Dnia 20.03.2018 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej. Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały film o doktorze Ząbku, uczniowie klas ISP odwiedzili gabinet stomatologiczny. Natomiast w klasach IISP przeprowadzono kalambury i labirynt, a klasy IIISP wykonywały prace plastyczne na lekcjach. Bawiliśmy się fantastycznie! (zdjęcia w albumie)
Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej - 20.03. 2018
"Bezpieczni w Internecie - plakat"
Dnia 23 marca br. w naszej szkole w towarzystwie Burmistrza Miasta Kościana pana Michała Jurgi odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięskim uczniom Miejskiego Konkursu Plastycznego "Bezpieczni w Internecie - plakat". Konkurs adresowany był do uczniów klas gimnazjalnych. Spośród nadesłanych 20 prac z czterech Szkół Podstawowych miasta Kościana, jury wyłoniło trzy zwycięskie prace. Zwycięzcami zostali: I miejsce - Wiktor Kociemba (SP nr3) II miejsce - Natalia Pieprzyk (SP nr 4) III miejsce – Rozalia Lewandowska (SP nr1) Organizatorem konkursu była pani Ewa Łagodzka – nauczycielka plastyki, koordynatorem konkursu Marzena Węclewska – nauczycielka techniki. (zdjęcia w albumie)
Dzień Św. Patryka w naszej szkole
W poniedziałek 19 marca obchodziliśmy w Naszej Szkole Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego zaprosili uczniów do zabawy. W całej szkole zostały ukryte złote dukaty z zadaniami. Na przerwach, uczniowie odszukiwali i rozwiązywali zagadki związane z Irlandią i Św. Patrykiem. Podpisane imieniem, nazwiskiem i klasą dukaty należało wrzucić do garnca znajdującego się na łączniku przy tablicach ogłoszeń. Nagrodzona została klasa 6b, która rozwiązała prawidłowo najwięcej zadań. Garniec ze „złotem” zostanie dostarczony do wychowawcy Pani Beaty Kasperskiej-Ratajczak.
(zdjęcia w albumie)
Wiktoria najlepsza!
Wiktoria ma 10 lat uczęszcza do Szkoły Podstawowej na 3 w Kościanie. Tańczy od piątego roku życia w kółku tanecznym KOK Beat Kościan Hip Hop, które tworzy Sandra Klich trenerka hip hopu z Poznania. Od dwóch lat trenuje electric boogie /popping u Piotra Szwarca w Poznaniu i na poziomie tych tańców osiąga niesamowite sukcesy. Niejednokrotnie staje na podium.
- Córka marzyła o tym, aby zostać mistrzynią. Ma tytuł, a w dodatku jest skromna, bardzo pracowita i uparta. Szkoli się również w innej technice modern jazz w szkole tańca Poezja. Te zajęcia prowadzi Lena Potyrała i również w tym stylu otrzymała wyróżnienie na turnieju tańca w Kościanie. Gdybym miała nazwać kogoś ,,małym gigantem, to właśnie ją. Nie tylko ze względu na umiejętności, ale serce do tańca i charakter - mówi Anna Kuciak mama Wiktorii.
- Chciałabym podziękować mieszkańcom Kościana za ogromne wsparcie. Zawsze spotykamy się z pozytywnym odzewem na sukcesy córek. Wiktoria tańczy w duecie z siostrą Zuzanną, stając również na podium i jest w zespołach Bubble Beat i Juvenille które mają bardzo dobre osiągnięcia - podkreśla A. Kuciak.Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV c - Wiktoria Kuciak zajęła 1 miejsce w kategorii Electric Boogie solo do 11 lat na Krajowych Mistrzostwach IDO w Twarfogórze i będzie reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy i Świata. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!
Więcej wiadomości na:
http://kok.koscian.pl/Krajowe_Mistrzostwa_IDO_Twardogora_2018.html
"Znam wszystkie stolice świata"
Dnia 14 marca br. odbyły się szkolne eliminacje konkursu "Znam wszystkie stolice świata". Wzięło w nich udział 22 uczniów klas IV - VI. Laureatami zostali Loic Bonnefox z 5d, Mateusz Banaszak z 5a i Emil Sobiech z 6b, którzy będą nas reprezentować w etapie rejonowym w Luboszu. Uczniom i opiekunom - pani Beacie Kasperskiej-Ratajczak i pani Alicji Kowaluk serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Brawa dla chłopców!
7 marca w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje konkursu "Organizmy w środowisku" Wzięło w nim udział 16 uczniów klas szóstych. Do dalszego etapu zakwalifikowało się dwóch uczniów Emil Sobiech z 6b i Mikołaj Frąszczak z 6c. Będą oni reprezentować szkołę w eliminacjach powiatowych w Przysiece Starej. Uczniom i opiekunom - pani Beacie Kasperskiej-Ratajczak i Karolinie Misiurnej serdecznie gratulujemy i mocno trzymamy kciuki 22 marca!
Olaf górą!
W XXXVII Wojewódzkim Turnieju Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej w kat. prozy Olaf Rydzewski zdobył III miejsce. W tej edycji w Konkursu wzięło udział 431 uczniów ze 140 szkół. Tym bardziej cieszy osiągnięcie Olafa. Uczniowi i opiekunowi - pani Magdalenie Drozda serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Brawa dla Zosi!
Dnia 15 marca odbył się w naszej szkole już po raz ósmy Powiatowy Konkurs Recytatorski. Tym razem uczniowie klas drugich recytowali wiersze Jana Brzechwy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałym przygotowaniem. Uczennica naszej szkoły Zofia stępień z klasy II a otrzymała wyróżnienie. Zosi oraz opiekunom pani Marlenie Napierale i Annie Kupka serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (zdjęcia w albumie)
„How do you spell it?” po raz 6 !!!
„How do you spell it?” po raz 6 !!!
Dnia 13 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Kościanie w towarzystwie Burmistrza Miasta Kościana pana Michała Jurgi oraz Zastępcy Wójta Gminy Kościan pana Mirosława Dudy nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom oraz wyróżnionym uczniom VI Powiatowego Konkursu Ortograficznego Języka Angielskiego „How do you spell it?”. Konkurs ten został przeprowadzony został 6 marca 2018 r.
W tym roku do konkursu przystąpiło 48 uczniów powiatu kościańskiego. To już tradycja, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, co bardzo satysfakcjonuje organizatorki imprezy. Warto dodać, że dla wielu uczniów to nie jest tylko jednorazowa przygoda, gdyż w ubiegłym roku brali udział w konkursie dla klas 5, a w tym roku zmierzyli się z dyktandem w klasach 6. Zauważamy, że język angielski odgrywa znaczącą rolę wśród naszej młodzieży. Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki, można by rzec, że z roku na rok znajomość komunikacyjna młodzieży jest coraz wyższa!
Warto wspomnieć, że nagrody zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Kościana, Starostę Kościańskiego, Wójta Gminy Kościan, Burmistrza Miasta i Gminy Krzywiń oraz oraz Radę Rodziców naszej szkoły. Wśród nagród znalazły się: książki, słuchawki, powerbanki, pendrivy, kubki termiczne.
Laureatami zostali:
W klasach 5 : I miejsce Julia Mikołajczyk (SP3 Kościan) II miejsce – Magdalena Piechocka (SP2 Kościan), III miejsce – Hadia Osman (SP1 Kościan),
Wyróżnienia otrzymali: Aniela Maćkowiak (SP Czempiń), Piotr Proch (SP2 Kościan), Nelly Abong (SP4 Kościan)
W klasach 6: I miejsce – Kinga Nowak (SP4 Kościan), II miejsce - Zofia Piotrowicz (SP Czempiń), III miejsce –Dagmara Sajewska (SP4 Kościan)
Wyróżnienia: Bartosz Tadeusz (ZS Jerka), Dawid Cichoszewski (SP Bronikowo) Mikołaj Frąszczak (SP3 Kościan)
Organizatorkami konkursu były panie: Agnieszka Czapla, Anna Jakubowska, Anna Miedziaszczyk, Agnieszka Osman, Małgorzata Pelec i Aldona Sobiech - nauczycielki języka angielskiego.
I Rajd Rowerowy Szlakiem Żołnierzy Wyklętych
Dnia 10 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział I Rajdzie Rowerowym Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, którego trasa wiodła z Kościana przez Racot, Witkówki, Słonin do Czempinia. Imprezę objął honorowym patronatem Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Grupa licząca 15 osób zebrała się o godzinie 10.00 na cmentarzu parafialnym w Kościanie, gdzie złożono wiązankę i zapalono znicz na grobie śp. Stanisława Staszewskiego, który w czasach Polski Ludowej za kolportowanie antykomunistycznych ulotek został skazany na 8 lat więzienia. Tę uroczystość swoją obecnością uświetnił przewodniczący Rady Miasta pan Piotr Ruszkiewicz. Następnie ruszyliśmy do miejsca docelowego. W szkole podstawowej w Czempiniu czekał na nas poczęstunek oraz pan dr hab. Rafał Raczek, który jest pracownikiem IPN w Poznaniu. W 40 minutowym wykładzie wyjaśnił nam, dlaczego to święto obchodzimy 1 marca. To właśnie tego dnia w 1950 r. wykonano wyrok śmierci na członkach IV Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość. Wreszcie omówił sposoby przejmowania i utrwalania władzy przez komunistów po 1945 r., określił je mianem taktyki „salami”. Naszkicował również sytuację międzynarodową po zakończeniu wojny odnosząc się do decyzji konferencji Wielkiej Trójki w Teheranie i Jałcie. W trakcie wykładu przedstawił metody „pracy” Urzędu Bezpieczeństwa stosowane w trakcie przesłuchania, np. biskupa Antoniego Baraniaka. Uczestnicy rajdu z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o rotmistrzu Witoldzie Pileckim -„ochotniku do Auschwitz”, jednym z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej, o Danucie Siedzikównej „Ince”- sanitariuszce w oddziale majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, nastolatce zamordowanej przez komunistów. Do Kościana grupa wracała pełna wrażeń i w przekonaniu, że warto upamiętniać naszych Bohaterów właśnie w taki sposób.
(zdjęcia w albumie)
Ala górą!
Miło nam poinformować, że w dniu 9.03.2018r. odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny uczniów klas II i III edukacji wczesnoszkolnej, w którym nasza uczennica (z klasy II a integracyjnej) Alicja Szymańska została laureatką zdobywając III miejsce i tym samym Brązowe Pióro Mistrza Ortografii. Ali i opiekunowi - pani Marlenie Napierała serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! W Powiatowym Konkursie o Złote Pióro Mistrza Ortografii brał udział również uczeń Szymon Sałapatek z klasy IIId, który otrzymał wyróżnienie. Jemu i opiekunowi - pani Mirosławie Tadeusz również serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Mamy kolejnego laureata!
Miło nam poinformować, że uczeń klasy IIIGa - Hubert Baranowski został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Hubertowi i jego opiekunowi - panu Arturowi Łabenskiemu serdecznie gratulujemy!
Wyniki VI Powiatowego Konkursu Ortograficznego Języka Angielskiego „How do you spell it?”
Wyniki VI Powiatowego Konkursu Ortograficznego Języka Angielskiego
„How do you spell it?”
Uczniów, którzy zajęli pierwszych sześć miejsc zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się 13 marca 2018 r. o godz. 13.00 w naszej szkole. Laureatom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Klasy 5
Lp.
Kod ucznia
Suma punktów
1.
22
60
2.
4
56
3.
8
53
4.
3
52
5.
18
51
6.
2
47
7.
7
46
8.
20
45
9.
12
42
10.
11
41
11.
14
32
12.
24
32
13.
9
31
14.
21
29
15.
1
27
16.
5
26
17.
16
25
18.
10
25
19.
15
24
20.
13
23
21.
19
19
22.
6
15
23.
23
10
24.
17
7
Klasy 6
Lp.
Kod ucznia
Suma punktów
1.
9
276
2.
5
269
3.
11
264
4.
4
262
5.
13
258
6.
19
255
7.
10
240
8.
14
217
9.
20
199
10.
24
178
11.
3
169
12.
1
154
13.
16
151
14.
17
145
15.
2
140
16.
15
119
17.
7
115
18.
23
113
19.
12
95
20.
21
91
21.
18
71
Informacja dla rodziców!
Informujemy, że dnia 12 marca (poniedziałek) w godzinach od 16.00-17.00 w Klubie Integracji Społecznej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Bernardyńska 2 (wejście po prawej stronie za portiernią - I piętro, będzie możliwość skorzystania ze spotkania i konsultacji z terapeutą ośrodka dla osób nieletnich MONAR w Ozorkowie – Panem Martynem Jakubowskim.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia w rozwiązywaniu niepokojących Was sytuacji, doświadczanych przez Wasze dziecko; niepokojących zmian, które pojawiają się w jego zachowaniu; rozwiązywania trudnych relacji - serdecznie zapraszamy.
Nasi górą!
Dnia 8 marca 2018 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościanie Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VI szkoły podstawowej „Jestem mistrzem matematyki”. W konkursie wzięli udział uczniowie z 15 szkół powiatu kościańskiego. Mistrzem matematyki został uczeń naszej szkoły Emil Sobiech z kl. VI b - opiekun pani Irena Grześkiewicz, a Damian Kulmajer z kl. VI c - opiekun pani Wioletta Waligóra - zajął trzecie miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Super Wiktor!
Miło nam poinformować, że Wiktor Kociemba z klasy IIIGc został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego organizowanego przez KO Poznań. Wiktorowi i opiekunowi - pani Hannie Nowak serdecznie gratulujemy!
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - apel 1.03.2018
1 marca odbył się w naszej szkole apel w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - „bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o samostanowienie i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…” Tym razem uczniowie mogli zapoznać się z biografią dowódcy Kedywu gen. Emila Fieldorfa „Nila”, żołnierza Szarych Szeregów, uczestnika akcji pod Arsenałem Jana Rodowicza „Anody” oraz walczącego z komunistami i ukrywającego się do 1963 r. Józefa Franczaka „Lalka”. Apel został przygotowany pod kierunkiem Pana Artura Łabenskiego. Dziękujemy.
(zdjęcia w albumie)
Pomysł na ferie.
- Pomysł na ferie.Rodzice uczniów klasy III d wpadli na ciekawy pomysł. Postanowili, że pierwszy dzień ferii można rozpocząć zabawowo i wesoło. Wszyscy, to znaczy wychowawczyni p. Mirosława Tadeusz i organizatorzy spotkali się po południu w Kiełczewie, w sali zabaw. Dzieci brały udział w różnych konkursach, grach i zabawach tanecznych. Bawiły się ponad trzy godziny. Dla dzieci zostały upieczone domowe ciasta oraz pizza. Apetyty i humory dopisywały wszystkim. Pomysł rodziców trafiony w stu procentach. Gratulacje!(zdjęcia w albumie)
Jasełka w Jarogniewicach
Jasełka w Jarogniewicach
Uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią p. Mirosławą Tadeusz oraz p. Izabela Wożniak i uczniowie klasy siódmej odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Dzieci wystąpiły w przedstawieniu - Jasełka, był też taniec współczesny i recytacja dziecięcych wierszy. Wspólnie z rodzicami zrobili kwiaty z krepy i kolorowej bibuły, które na zakończenie pobytu w Domu Pomocy Społecznej zostały wręczone przebywającym tam pensjonariuszom.
Było też wspólne śpiewanie kolęd, łzy wzruszenia oraz gromkie oklaski i podziękowania.Cieszymy się bardzo, że choć przez chwilę mogliśmy uszczęśliwić tak wiele starszych osób. Zawsze warto zrobić coś dobrego dla kogoś innego. (zdjęcia w albumie)
Pasowanie Pierwszoklasistów na Czytelników Szkoły
Pasowanie Pierwszoklasistów na Czytelników Szkoły
W dniach 06-07 lutego 2018r. uczniowie klas pierwszych z wychowawcami zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki, aby poprzez uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” zostać przyjętymi do grona pełnoprawnych czytelników. Podczas licznych quizów, zagadek i zabaw przygotowanych przez panie bibliotekarki, dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat powszechnie znanych bajek i baśni takich jak: „Kopciuszek”, „Calineczka”, „Królewna Śnieżka” czy „Kot w butach”. Układały puzzle, odgadywały cienie postaci literackich, zapoznawały się z treścią wierszy Juliana Tuwima oraz zasadami wypożyczania książek
z naszej biblioteki. Zajęcia przeplatane były językiem angielskim, którego uczniowie uczą się na co dzień. Na zakończenie miłego spotkania w bilbiotece, każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom pasowania na czytelnika oraz drobny upominek.
(Foto w galerii)