PLAN DZIAŁANIA NA RZECZ POPRAWY ZAPEWNIENIA DOSTĘPNOŚCI OSOBOM ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 Z ODDZIAŁAMI ONTEGRACYJNYMI IM. FELIKSA STAMMA W KOŚCIANIE NA LATA 2020-2025
I. Wprowadzenie
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. 2020 r. poz. 1062) dalej „Ustawa”. Podstawowym celem ustawy jest poprawa warunków życia oraz funkcjonowania w szczególności osób z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, wieku czy choroby, które to w codziennej egzystencji mogą spotykać się z szeregiem trudności w zakresie korzystania z usług podmiotu publicznego. Głównymi barierami są: bariera architektoniczna, cyfrowa czy informacyjno-komunikacyjna. Ważnym jest więc zmiana podejścia i sposobu obsługi uczniów, rodziców, nauczycieli ze szczególnymi potrzebami, zwłaszcza poprzez podejmowanie działań mających na celu eliminację powyższych barier. Ustawa jest elementem programu Dostępność Plus. Program ten został przyjęty uchwałą nr 102/2018 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2018 r. Rozwiązania zapisane w Ustawie wypełniają zapisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.). Tym samym zobowiązują jednostki do zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do obiektów/publicznych na równi z innymi interesantami. Zapisy Ustawy zobowiązują również podmioty publiczne do zapewnienia dostępności w zakresie cyfrowym oraz informacyjno – komunikacyjnym. Na podstawie Ustawy każdy organ władzy publicznej określony w art. 14 ust.1 ma obowiązek wyznaczenia koordynatora do spraw dostępności. Jednym z podstawowych zadań koordynatora jest przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Celem planu jest wskazanie kierunków niezbędnych zmian i wdrażanie rozwiązań służących usprawnieniu funkcjonowania podmiotu publicznego, uczynienia go bardziej dostępnym oraz przyjaznym osobom ze szczególnymi potrzebami. Szkoła w bardzo niewielkim stopniu jest dostosowana do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wieku czy choroby. Stawia sobie jednak za cel podjęcie takich działań, by stała się placówką przyjazną i dostępną. Po przeprowadzonym audycie wewnętrznym zaplanowano przedsięwzięcia na rzecz poprawy dostępności.
II. Obszar działań w ramach planu na rzecz poprawy zapewniania dostępności
W wyniku przeprowadzonego wewnętrznego audytu zostały wytypowane działania do przeprowadzenia w latach 2019-2024 w obszarach: architektonicznym, cyfrowym oraz informacyjno – komunikacyjnym, zgodnie z art. 6 Ustawy. Dodatkowo, uwzględniając charakter jednostki. W planie został dodatkowo ujęty obszar „Działania pozostałe”, w którym wskazano inne działania mające na celu budowanie otwartej i dostępnej szkoły poza obszarami wyznaczonymi przez Ustawę.
1. Dostępność architektoniczna
Lp.
Planowane działania
Termin
Osoba odpowiedzialna
1.
Zakup dodatkowego telefonu do świetlicy
2019
dyrektor
2.
Wyróżnienie początku i końca wszystkich biegów schodowych (zakup specjalnych taśm i ich przyklejenie)
2024-2025
dyrektor
woźny
3.
Utworzenie „kącika ciszy” na parterze budynku dla osób o specjalnych potrzebach
2023
dyrektor
4.
Umieszczenie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku (umieszczenie tablic informacyjnych z odpowiednią powiększoną czcionką oraz w alfabecie Braill’a)
2024
dyrektor
woźny
5.
Utworzenie sali sensoryczno-terapeutycznej
2024
dyrektor
nauczyciele współorganizujący proces kształcenia
6.
Utworzenie ogrodu doznań sensorycznych
2025
2. Dostępność cyfrowa
Lp.
Planowane działania
Termin
Osoba odpowiedzialna
1.
Dostosowanie dokumentów elektronicznych do wymagań ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 219.848).
na bieżąco
nauczyciele informatyki
2.
Dostosowanie wszystkich elementów graficznych do wymagań ustawy Analiza zawartości strony, uzupełnienie opisów alternatywnych.
na bieżąco
nauczyciele informatyki
3. Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Lp.
Planowane działania
Termin
Osoba odpowiedzialna
1.
Wprowadzenie możliwości komunikacji audiowizualnej za pośrednictwem platformy Teams
2020
nauczyciele informatyki
2.
Wprowadzenie w budynku oznaczeń dla osób niewidomych i słabo widzących (oznaczenia w alfabecie Braill’a, oznaczenia kontrastowe lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących)
2025
dyrektor
4. Działania pozostałe
Lp.
Planowane działania
Termin
Osoba odpowiedzialna
1.
Budowanie i poszerzanie świadomości pracowników jednostki (szkolenia wewnętrzne, konsultacje z osobami ze specjalnymi potrzebami)
na bieżąco
dyrektor
pedagog
2.
Współpraca pomiędzy placówkami oświatowymi (spotkania dyrektorów, nauczycieli 2019-2024)
na bieżąco
dyrektor
nauczyciele