• „Patologiczny Internet”

Przyjrzyjmy się faktom:

• 58% rodziców, których dzieci widziały w sieci treści(zdjęcia lub filmy) związane z seksem, uważa, że ich dzieci tego nie widziały,
          • 52% rodziców, których dzieci otrzymały wiadomości związane z seksem, sądzi, że ich dzieci takich wiadomości nie otrzymały,
          • 54% rodziców, których dzieci spotkały się osobiście z kimś poznanym w Internecie, ma przekonanie, e takie spotkanie niemiało miejsca,
          • 63% rodziców sądzi, że ich dzieci nie otrzymały żadnych złośliwych, przykrych wiadomości od rówieśników przez Internet( cyberagresja), podczas gdy ich dzieci takie wiadomości otrzymały.

10 PORAD DLA RODZICÓW

Jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie komputera i Internetu?

1. Przyjrzyj się, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta z sieci – jakie lubi oglądać strony, jakie wybiera gry, ile czasu poświęca na przebywanie z komputerem, jakie ujawnia emocje, jak się zachowuje, kiedy musi zakończyć swój pobyt w Internecie.
          2. Zapoznaj się z treścią gier, w jakie gra Twoje dziecko (kieruj się oznaczeniami PEGI umieszczonymi na opakowaniu, możesz też skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.pegi.info.pl)
          3. Zainstaluj w komputerze dziecka programy kontroli rodzicielskiej.
          4. Ustal zasady, z jakich gier może korzystać Twoje dziecko, z których nie – uzasadnij to racjonalnie.
          5. Naucz  dziecka podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie – porozmawiaj z nim na temat zagrożeń, z jakimi może się spotkać w sieci z sposobów ich unikania (www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.kidprotect.pl).
          6. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji czytanych w sieci.
          7. Zapoznaj dziecko z etykietą – kodeksem dobrego zachowania w Internecie www.sieciaki.pl)
          8. Ustal ramy czasowe spędzania dziecka przy komputerze .
          9. Bądź konsekwentny i stosuj zasadę: najpierw obowiązki potem komputer.
          10. Pokaż dziecku też inne formy spędzania wolnego czasu – porozmawiaj o korzyściach, zachęć do kontaktu z rówieśnikami i bliższego kontaktu z rodziną.

Oto propozycja programów kontroli rodzicielskiej:

1. Beniamin – blokuje strony np. erotyczne i ze słowami – kluczami, które przekierowują Twoje dziecko do stron o nieodpowiednich treściach. Przy pomocy programu możesz stworzyć białą i czarną list estron, które dziecko będzie mogło przeglądać oraz takie, do których nie będzie miało dostępu.
          2. Ochraniacz – blokuje nieodpowiednie czaty i inne aplikacje.
          3. Amadeusz – zawiera wymienione wyżej funkcje, szczególnie jest wyczulona na ochronę przed pedofilami i sektami, ma wbudowaną funkcję zapamiętywania i przechowywania korespondencji, komunikatorów i edytorów tekstowych. Wyposażony jest  w system czasowych ograniczeń dostępu do komputera, Internetu, Gadu – Gadu stosownie do wieku dziecka oraz dni tygodnia.
          4. Alladyn – bezpieczna przeglądarka dla dzieci, która zawiera przeznaczone dla nich domeny, program wyposażony jest w listę stron podzielona tematycznie. Podobnie jak Amadeusz zawiera funkcję ogranicznika czasowego.

Gdzie szukać pomocy?

• 801-889-880 telefon zaufania adresowany do osób  mających problemy związane

z używaniem komputera i Internetu,  czynny codziennie od 17.00-22.00,

• 800-100-100 telefon zaufania adresowany do osób  mających problemy związane

z używaniem komputera i Internetu, czynny codziennie od 11.00-17.00

• Pomoc on-line: www.helpline.org.pl
          • www.dzieckowsieci.fdn.pl – strona programu „Dziecko w sieci”, skoncentrowanego na ochronie dzieci i młodzieży przed internetowymi zagrożeniami.
          • www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online przeznaczony dla najmłodszych dzieci.
          • www.helpline.org.pl - strona projektu helpline.org.pl zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży w sytuacji zagrożenia w Internecie.