13 kwietnia 2023r. w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze, podczas których młodsi uczniowie naszej szkoły ćwiczyli język angielski. Poznając nowe wyrażenia i utrwalając te już przez nas znane, czytaliśmy na głos książkę w języku obcym pt. ”In the Jungle”. Urozmaiceniem zajęć była nauka wyliczanki-rymowanki w języku obcym i wykonanie przez każdego uczestnika kolorowego plakatu przedstawiającego zwierzęta mieszkające w dżungli. Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć angielskiego w bibliotece!
ZAJĘCIA CZYTELNICZE Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM pn.”In the Jungle”
- 4
Podziękowanie dla naszych uczniów!
Radosnych Świąt Wielkanocnych!
Wyniki szkolnego etapu konkursu How do you spell it?
Miło nam poinformować, że w wyniku szkolnych eliminacji, w X Powiatowym Konkursie Ortograficznym „How do you spell it?” udział wezmą: Olaf Napierała z klasy 5 oraz Gabriela Burnus z klasy 6. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS SIÓDMYCH
W roku szkolnym 2022/2023 po raz czwarty został zorganizowany Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Klas Siódmych. Organizatorami tego konkursu są nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma
w Kościanie – Wioletta Waligóra i Paulina Głuszak. Konkurs ma na celu przede wszystkim rozwijanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie „Królowej Nauk” wśród uczniów oraz integrację młodzieży z różnych środowisk. Stanowi on również swoistą „przymiarkę” do konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty.W konkursie wzięło udział 17 uczniów z 9 szkół podstawowych powiatu kościańskiego. Finał odbył się dnia 04.04.2023 r.
Podobnie jak w latach poprzednich konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne i to one wyłoniły 2 najlepszych uczniów, którzy reprezentowali swoje szkoły w czasie finału.
Konkursowe prace sprawdzała komisja w składzie: Violetta Skorczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościanie oraz Wioletta Waligóra i Paulina Głuszak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie. Maksymalnie można było uzyskać 15 punktów. O zajętym miejscu decydował również czas oddania pracy. A oto nagrodzeni uczniowie:
Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, których zakup był możliwy dzięki sponsorom, którymi w tym roku byli: Burmistrz Miasta Kościana, Burmistrz Gminy Czempiń, Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie, Marian Kurasiak Piekarnia-Cukiernia, firma Maxim. Dzięki otrzymanym środkom uczniowie otrzymali karty podarunkowe do sklepu Media Expert, słodki poczęstunek oraz kubek na pamiątkę z konkursu.
Wielkanocne jaja w IVc
W środę 5 kwietnia uczniowie klasy 4c szukali wielkanocnych jajek na szkolnym boisku i placu zabaw. Zadaniem uczniów było odnalezienie jajka ze swoim imieniem. W środku czekała na każdego słodka niespodzianka. Zajączkowi Rodzice klasy 4c spisali się na medal.
Zajączek w Vb
- 10
Jeśli szukać jajek to tylko w naszej Szkole!
Tak dorodne okazy czekały na uczniów klasy VB w przyszkolnym zagajniku.
Easter Bonnet Parade
- 58
Dnia 4 kwietnia uczniowie klas 3a, 2a, 1c i 1d wzięli udział w wielkanocnej paradzie pod nazwą Easter Bonnet Parade. Dzieci ubrane w barwne kapelusze mogły poczuć się jak na nowojorskiej ulicy, spacerując po osiedlu Jagiellońskim. Po wiosennym spacerze klasy 3a i 2a wzięły udział w warsztatach, podczas których wykonały świąteczne kartki w kształcie wielkanocnych kurczaków. Dziękujemy Rodzicom za wkład włożony w przygotowanie pięknych nakryć głowy.
ELIMINACJE SZKOLNE DO POWIATOWEGO KONKURSU pn. „ZŁOTE PIÓRO MISTRZA ORTOGRAFII” DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH
Trzeciego dnia kwietnia 2023r. odbyły się w naszej bibliotece szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Ortograficznego pn. „Złote Pióro Mistrza Ortografii”. Wzięło w nich udział po jednym przedstawicielu każdej trzeciej klasy. Zadaniem uczestników było poprawne zapisanie usłyszanego tekstu. Nie zawsze wiemy jak zapisać kłopotliwe wyrazy w języku polskim, takie jak na przykład: tempo, znaleźć, kąt, pożądany, makijaż, hodowca, kłucie, księżycowy pejzaż, … .
Okazało się, że uczestnicy konkursu wspaniale poradzili sobie z niełatwym zadaniem. Oto wynik ortograficznych zmagań:
I miejsce: Lena Małyszek z kl. 3b,
II miejsce: Adam Stachowiak z kl. 3a,
III miejsce: Michalina Nowak z kl. 3c,
IV miejsce: Nikodem Grosy z kl. 3d.
Gratulujemy zwycięstwa i udziału w konkursie!
(fotorelacja w załączniku)
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
Dnia 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To zaburzenie o podłożu neurologicznym, które powoduje, że osoby te, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, zachowują się inaczej. Dlatego w poniedziałek uczniowie nałożyli ubrania w kolorze niebieskim, by zwrócić uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.
Pamiętajmy, że to My tworzymy otoczenie, w którym każdy może być szczęśliwy!
Góra Grosza
W tym roku szkolnym po raz kolejny zbieraliśmy pieniądze na Górę Grosza. Wrzucając monety do puszki, przekazaliśmy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Udało się zebrać ponad 800 zł. Najwięcej zebrała klasa 4c, drugie miejsce zajęła klasa 5a, a trzecie - 6b. Zwycięskie klasy otrzymują od samorządu bon upominkowy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyłączyli się do tej akcji.
LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO Z ELEMENTAMI ZAJĘĆ BIBLIOTECZNYCH „Szymborska – poetka na miarę Nobla”
- 2
31 marca 2023r. odbyła się w naszej bibliotece otwarta lekcja języka polskiego dla uczniów klasy czwartej. Celem zajęć było poznanie sylwetki polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej oraz próba interpretacji jej wybranych wierszy. Dowiedzieliśmy się co to jest Nagroda Nobla i kto może ją otrzymać. Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy życiorys Wisławy Szymborskiej, mieliśmy możliwość zobaczenia noblistki na fotografiach od czasów jej wczesnego dzieciństwa do schyłku życia oraz wybranych rękopisów. Bardzo spodobały nam się jej wiersze, których interpretacji podjęliśmy się z ochotą - „Kot w pustym mieszkaniu”, „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Radość pisania”, „Dworzec”, „Chmury”, … Czwartoklasiści wykonali w grupach plakaty, na których przedstawili Szymborską w stylu Marilyn Monroe według wizji amerykańskiego artysty Andy’ego Warhola. Zajęcia były ciekawe i zachęciły nas do sięgania po życiorysy znanych osób.
Ciekawostki:
- prawdziwe imię poetki to Maria Wisława Anna Szymborska, ale przyjaciele mówili do niej „Ichna”,
- Szymborska urodziła się w Kórniku pod Poznaniem, lecz większość życia związała z Krakowem,
- poetka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1996r.,
- Szymborska nie ukończyła studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim z powodu braku pieniędzy,
- pasją Szymborskiej było kolekcjonowanie pocztówek z różnych wyjazdów,
- była wielbicielką polskiego boksera Andrzeja Gołoty,
- Szymborska była obdarowywana przez swoich fanów przedmiotami, które kolekcjonowała. Najlepsze i najbardziej „kiczowate prezenty”, lądowały na jej reprezentacyjnej półce, która była usytuowana w miejscu, gdzie można było je swobodnie podziwiać.
Rajd pieszy PTTK - 66 Turystyczna Wiosna na Ziemi Kościańskiej im. Leszka Michalczaka z metą w Krzywiniu
Zapraszamy chętnych uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej do udziału w radzie pieszym PTTK z metą w Krzywiniu. Przed podjęciem decyzji prosimy o zapoznanie się z regulaminem rajdu (załącznik). Zapisy z wpłatą 15 zł u pani Katarzyny Główczak w nieprzekraczalnym terminie do 12 kwietnia 2023 roku. Liczba miejsc ograniczona o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Zachęcamy do udziału :-)
Akcja ,,Wielkanocne zajączki” dla Domu Opieki ,,Bunia” w Kościanie
Szkolne Koło Wolontariatu zakończyło świąteczną akcję ,,Wielkanocne zajączki” na rzecz Domu Opieki ,,Bunia” w Kościanie. Wolontariusze wysiali owies wielkanocny, z którego następnie wykonali piękne stroiki wielkanocne. Zostały one przekazane osobom chorym i samotnym z Domu Opieki. Mamy nadzieję, że stroiki będą zdobić tegoroczne stoły wielkanocne i choć trochę rozweselą świąteczne dni podopiecznych. Bardzo dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie i życzymy Wesołego Alleluja!!!
Szkolny konkurs English Comics Competition
- 9
31 marca został rozstrzygnięty szkolny konkurs na komiks w języku angielskim English Comics Competition. Celem konkursu było uwrażliwianie na relacje społeczne i zwrócenie uwagi na gotowość pomagania innym, wspieranie uzdolnień plastycznych i językowych uczniów oraz podnoszenie motywacji do nauki języka angielskiego za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczestnicy konkursu, czyli uczniowie klas 7 i 8, mieli stworzyć własny komiks na temat: „Everyone can be a hero” (Każdy może być bohaterem). Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie wykazali się kreatywnością i pomysłowością tworząc komiksy w aplikacji komputerowej lub wykonując własnoręczne ilustracje.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Marta Wojciechowska
II miejsce – Kaja Rydzewska
III miejsce – Iwo Owsianny
Pozostali uczniowie otrzymali oceny celujące.
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu.
Wszystkie komiksy znajdują się poniżej, zachęcamy do lektury!
ZAJĘCIA W BIBLIOTECE DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH - UKŁAD SŁONECZNY I ZMIANY KLIMATU ORAZ ŚRODOWISKO NATURALNE
- 8
W ostatnim tygodniu marca uczniowie szóstych klas gościli w naszej bibliotece. Celem zajęć było omówienie efektu cieplarnianego i poznanie charakterystycznych cech poszczególnych planet Układu Słonecznego. Szóstoklasiści usystematyzowali swoją wiedzę na temat efektu cieplarnianego, jego przyczyn i skutków w otaczającym nas świecie. Przypomnieli sobie na czym polega proces fotosyntezy i jak korzystny wpływ ma on na atmosferę wokół Ziemi. Dzięki krótkiej lecz treściwej prezentacji przedstawiającej charakterystyczne cechy poszczególnych planet w Układzie Słonecznym (ang. Solar System) każdy uczeń zapamiętał fakty, takie jak na przykład, że Wenus jest najgorętszą planetą, Mars jest koloru czerwonego, a Saturn słynie z szerokich i srebrnych pierścieni. Podsumowaniem zajęć w bibliotece był quiz edukacyjny oraz wykonanie przez szóstoklasistów plakatu przedstawiającego Układ Słoneczny. Zajęcia sprawiły nam wiele radości i wzbogaciły naszą wiedzę. (fotorelacja w galerii)
ZAJĘCIA ANGIELSKIEGO W BIBLIOTECE pn. "THE LOST EGG”
- 2
W ostatnim tygodniu marca grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w bibliotece w zajęciach angielskiego o tematyce wielkanocnej pn. "The Lost Egg”. Poznaliśmy treść książki pt. "The Easter Parade” oraz zwyczaje panujące w Wielkiej Brytanii podczas Wielkanocy. Nauczyliśmy się kilku słów w języku obcym, które związane są ze zbliżającymi się świętami, takich jak: Easter Bunny (zajączek wielkanocny), Easter basket (koszyk wielkanocny), chocolate eggs (czekoladowe jajka), egg hunt (szukanie jajek) i innych... Każdy uczeń wykonał własnoręcznie swoją mini-książeczkę pt. "Mr Easter Bunny”, której treść wspólnie w języku obcym przeczytaliśmy. Dzieci poszukiwały ukrytych między książkami czekoladowych jajek, nauczyły się wielkanocnej rymowanki i wzięły udział w quizie. Zajęcia dały nam wiele radości i sprawiły, że teraz jeszcze bardziej nie możemy doczekać się Świąt Wielkanocnych!
Złoto dla naszych chłopców!!!
W dniu 30.03.2023 r odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kościańskiego w unihokeju klas VI w ramach WIMS. Nasi uczniowie po zwycięstwie 3 : 2 z zespołem ze Śmigla wywalczyli złoty medal. Drużyna wystąpiła w następującym składzie :
Szymon Chłapowski, Bartosz Grębowski, Maciej Sadowski, Dariusz Nowaczyk, Kacper Narożny, Patryk Budzyń, Alan Wolski, Jakub Skoracki, Marcel Michalak
Opiekun :
Tomasz Majchrzak
Tomasz Frąckowiak
Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas drugich pn. „Wiersze z morałem – współcześni poeci dzieciom”.
- 23
Dnia 29 marca 2023r. odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas drugich pn. „Wiersze z morałem – współcześni poeci dzieciom”. Celem konkursu była dbałość o kształcenie języka polskiego oraz popularyzacja poezji dziecięcej. Udział w nim wzięło 20 uczestników z 10 szkół powiatu kościańskiego. Komisja konkursowa stanęła przed dużym wyzwaniem, ponieważ poziom konkursu okazał się niezwykle wysoki. Po burzliwej debacie, podczas której oceniano płynność, wyrazistość, intonację oraz ogólne wrażenie estetyczne przedstawionych wierszy, wyłoniono zwycięzców :
I miejsce – Marianna Nieradko – Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościanie
II miejsce- Hanna Majorczyk – Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej
III miejsce – Martyna Karaś – Szkoła Podstawowa w Bonikowie
Przyznano również wyróżnienia:
Julia Śliwińska – Szkoła Podstawowa w Bronikowie
Alicja Wojtaszek – Szkoła Podstawowa w Bonikowie
Agnieszka Przybylska – Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie.
Nagrody laureatom wręczali zaproszeni goście : Wicestarosta Dorota Słowińska, Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz, inspektor do spraw oświaty i kadr Urzędu Gminy Barbara Kędzia oraz Pani Dyrektor Izabela Korzeniowska.
Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez : Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miasta Kościan, Urząd Gminy Kościan, Urząd Gminy Czempiń i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział.
Nasi uczniowie wśród laureatów na "Najpiękniejszą Kartę Wielkanocną"
- 17
29 marca w Kościańskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na "Najpiękniejszą Kartę Wielkanocną".
W konkursie wzięło udział 363 uczniów klas I-III szkół podstawowych z powiatu kościańskiego.
Miło nam poinformować, że laureatką II miejsca została Weronika Umińska z klasy IIId, natomiast wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kasperek IIa, Nadia Zawartowska IIb, Aleksandra Talarowska Ic, Adam Żurek Ib, Agata Spychała Ia, Jan Woźny IIe, Zofia Maluśki IIIc, Hanna Murach Ie, Lena Małyszek IIIb, Wiktor Michalski IIc.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów!