za pośrednictwem i dziennika - w celu wykorzystania jej jako baza do rozmowy na temat bezpieczeństwa w sieci. Na stronie internetowej szkoły zamieszczone zostały informacje dla rodziców - i nie tylko - dotyczące ciekawych i przydatnych stron internetowych, gdzie można znaleźć wiele informacji.
Walentynki za pasem...
Przedstawiamy wzory kartek walentynkowych, wykonane przez uczniów naszej Szkoły.
Martyna i Wiktoria wyśpiewały wyróżnienie :)
Martyna Adamczewska i Wiktoria Zamelczyk z kl. 3b zostały laureatkami wokalnego konkursu on-line organizowanego przez KOK na najwspanialsze wykonanie piosenki SANNA. Serdecznie gratulujemy! :)
Poniżej przedstawiamy link do filmu z nagraniem:
Zebrania z rodzicami
Informujemy, że najbliższe zebrania z rodzicami podsumowujące pracę w I półroczu odbędą się w trybie zdalnym zgodnie z harmonogramem:
9.02.2021
klasy I – godz. 17.00
klasy II – godz. 17.30
klasy III – godz. 18.00
klasy IV – godz. 18.30
10.02.2021
klasy V – godz. 17.00
klasy VI – godz. 17.30
klasy VII – godz. 18.00
klasy VIII – godz. 18.30
11.02.2021
oddz. przedszkolne – godz. 17.30
Serdecznie zapraszamy!
Wyniki etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
Dnia 29 stycznia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Z naszej szkoły brała w nim udział jedna uczennica. Poniżej przedstawiamy wyniki:
KOD wkm19662 33 punkty
Program InstaLing dla Szkół
Od lutego nasza szkoła przystąpiła do Programu InstaLing dla Szkół. XVI edycja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. InstaLing to aplikacja do szybkiej nauki słówek. W programie bierze udział kilka klas. https://instaling.pl/
Dla Rodziców!
Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci
w internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy
na polecane strony:
-
fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
-
www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa
-
www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat
-
www. sieciaki.pl – strona promująca bezpieczne zachowania w sieci
-
fundacja.orange.pl/kurs/ - Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców
-
www.dzieckowsieci.pl- strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
Ciekawe i przydatne publikacje poświęcone bezpieczeństwu w Internecie.
Zostań znajomym swojego dziecka
Bezpieczne media. Poradnik dla rodziców (FDDS)
Ulotka_jak_zabezpieczyc_dowody.pdf
http://www.saferinternet.pl/pl/rady-dla-rodzicow-okno-na-swiat
-
PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW SZKOŁY
W dniach 27-29.I.2021r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości „Pasowania na Czytelnika”. W tym roku pierwszoklasiści, aby stać się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki, stanęli przed nowymi wyzwaniami. I tak, dzieci dowiedziały się o regułach wypożyczania książek ze szkolnej biblioteki, o tym jak należy zachowywać się w czytelni i bibliotece oraz o tym co lubi i czego nie lubi książka. Mali czytelnicy entuzjastycznie odpowiadali na pytania-zagadki, które przygotowała dla nich p. Marta Krotkiewska, organizator uroczystości. Pierwszaki z zainteresowaniem słuchały i odgadywały tytuły czytanych im fragmentów bajek. Pasowanie na czytelnika przeplatane było nauką języka angielskiego w formie przyjaznej i spontanicznej zabawy. (Fotografie z pasowania do obejrzenia w galerii)
6
Wyniki rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego
Dnia 20 stycznia odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Z naszej szkoły brało w nim udział dwoje uczniów. Poniżej przedstawiamy wyniki:
KOD wkf25402 23 punkty
KOD wkf27500 21 punktów
Półkolonie zimowe 2020/2021
Nowa galeria Półkolonie zimowe 2020/2021 została dodana do albumu fotograficznego
52Po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 3 w Kościanie zorganizowano półkolonie zimowe. Uczestniczyło w nich 39 dzieci z klas I-IV. Uczestnicy półkolonii brali udział w przygotowanym programie, który składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku oraz zajęć o charakterze sportowym i profilaktycznym.
Uwaga ósmoklasiści!
Uwaga ósmoklasiści!
Poniżej zamieszczamy link do zmian w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty w tym roku szkolnym. Prosimy o zapoznanie się z materiałami.
https://www.gov.pl/attachment/59087c2a-9a6a-490a-9063-c57dc640d3c0
Uwaga Rodzice i Uczniowie
Przypominamy, że od 4 maja 2020r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kościanie wznowiła działalność stacjonarną i realizuje działania statutowe, w tym zapewnia różnorodne formy wsparcia dzieciom, młodzieży, ich rodzicom i nauczycielom. Poradnia udziela pomocy psychologiczno - pedagogicznej również w okresie ferii zimowych i wakacji letnich pod nr telefonów: 65 512 17 60 oraz 65 511 74 20 w godzinach od 8.00 do 15.00. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie telefoniczne z pracownikiem Poradni terminów i form realizacji wszelkich rodzajów pomocy i wsparcia.
NAJPIĘKNIEJSZA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA