• O nas

• Nasza biblioteka istnieje od 1985 roku. Wraz z powstaniem szkoły powstawała biblioteka. Zgromadzony księgozbiór miał na celu spełnienie oczekiwań uczniów. Wyposażenie biblioteki w podstawowe lektury, księgozbiór podręczny ułatwiało bezpośredni dostęp do informacji oraz literatury pięknej dla dzieci i młodzieży. Zgromadzona w bibliotece literatura z dziedziny pedagogiki, metodyki i dydaktyki stanowiła bazę informacji i wiedzy dla wszystkich pracowników szkoły. Proces wypożyczania książek czytelnikom oparty był na  ręcznym wypełnianiu kart czytelnika, książki i karty katalogowej. Biblioteka w tamtych latach była najważniejszym miejscem zdobywania informacji i wiedzy. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technik komputerowych biblioteka w 1998 roku została skomputeryzowana.  W roku 2000 biblioteka szkolna pożegnała się z tekturowymi kartami bibliotecznymi.

W pierwszym etapie stworzona została baza danych bibliograficznych, w późniejszym baza danych o czytelnikach i przez połączenie sieciowe można było rejestrować wypożyczenia i zwroty książek. Od 2000 roku wprowadzony został system szybkiego wypożyczania książek dzięki komputerowemu oprogramowaniu bibliotecznemu Mol Optivum.  W 2006 roku  powstało Internetowe Centrum Informacji Medialnej współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny. Dzięki temu  młodzież nabiera umiejętności poszukiwania, selekcji i przetwarzania informacji, a także umiejętności obsługi komputera. Wraz ze wprowadzeniem nowych reform edukacyjnych od roku 2017 biblioteka szkolna zajmuje się przygotowywaniem kompletów darmowych podręczników i ćwiczeń dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Zmiany w wielu obszarach naszego życia wpływają również na zmiany funkcji bibliotek szkolnych. Nasza biblioteka jest miejscem w szkole, w której uczniowie mogą pobyć ze sobą J, bez konieczności używania telefonów itp.. Nasza działalność opiera się na:

- organizowaniu zajęć z wykorzystaniem tekstów literackich,

- przeprowadzaniu konkursów czytelniczych,

- przygotowywaniu wystaw tematycznych i okolicznościowych,

- uroczystości pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki,

- czytaniu książek przez zaproszonych gości (w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

i Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych),

- włączaniu się w międzynarodowe akcje np.  „Przerwa na czytanie”,

- spotkaniach autorskich z ciekawymi ludźmi,

- przeprowadzaniu akcji „Poczty Bibliotecznej”,

- prowadzeniu zajęć z edukacji czytelniczej z wykorzystaniem technologii komputerowej,

- pomocy uczniom w odrabianiu lekcji, doskonaleniu umiejętności szkolnych z różnych dziedzin,

- wspieraniu uczniów z Ukrainy poprzez naukę j. polskiego i nie tylko.

Jedną z najważniejszych działalność jest stworzenie uczniom o różnych potrzebach społecznych bibliotecznej strefy relaksu podczas przerw międzylekcyjnych. W bibliotece można czytać, rysować, układać puzzle, zagrać w karty, a co najważniejsze porozmawiać i miło spędzić czas z kolegą lub koleżanką.

Biblioteka 20 lat temu i dziś…