Wyniki III Powiatowego Konkursu Matematycznego dla Uczniów Klas VII
LEKCJE W BIBLIOTECE DLA ÓSMOKLASISTÓW
W miesiącu maju biblioteka szkolna przeprowadziła zajęcia biblioteczne dla ósmoklasistów pt. „Rodzaje słowników i ich zastosowanie”. Uczniowie podjęli próbę zdefiniowania słowników oraz poznali najważniejsze z nich. Krótka prezentacja przypomniała im o tym, że istnieją słowniki frazeologiczne, synonimów i antonimów, poprawnej polszczyzny, języka polskiego, ortograficzne czy terminów literackich. Poznaliśmy rodzaje kwalifikatorów, ich oznaczenia oraz gdzie można je znaleźć. Mimo, że w dobie wszechobecnej cyfryzacji możemy korzystać ze słowników elektronicznych, warto sięgać po papierową wersję słownika. Celem spotkania było usystematyzowanie wiedzy na temat słowników oraz umiejętność posługiwania się nimi w codziennym życiu.
Nasi na podium!
Dnia 13 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbył się XVII Miejsko-Gminny Konkurs "WATYKAN I ŚW. JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ Z DALEKIEJ POLSKI". Naszą szkołę dzielnie reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Gabriela Żak 7a, Sara Szymanowska 7e i Jędrzej Mroziński 8d. Uczniowie zdobyli 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
KINOWE MAJÓWKI W CZYTELNI RUSZAJĄ!
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas 1-8 do czytelni na kinowe majówki. W każdy piątek maja przed pierwszą i drugą lekcją szukamy biletów na terenie szkoły (korytarze i szatnie) i boiska szkolnego biletów, które przynosimy ze sobą po trzeciej lub czwartej lekcji do czytelni na seans filmowy. Zapraszamy! :-)
DZIEŃ EUROPY w SP3
- 50
Co roku 9 maja obchodzony jest Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana w maju 1950 roku. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Z tej okazji nauczyciele wchodzący w skład szkolnej komisji europejskiej zaprosili do udziału w wydarzeniu, polegającym na stworzeniu jadalnych flag. Zadaniem chętnych uczniów było wykonanie flagi dowolnego państwa europejskiego z produktów zdrowych i smacznych, a ponadto uwiecznienie tej pracy na fotografii.
Celem takiej akcji było przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia, ale także rozwijanie twórczej aktywności uczniów oraz zapoznanie uczniów z podstawowymi symbolami państw Unii Europejskiej.
Wszyscy uczniowie zostali obdarowani ocenami z języka angielskiego.
Nasi na podium w konkursie "Ciekawe życie twórców chemii"!
Dnia 5 maja 2022 r. w Szkole Podstawnej nr 1 odbył się etap powiatowy konkursu chemicznego „Ciekawe życie twórców chemii”. Naszą szkołę dzielnie reprezentowała drużyna trzyosobowa w składzie: Oliwia Fryder 8a, Gabriela Woźniak i Wojciech Ilmer 7b. Uczniowie zdobyli 3 miejsce, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
BOOKCROSSING 2022r. – PODSUMOWANIE
Ostatnie dni kwietnia i pierwszy tydzień maja 2022r. to czas, w którym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z entuzjazmem wymieniali się książkami. Bookcrossing, bo o nim mowa, cieszył się dużym zainteresowaniem. Darmowa wymiana książek odbywała się w myśl zasady „książka za książkę”. Mamy nadzieje, że dzięki tej akcji promującej czytelnictwo wielu z nas odkryło inspirujące treści ciekawych książek. Do kolejnej edycji Bookcrossingu zapraszamy za rok!
KINOWE MAJÓWKI W CZYTELNI
Zapraszamy zainteresowanych uczniów do czytelni na seanse kinowe w każdy piątek maja podczas przerw międzylekcyjnych po trzeciej i czwartej lekcji, tj. o godz. 10:35-10:45 i 11:30-11:45. Warunkiem wejścia na seans filmowy do czytelni jest okazanie biletu, który ukryty jest na terenie szkoły i boiska, który należy odszukać. Życzymy wytrwałości w poszukiwaniu biletów! :-)
Wspaniali Zaczytani!
Dnia 5 maja 2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa” - Na tropie zbrodni. W tym roku do konkursu przystąpiło pięć szkół z powiatu kościańskiego. Młodzi Czytelnicy zmierzyli się z serią książek Jennifer Lynn Barnes pt. „Naznaczeni”. Wszyscy uczestnicy etapu powiatowego wykazali się doskonałą znajomością treści poznanych powieści, dlatego wyniki były bardzo wysokie i wyrównane. Miło nam poinformować, że zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Maciej Markiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie, drugie miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Lena Radoła, a trzecie Lena Kaminska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.
8
PODSUMOWANIE QUIZU BIBLIOTECZNEGO
Zapraszamy uczniów klas 3 i 4, którzy wzięli udział w quizie bibliotecznym na jego podsumowanie. Spotykamy się w czytelni, dnia 6 maja (piątek), w przerwach międzylekcyjnych o godz. 11:30-11:45 i 12:30-12:50. Prosimy o zabranie ze sobą dobrego humoru. Do zobaczenia!
English Comics Competition
4 maja został rozstrzygnięty szkolny konkurs na komiks w języku angielskim English Comics Competition. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problemy wynikające ze zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, propagowanie ekologicznego stylu życia, oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Uczestnicy konkursu, czyli uczniowie klas 7 i 8, mieli stworzyć własny komiks na temat: Let’s save our planet! (Ratujmy naszą planetę!) W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością tworząc komiksy w aplikacji komputerowej lub wykonując własnoręczne ilustracje.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Sandra Marona kl.7b
II miejsce – Filip Padykuła kl. 8c
III miejsce – Konrad Żurczak kl. 7b
Oto nagrodzone prace:
Pozostali uczniowie otrzymali oceny celujące.
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu.
Wszystkie komiksy znajdują się poniżej, zachęcamy do lektury!
Organizatorem konkursu była p. Agnieszka Osman
Podsumowanie akcji charytatywnej ,,Pomóżmy czworonożnym uchodźcom z Ukrainy”
Na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt z Ukrainy dla ,,Grupy 4 łapy Wrocławia”. Zbiórka została zorganizowana przez uczniów klasy 8c: Martę Padykułę, Filipa Pydykułę, Marię Amborską, Magdalenę Stężycką we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu. Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych rzeczy dla podopiecznych zespołu i uświadomienie uczniom jak ważna jest bezinteresowna pomoc potrzebującym pupilom. W sumie zebrano:
- karma sucha dla psów - 28,4 kg,
- karma sucha dla kotów – 10,3 kg,
- karma mokra dla psów – 21,77 kg,
- karma mokra dla kotów – 10,85 kg,
- przysmaki dla psów – 1,55 kg,
- przysmaki dla kotów – 120 g,
- miski – 10 szt.,
- smycze 4 szt.,
- obroże 4 szt.,
- szelki 2 szt.,
- podkłady 10 szt.,
- mleko dla kotów 25,
- zabawki - 6 szt.
W imieniu pracowników ,,Grupy 4 łapy Wrocławia” i organizatorów zbiórki składamy ogromne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomocy bezdomnym zwierzakom.
Akcja #tańczMY
- 2
Międzynarodowy Dzień Tańca w naszej szkole został uczczony wspólną zabawą na boisku szkolnym.
Powrót do przeszłości. Wiosenny folklor…
W dniach 25 - 29.04.22r. przy bibliotece szkolnej uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy, której tematem przewodnim był folklor. W gablocie można było podziwiać książki o tematyce sztuki ludowej tj. szydełkowanie, makramy, hafty, a także eksponaty wykonane różnymi technikami. Obecnie przeżywające swój renesans rękodzieła wywodzą się z tradycji naszych babć i dziadków. Dodatkowym akcentem wystawy były wykonane przez uczniów klas 7 zakładki do książek. Dzieła te powstały przy użyciu techniki wyklejanki folklorystycznej pod okiem plastyka Pani Ewy Łagodzkiej. Fotografie w załączniku.
MARATON CZYTANIA KSIĄŻEK W NASZEJ CZYTELNI
W drugiej połowie kwietnia 2022r. odbył się w naszej czytelni Maraton Czytania Książek. Wzięli w nim udział zainteresowani uczniowie klas 4-8. Na głos, przed małym gronem słuchaczy, uczniowie, jeden po drugim, przez dwie minuty, czytali książki pt. „Drzewo życzeń” Katherine Applegate i „Wąsik, niechciany kotek” Holly Webb. W ciągu 45 minut, w różnym tempie, z odmienną intonacją, natężeniem głosu i wytężonym zaangażowaniem, przeczytaliśmy około 40 stron książki. Jak wiemy czytanie na głos zajmuje więcej czasu niż tzw. ciche czytanie. Zatem przeczytanie lektury nawet dwustustronicowej nie powinno stanowić dla każdego z nas żadnego kłopotu. Daremne jest zatem tłumaczenie się, że „nie przeczytałem lektury, bo nie miałem czasu”. Przeczytanie każdego dnia choćby kilku stron utworu gwarantuje poznanie treści książki w ciągu kilku dni. Tak więc nie traćmy cennego czasu na gry komputerowe, ale rozwijajmy swój umysł czytając wartościowe książki!
ELIMINACJE POWIATOWE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
Dnia 28 kwietnia po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się eliminacje powiatowe do Finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestnicy zmagali się w trzech konkurencjach. Część teoretyczna dotyczyła wiedzy ogólnej z zakresu ruchu drogowego. W praktycznej części uczestnicy pokonywali miasteczko ruchu drogowego połączone z torem przeszkód na rowerze pod okiem policjantów oraz wykazywali się wiedzą z pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem młodszego ogniomistrza z Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie.
6Na rozstrzygnięciu konkursu obecny był Zastępca Komendanta Powiatowego w Kościanie podinsp. Waldemar Okupniczak, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie Jarosław Sobczak oraz jego zastępca Wiktor Spiżewski, którzy wspólnie z Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie panią Izabelą Korzeniowską, wręczali nagrody i upominki uczestnikom turnieju.
Zwycięzcy zmagań w grupie I (10-12 lat):
I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie w składzie: Aleksandra Włodarczak, Oliwia Włodarska, Wojciech Styza i Bartosz Wesołowski, którzy będą nas reprezentować w Wojewódzkim Finale Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
II miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Czaczu w składzie: Gabriela Domagała, Maja Konieczna, Szymon Frąckowiak i Władysław Jóźwiak.
III miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Czempiniu w składzie: Filip Leciejewski, Franciszek Zygmanowski, Inez Budzińska i Aleksandra Bura.
Najlepszym zawodnikiem został Wojciech Styza ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie. Uczestnikom oraz ich opiekunom gratulujemy! A zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Drugi dzień zmagań w ELIMINACJACH POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
4Zwycięzcy eliminacji grupy II (powyżej lat 12):
I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Starym Bojanowie w składzie: Magdalena Lasocka, Julia Apolinarska i Zofia Kasperska.
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bronikowie w składzie: Mariusz Szaferski, Nadia Janicka i Szymon Kasperski.
III miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Czaczu w składzie: Amelia Retta, Klaudia Woś i Artur Łapszyn.
Najlepszym zawodnikiem turnieju została Julia Apolinarska z Zespołu Szkół w Starym Bojanowie.
W konkursie wzięły również udział drużyny z Szkoły Podstawowej w Czempiniu oraz Zespołu Szkół w Racocie.
Laureatom w drugim dniu turnieju nagrody i upominki wręczał Komendant Powiatowy w Kościanie insp. Andrzej Zakrzewski, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie Wiktor Spiżewski, Burmistrz Miasta Kościan Piotr Ruszkiewicz, Zastępca Wójta Gminy Kościan Mirosław Duda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie pani Izabela Korzeniowska.
Zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie wojewódzkim, który odbędzie się 18 maja w Rogoźnie.
Nasi uczniowie:
2
Konstytucja Trzeciego Maja !
Zbliża się rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Z tej okazji nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali prezentację. Zapraszamy do obejrzenia :)
Komunikat dot. 2 maja br.
Dnia 2 maja br. lekcje zostają skrócone o 5 minut i będą odbywać się zgodnie z następującym harmonogramem
nr lekcji godzina
1. 8.00 – 8.40
2. 8.50 – 9.30
3. 9.40 – 10.20
4. 10.30 – 11.10
5. 11.25 – 12.05
6. 12.20 – 13.00
7. 13.10 – 13.50
8. 14.00 – 14.40
9. 14.50 – 15.30
10. 15.40 – 16.20
Przerwa obiadowa dla klas 1-3 godz. 11.10, natomiast dla klas 4-8 godz. 12.05.
Odwóz do Nielęgowa o godz. 14.00.
#AkcjaŻonkile
- 12
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do 10, jubileuszowej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkil upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. „Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.„ (źródło: polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022) Nasze sale wypełniły się żółtymi żonkilami, które są symbolem tej rocznicy i uczczenia ludzi, którzy walczyli i umierali w getcie. Słuchowiska, filmy i rozmowy na zajęciach wychowawczych, pozwoliły włączyć się w obchody 19 kwietnia. Pamiętajmy!
BOOKCROSSING – PRZEDŁUŻAMY AKCJĘ WYMIANY KSIĄŻEK do dnia 06 maja 2022r.
Drodzy Uczniowie! W związku z dużym zainteresowaniem akcją BOOKCROSSING’u w naszej szkole, biblioteka przedłuża akcję darmowej wymiany książek do dnia 06 maja 2022r. . Zapraszamy!